Japon Öğretim Üyesi Mavi Konut’ta origami eğitimi verdi

Ryan

Global Mod
Global Mod
Japon Öğretim Üyesi Mavi Konut’ta origami eğitimi verdi
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Mavi Mesken Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi’nde Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İkuko Murakami Alzheimer hastalarının motor maharetlerini güçlendirmek hedefiyle origami (kağıt katlama sanatı) eğitimi verdi. Yaşlı bireyler, hastalığın ilerlemesini önlendiği düşünülen origami sanatı ile kağıtları katladı.

Büyükşehir Belediyesi, Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi’nde (Mavi Ev), hastalara zeka oyunlarından ahşap boyama ve müzik dinletisine kadar pek fazlaca toplumsal eğitim çalışması gerçekleştiriliyor. Haftada bir gün Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Kısmı öğrencilerinin de staj yaptığı Mavi Konut Alzheimer merkezinde öğrenciler bu sefer öğretim bakılırsavlilerinin nezaretinde yaşlı bireylerle bir ortaya geldi. Gençler, Etkin ve Sağlıklı Yaşlanma, Jenerasyonlar Ortası Bağlantılar ve Yaşlılıkta Eğitim derslerine giren Japon Öğretim Üyesi Dr. İkuko Murakami nezaretinde yaşlı bireylerle origami aktifliği gerçekleştirdi. Yaşlı bireyler origami sanatı ile kağıtları katladı.

ORİGAMİ BAĞLANTI VE EL MAHARETLERİNİ ARTTIRIYOR

Ergoterapi yolu ile hareket kabiliyetinin arttırılması soncu Alzheimer’ın ilerlemesinin engellendiğini tabir eden Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İkuko Murakami, “Origaminin hastalığın ilerlemesini engellendiğini düşünüyoruz. Japonya’da baya yaygın durumda. sıradan origami tekniklerini öğrenerek, bunları torunlarıyla paylaşmaları onlara bir uğraş sağlamış oluyor. Bu durum hastaların hem el marifetlerini arttırıyor birebir vakitte bağlantılarını güçlendiriyor” dedi.

MAVİ MESKEN ALZHEİMER MEZKEZİ ÇOK HOŞ

Mavi Ev’in hasta ve hasta yakınları için epey hoş bir merkez olduğunu söyleyen Murakami, “Japonya’da bu usul merkezler vakit içinde çoğaldı. Türkiye’de yaşlı nüfusun artmasıyla çoğalacağını düşünüyorum. Türkiye’de biroldukça merkezi gezme fırsatı buldum. O merkezler içinde Antalya’nın şöyleki bir özelliği var. Hastanın durumuna bakılırsa başka bir yaklaşım sağlanıyor. Bu da fazlaca önemli” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR