İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Ruch, Kayseri’de yemek kitabı tanıtımına katıldı Açıklaması

Pinar

Global Mod
Global Mod
TALAS, KAYSERİ (AA) – İsviçre‘nin Ankara Büyükelçisi Jean Daniel Ruch, Kayseri’nin Talas ilçesinde “1 Kazanda 3 Kepçe” yemek kitabının tanıtım toplantısına katıldı.

Talas Belediyesi ve İsviçre‘nin Ankara Büyükelçiliğinin katkılarıyla Talas Tanıtım Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince hazırlanan yemek kitabının tanıtımı, Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı.

Büyükelçi Ruch, Türklerin epeyce varlıklı, çeşitli ve müsamahaya dayalı bir tarihe sahip olduğunu lisana getirdi.

Geçmişe sahip çıkılmasının kendisini etkilediğini belirten Ruch, üç farklı kültürün yemeklerini bir ortaya getiren kitabın kıymetini anlattı.

Farklı kültürlerin yemeklerini denemenin müsamahanın geliştirilmesi için de kıymetli olduğuna değinen Ruch, şunları kaydetti:

“Bu müsamahanın devam etmesi kıymetli. Dünyanın her tarafında yeni göçler oluyor. örneğin dün öğrendim, İsviçreli Gavranovic Kayseri’de yaşıyor. İsviçre ulusal kadrosunda da oynuyor. Bu bize şunu gösteriyor, İsviçre’de son 40-50 yılda gelen göçlerin bir eseridir. İsviçre’de şu an 10 şahıstan 4’ünün annesi, babası ya da her ikisi de İsviçre doğumlu değil. Yani biz fazlaca göç alan bir ülkeyiz. Şu an bu projeye emsal bir yemek kitabı yapmaya başlasak içerisinde kebap da olurdu zira bizim de kültürümüzün bir kesimi oldu. Daha değişik yemekler de dahil edebilirdik.”

Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın ise Kayseri’nin tarih boyunca toplumsal ve kültürel manada güçlü bir merkez olduğunu belirtti.

Geçmişi 2000 yıl öncesine dayanan Talas’ın, Ermeni ve Rumlardan kalan kilise ve tarihi konaklarının hala ayakta durduğunu tabir eden Yalçın, tarihin gastronomi tarafının da değerli olduğunu lisana getirdi. Yalçın, yemek konusunda ilçede çalıştay da düzenlediklerini aktardı.

Talas Tanıtım ve Toplumsal Yardımlaşma Derneği Lideri Necla Çelebi Erkara da ilçede unutulmaya yüz tutan yemeklerin araştırıldığını, yurt içi ve haricinde yaşayanlardan alınan bilgilerle kitabın hazırlandığını söylemiş oldu.

İsviçre’nin de projeye dayanak verdiğini vurgulayan Erkara, kitaptaki tanımların tek tek denendiğini kelamlarına ekledi.

Konuşmaların akabinde Yalçın, Ruch’a el dokuma Yahyalı halısı ikram etti.

Programa katılanlara, “1 Kazanda 3 Kepçe” kitabında yer alan yemeklerden ikram edildi.

AA / Ergün Haktanıyan – Son Dakika Haberleri