“İzmir Bakırçay Üniversitesi Sağlıklı ve İnançlı Yerleşke Dokümanı Aldı”

Ryan

Global Mod
Global Mod
“İzmir Bakırçay Üniversitesi Sağlıklı ve İnançlı Yerleşke Dokümanı Aldı”
Yükseköğretim Şurası (YÖK) ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) iş birliğinde hazırlanan ‘Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Pak Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu’nda yer alan şartları yerine getiren İzmir Bakırçay Üniversitesi yapılan incelemelerin akabinde TSE tarafınca verilen ‘Sağlıklı ve İnançlı Yerleşke Belgesi’ni almaya hak kazandı.

Koronavirüs salgını tüm bölümleri etkilediği üzere eğitimi de etkiledi. Salgın uzadıkça tesirli ve kuvvetli bir uzaktan eğitim sisteminin ehemmiyeti ortaya çıktı. YÖK tarafınca Üniversitelerin Eylül 2021 tarihinde yüz yüze eğitime açılmasının planlanmasını takiben İzmir Bakırçay Üniversitesi öğrencilerine, akademik ve idari işçisine sağlıklı ve inançlı bir yerleşke sağlayabilmek ismine sürdürdüğü çalışmalarını devam ettirerek TSE tarafınca verilen ‘Güvenli Yerleşke Belgesi’ni almaya hak kazandı.

Yükseköğretim Kurumu ve Türk Standartları Enstitüsünün yapmış olduğu protokol kararında belirlenen “Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Pak Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu” nda yer alan düzenlemeler yapıldı.

Yüz yüze eğitime geçilmesi planı kapsamında yapılan risk tahlilleri kararı Covid-19 acil aksiyon planı oluşturularak bütün doküman ve talimatlar güncellendi. Yerleşke genelinde bilgilendirici ve uyarıcı görseller hazırlanarak kurum ortasında gerekli yerlere asıldı ve ayrıyeten teması en aza indirmek için fotoselli sabunluklar, temassız ateş ölçerler ve dezenfektanlar satın alındı.

Üniversite genelinde alınan tedbirlere ek olarak akademik, idari ve takviye çalışanlarına eğitimler verildi. her insanın yararlanabilmesi ismine Üniversite covid-19 sayfası güncellenerek, akademik işçinin covid-19 ile ilgili bugüne kadar yapmış oldukları bütün bilimsel çalışmalar (makale, bildiri, proje vb.) ilgili siteye eklendi.

Tüm bu süreçte akademik ve idari işçi ile öğrencilerinin de katkılarınıalmak ismine online (çevrimiçi) geribildirim sistemi kuruldu.

‘Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Pak Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu’nda yer alan şartlarının yerine getirilmesinin ardından eksikliklerin belirlenmesi hedefiyle farkındalık ve memnuniyet anketi yapıldı. Yapılan iç tetkikler kararında elde edilen datalara nazaran eksiklikler giderildi.

İzmir Bakırçay Üniversitesi’ni sağlıklı ve inançlı bir yerleşke yapabilmek ismine gerçekleştirilen çalışmalar kararında TSE’ye müracaat yapıldı. Gerekli denetlemelerden geçen Üniversite, İnançlı Yerleşke Belgesi’ni almaya hak kazandı.

İzmir Bakırçay Üniversitesi’nde yapılan merasim ile Rektör Prof. Dr. Mustafa Berktaş, Üniversite İnançlı Yerleşke Evrakını TSE İzmir Belgelendirme Müdürü Ahmet Namlı’ dan teslim aldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR