İzmirli öğrenci, öğretmen ve veliler yüz yüze eğitimden mutlu

Pinar

Global Mod
Global Mod
İzmir‘de 6 Eylül‘de yüz yüze eğitime başlayan öğrenciler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerinin uygulandığı okullarında olmaktan memnunluk duyuyor.

Yaklaşık 53 bin öğretmenin bulunduğu kentte, birinci ve ortaöğretimdeki 700 binin üzerinde öğrenci okullarına tam vakitli başlamanın heyecanını yaşadı.

Öğrenciler için hummalı bir çalışmayla eğitime hazırlanan okullarda, bu süreçte çocukların okul bahçesine girişinden itibaren salgınla çaba kurallarına uygun hareket edilmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Üretimi bir süre evvel tamamlanan ve bu yıl eğitim-öğretimin başladığı Karşıyaka ilçesindeki Fatma Sevinç Kaya İlkokulu’nda da 2 haftadır okulda olan çocuklar, derslerin yanı sıra teneffüslerde de oyun oynayarak eğlenceli vakit geçiriyor.

Salgın önlemlerine uygun olarak okulda bulunan öğrencilerin memnunlukları ise yüzlerine yansıyor. Çocuklarının mutluluklarına ortak olan veliler de kurallara uyularak yüz yüze eğitime devam edilmesi gerektiği görüşünde.

Minikler ve velileri hislerini anlattı

Uzaktan eğitim sürecinde okulunu ve arkadaşlarını fazlaca özlediğini söyleyen 3. sınıf öğrencisi Ece Işık Şahin, “Okulların başlamasına epey keyifli oldum. Arkadaşlarım ve öğretmenlerimle bir ortada olmak epey hoş bir his. Geçen sene salgın niçiniyle okullara gelememiştik. Umarım salgın biter ve tekrar okullar kapanmaz. Ödev yapmayı bile hayli özledim.” dedi.

1. sınıf öğrencisi Elif Sarıkol ise geçen yıl salgın niçiniyle okula tam manasıyla gidemediğini söz ederek, “Okulda arkadaşlarımla olmak hayli hoş, sınıfta öğretmenlerimizle fotoğraflar yapıp ders işliyoruz. Teneffüslerde ise oyunlar oynayıp eğleniyoruz. O yüzden epeyce keyif alıyorum.” biçiminde konuştu.

Çocukların salgın periyodunda meskende sıkıldığını söyleyen velilerden Emine Sarıkol ise yüz yüze eğitime yeniden başlanmasından duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Uzaktan eğitimde öğretmenlerin çocukları motive etmek için fazlaca uğraş sarf ettiğini lisana getiren Sarıkol, “Şu anda her şey fazlaca hoş. Düzgün ki okullar açıldı, inşallah kapanmaz ve çocuklar eğitimlerine burada devam ederler.” diye konuştu.

Okul Aile Birliği Lideri Şermin Şahin de kuvvetli bir müddetcin akabinde okulların açılmasının kendilerini keyifli ettiğini vurgulayarak, “Çocuklarımız için okul fazlaca kıymetli, arkadaşlarıyla bir arada olmak onların hem toplumsal gelişimi tıpkı vakitte psikolojileri açısından fazlaca değerli. İnşallah her şey yolunda masraf, bu güçlü süreçler geçer ve okullarımız kapanmadan devam edebiliriz.” tabirlerini kullandı.

Öğretmenler de şad

Öğretmen Sevgül Öztürk ise yüz yüze eğitimin hem öğretmen tıpkı vakitte öğrenciler açısından fazlaca daha tesirli ve verimli olduğunu söz ederek, şu biçimde konuştu:

“Çocuklarla bir ortada olmayı, onların gözlerinin içine bakarak ders anlatmayı epeyce özlemiştim. Okulumuzu, öğrencilerimizi epey seviyoruz, şu anda her şey uygun gidiyor inşallah bu biçimde devam edeceğiz. Çocuklar da okulda epey memnun ve bu onların yüzlerine yansıyor. Salgın önlemlerine uyuyoruz, tabi ki maskeyle ders anlatmak fazlaca kolay değil fakat yüz yüze eğitime devam edebilmek için bu kurallara dikkat etmemiz gerekiyor. Bakanlığımıza da ayrıyeten teşekkür ediyoruz maske ve dezenfektan temin ettikleri için.”

İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür de yeni eğitim öğretim devrinde yüz yüze eğitim için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını ve okullarda maskeden dezenfektana kadar tüm gereksinimlerin karşılandığını belirterek,sürecin güzel olmasını temenni etti.