İTÜ Lisans ve Lisansüstü Mezunları Kep Attı

Ryan

Global Mod
Global Mod
İTÜ Lisans ve Lisansüstü Mezunları Kep Attı
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı ve 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı lisans ve lisansüstü öğrencilerini 8-9-10 Eylül tarihlerinde İTÜ Stadyumu’nda üç gün boyunca düzenlenen görkemli merasimlerle mezun etti.

Her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan, İTÜ lisans ve lisansüstü mezuniyet merasimleri pandemi şartlarına bakılırsa alınan önlemler çerçevesinde İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde, 8-9-10 Eylül tarihlerinde üç gün boyunca sürdü. Merasimlerin birinci günü olan 8 Eylül tarihinde 2020 ve 2021 lisansüstü öğrencileri bir ortada cübbe giydiler. İTÜ 2020 yılında 1.279 yüksek lisans, 176 doktora öğrencisi; 2021 yılında ise 936 yüksek lisans ve 190 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 2 bin 581 lisansüstü mezun verdi. 9 ve 10 Eylül tarihlerinde gerçekleşen lisans mezuniyet merasimlerinde ise 2020 yılından 3 bin 531, 2021 yılından ise 2 bin 290 olmak üzere İTÜ’den yaklaşık 6 bin lisans öğrencisi diplomalarına kavuştu. İTÜ’lü öğrencilerin mezuniyet sevincine, akademisyenler, mezunlar ve aileleri de ortak oldular.

247. yıl ve 248. yıl mezuniyet sevinci

250. yılını kutlamaya hazırlanan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 247. yıl ve 248. yıl mezuniyet merasimleri İTÜ Stadyumu’nda görkemli bir tertiple gerçekleştirildi. Üç gün süren mezuniyet merasimlerinde birinci kepi üniversitenin lisansüstü mezunları attı. Eğitim ve öğretim yılını muvaffakiyetle tamamlayan öğrenciler mezuniyet merasimlerinde iki sevinci bir ortada yaşadı. Hem uzaktan eğitim niçiniyle uzun müddettir başka kaldıkları okul ve arkadaşlarıyla son bir defa bir daha bir ortaya geldiler tıpkı vakitte mezuniyet diplomalarını aldılar.

İTÜ Rektörü: “İnanıyorum ki her yerde İTÜ’nün esaslı pahalarını ve geleneğini yansıtacaksınız.”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, merasimlerde yaptığı konuşmada İTÜ’lü olmanın değerine vurgu yaparak yeni mezunlara çalışma hayatlarında muvaffakiyetler diledi. Mezuniyet merasimlerine takviye olan TİM ve Vakıfbank’a teşekkürlerini ileten Prof. Dr. İsmail Koyuncu öğrencilere şu biçimde seslendi: ”Sevgili mezun kardeşlerim… Türkiye’nin en yeterli teknik üniversitesini muvaffakiyetle bitirdiniz. Bundan daha sonraki süreçte, kimileriniz çabucak iş ömrüne atılırken kimileriniz da akademik manada kendini geliştirmeye devam edecek. Hepinize şimdiden muvaffakiyetler diliyorum. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim: Geleceğinize istikamet verecek adımlarınız hangi patikayı adımlıyor olursa olsun, özgeçmişinizdeki İTÜ mezuniyeti size tüm kapıları açacaktır. Üstelik yalnızca ülkemizde değil, dünyanın neresine giderseniz gidin… İTÜ’nün standartlarını, dünya çapındaki itibarını, iş dünyasında ne kadar kuvvetli bir referans olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Lakin ben daha kıymetli bir şeye vurgu yapmak istiyorum: Bana göre, 250 yıla yakın bir vakittir bir kurumu bu biçimdesine kuvvetli yapan asıl şey, bir aile şuuruyla hareket etmesidir diye düşünüyorum. Zira İTÜ Ailesi dediğimiz vakit bir ortak kültürden, aidiyetten, kopmayan bir bağdan kelam ediyoruz… Bir aile düşünün ki: 248 yıl evvel kurulmuş, teknik ve altyapı olarak ülkemizi imar ve inşa etmiş, her şartta elini taşın altına koymuş ve ülkemizin geleceği için büyük eforlar göstermiş, bilim alanında, akademide, siyasette, bürokraside, iş dünyasında yeni kıymetler yetiştirmiş, iki cumhurbaşkanı ve sayısız başbakan ve bakan yetiştirmiş, Dünyanın dört bir yanındaki memleketler arası ilişkileri ve akreditasyonlarıyla aile bireylerinin her vakit önünü açmış, projeleriyle, ürettikleriyle, tasarladıklarıyla, inşa ettikleriyle her periyot ses getirmiş, akademik sıralamalarda tekraren Türkiye’nin en düzgünü olmuş, dünyanın ise en güzelleri ortasına girmiş, bilgi birikimi, tecrübesi, altyapısıyla her vakit öncü ve yol gösterici olmuş, sizler, işte bu biçimde kuvvetli bir ailenin ferdi olarak bugün burada mezun oluyorsunuz. Artık kendi serüveninizi yaşayacak ve hoş anılar bırakacaksınız geriye. Siz yaptığınız işlerle adım adım mesleğinizi inşa ederken biz de sizinle gururlanacağız. Ve inanıyorum ki gittiğiniz her yerde, yaptığınız her değerli çalışmada, İTÜ’nün esaslı bedellerini ve geleneğini yansıtacaksınız.”

İş dünyasının kıymetli isimleri yeni mezunlara seslendi

Merasimlerde, 1994 yılı İTÜ Makina Mühendisliği mezunu, ETİ Maden Genel Müdürü ve İdare Şurası Lideri Serkan Keleşer’in yanı sıra 1989 yılı İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunu Temel Holding İdare Konseyi Üyesi ve CEO’su H. Çağatay Özdoğru ve 1983 yılı İTÜ Elektrik Mühendisliği Mezunu Türkiye İhracatçılar Meclisi Lideri İsmail Gülle üzere iş dünyasının değerli isimleri de yeni mezunlara seslendi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’ni (İTÜ) 2020-2021 devrini 4,00 ortalama ile bitiren İTÜ İşletme Fakültesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nden Hüseyin Umutcan Ay okul birincisi olarak konuşma yaptı. Konuşmasının akabinde birincilik madalyası ve diploması Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu tarafınca takdim edildi.

Liderler merasimde bir ortada

İTÜ 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı lisans mezuniyet merasimi; Yükseköğretim Konseyi (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe’yi bir ortaya getirdi. YÖK Lideri Prof. Dr. Özvar’ın Makine Fakültesi İmalat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan oğlu Mehmet Asım Özvar, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri İmamoğlu’nun İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan oğlu Mehmet Selim İmamoğlu ile AK Parti Vilayet Lideri Kabaktepe’nin Kent Planlama ve Mimarlık Bölümü’nden mezun olan kızı Ravza Kabaktepe de diplomalarını aldı. İTÜ’den 39 yıl evvel mezun olan Gülle’ye kaybolan diplomasının yenisi, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Koyuncu tarafınca verildi.

Merasimlerde mezuniyet heyecanı yaşayan öğrencilerle öğretim üyeleri fotoğraf çekimi için sahneye davet edildi. Bu sırada kısımlarını birinci, ikinci ve üçüncü bitiren öğrencilerin de isimleri okundu. Merasim, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Itır Satoğlu’nun öğrencilerle birlikte yaptığı yemin ve kep atma seremonisinin akabinde bitmiş oldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR