İstanbul’da enflasyon Mayıs’ta da yükselmeye devam etti

bencede

New member
İstanbul’da enflasyon Mayıs’ta da yükselmeye devam etti Investing.com – Perşembe günü açıklanacak olan enflasyon verisinin öncü göstergesi olan İstanbul’daki enflasyonu ölçen ve perakende meblağları yansıtan İstanbul ücretliler geçinme indeksi, Mayıs ayında da % 1,67 oranında artış gösterdi. Bilgi Nisan ayında %1,01 artmıştı. İstanbul enflasyonundaki artış ülke genelindeki enflasyonun da Mayıs ayında yükselmeye devam edeceğini gösteriyor.

İstanbul Ticaret Odası’nın raporuna bakılırsa İstanbul’da kültür eğitim ve cümbüş kümesi hariç tüm kümelerde üst taraflı fiyat değişimleri izlendi. Pandemiye bağlı kısıtlamalar niçiniyle hizmet dalı ortasında yer alan kültür eğitim ve cümbüş kümesi harcamaları zayıf kalırken Mayıs ayında; giysi harcamalarında %7,49, mesken eşyaları harcamalarında %4,81, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında %2,40, besin harcamalarında yüzde 1,37, konut harcamalarında %0,39, sıhhat ve şahsi bakım harcamalarında %0,07 artış görüldü.

Mayıs ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; giysi harcamaları kümesinde yaz dönem mamüllerinin devreye girmesinin yanı sıra mevsimsel özellikleri niçiniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim yüklerinin tesiri olurken; ulaştırma harcamaları kümesinde akaryakıt mamüllerindeki fiyat artışları, besin harcamaları kümesinde yaş kuru zerzevat ve meyve ile yağlar, süt ve süt mamulleri kümelerinde görülen üst taraflı fiyat değişimleri ile mesken eşyası harcamaları kümesinde yer alan birtakım eserlerdeki fiyat artışları tesirli oldu.

Kültür eğitim ve cümbüş kümesi hariç tüm kümelerde üst istikametli fiyat değişimleri izlendi.

Mayıs ayında bundan evvelki yılın tıpkı ayına göre değişim oranı %15,78, yıllık ortalama değişim oranı ise %14,15 olarak gerçekleşti.