Kabil Havaalanında işbaşı: Afgan polisi bir daha nazaranv başında

odakulebuda

New member
Kabil Havaalanında işbaşı: Afgan polisi bir daha nazaranv başında Taliban’ın denetimi ele geçirmesinden daha sonra Afganistan’da oluşan belirsizlik dağılıyor. hayatın olağana dönmeye başladığı bölgelerden Kabil Hamid Karzai Milletlerarası Havaalanı’nda vazifeli polis memurları işbaşı yaptı. Taliban’ın Kabil’e girmesi ve hükûmeti devirmesi üzerine işi bırakan polisler, Taliban güçlerinin davetiyle bir daha çalışmaya başladı. Ülkedeki bayanların akıbetiyle ilgili sayısız spekülasyon dönerken, havaalanında nazaranvli olan ve tahliye süreci boyunca çalışmayan bayan işçi de işlerinin başına döndü. Ticari uçuşların başladığı ülkede, Pakistan uçağı 10 yolcuyla Kabil’e indi.

DENETİM NOKTALARI ETKİN

Afgan polisi, Taliban’ın Kabil’e girmesi ve hükûmeti devirmesi üzerine hareketin reaksiyonundan korkarak vazife yerlerinden çekilmişti. Yaklaşık bir ay daha sonra polis, hareket ile temaslı güçlerle birlikte Hamid Karzai Havaalanı yakınlarındaki denetim noktalarında bir daha konuşlandı. vazifeye dönen hudut polisi, iç çizgi uçuş salonu da dahil biroldukca denetim noktasında çalışmaya başladı. Polislerin işlerine dönmesinde Taliban’ın davetinin tesirli olduğu belirtilirken, hareketin, bölgedeki polis memurlarını tek tek arayarak garanti verdiği kaydedildi.

BAYAN İŞÇİ VAZİFE YERİNE

Taliban’ın denetimi ele geçirmesinden daha sonra ülkedeki bayanların iş hayatları ile ilgili birfazlaca soru işareti bulunuyordu. Havaalanında misyonlu 80’den çok bayan çalışandan 12’si bu hafta işlerine dönerek çalışmaya başladı. Bayan çalışanın, ülkede başlayan iç çizgiler uçuşlarındaki bayan yolcuları denetim etmekle ve aramakla bakılırsavli oldukları bildirildi. Taliban güçleri, ülkede güvenlik kaygısıyla süreksiz bir süre bayanların çalışmayacağını duyurmuştu. bir süre daha sonra ise bayan sağlıkçılar işbaşı yapmıştı.

BİRİNCİ MEMLEKETLER ARASI TİCARİ UÇUŞ

Öte yandan ülkede Taliban’ın idaresi ele geçirmesinin akabinde birinci milletlerarası ticari uçuş da dün yapıldı. Pakistan Memleketler arası Havayolları’na (PIA) ilişkin bir yolcu uçağı, pazartesi günü Hamid Karzai Havaalanı’na indi. Pakistan’ın başşehri İslamabad’dan Afganistan’a sefer yapan uçakta yaklaşık 10 yolcu olduğu açıklandı. Geçen hafta, tahliyeler mühletince yıpranan pistlerin onarıldığı ve birinci uçuşların Kabil’den Mezar-ı Şerif ve Kandahar kentlerine yapıldığı açıklanmıştı.