“Kalaycılık mesleği son demlerini yaşıyor”

Pinar

Global Mod
Global Mod
ANKARA (İHA) – – Kalaycılık mesleği son demlerini yaşıyor

Ankara‘nın son kalaycılarından Hayrettin Baranlıoğlu:

“Ben çolumu çocuğumu, konutumu barkımı daima bu bilek gücüyle kazandım. Mesleğin geleceği aslında parlak, fakat bu mesleğin yetişeni yok. En sonu biziz”

ANKARA – Ankara’nın en eski ve son kalaycılarından olan Hayrettin Baranlıoğlu, “Mesleğin yetişeni yok, bu mesleğin en sonu biziz” dedi.

Çorum‘un Sungurlu ilçesinde yaşayan fakir bir ailenin çocuğu olan ve ilkokul çağlarında aile iktisadına katkı sağlamak için kalaycılık mesleğini öğrenen Hayrettin Baranlıoğlu, daha âlâ kurallarda yaşamak ümidiyle geldiği Ankara’da, çocuk yaşta öğrendiği kalaycılık mesleğini devam ettiriyor. Hayrettin Baranoğlu, kaybolmaya yüz tutmuş kalaycılık mesleğin son erbaplarından.

“Çobanlıktan gelip bu mesleği edindim “

Çok küçük yaşlarda kalaycılık mesleğine başladığını belirten Baranlıoğlu, “1969-1970 yıllarinde demircilik, kalaycılık hayli meşhurdu. Ben de çobanlıktan gelip bu mesleği edindim. Biz 6 kardeştik ve bu biçimdelar 6 kardeşin de okuma imkanı sıfırdı. Belli bir toprağımız da yoktu haliyle, köy yoksulluğu, biz de bu mesleği kazandık. Oldukça bir vakit devam ettim. Askerden daha sonra da Ankara’da ikamet ettim. Ulus, Hacı Bayram’da 20 sene kaldım. Orada işyerim vardı. Orası yıkılınca ben de hastalıktan dolayı 15-20 yıldır bu işi yapamıyordum. yine geçen seniçin itibaren mesleğe geri döndüm. Şu anda da bir arkadaşla birlikte çalışıyoruz. O parlatma işlerini yapıyor ben de kalaylıyorum” diye konuştu.

“Bu mesleğin yetişeni yok “

Mesleğin son demlerini yaşadığını söyleyen Baranlıoğlu, “Mesleğimi epeyce seviyorum. Çok da ekmeğini yedim. Allah rahmet versin. Ben çolumu çocuğumu, konutumu barkımı daima bu bilek gücüyle kazandım. Mesleğin geleceği aslında parlak, lakin bu mesleğin yetişeni yok. En sonu biziz. Merhum ustam, ‘Bu meslek o kadar kıymetlenecek ki, vakit içinde altın olacak fakat adam olmayacak.’ demişti. Şuan burada 4-5 kalaycı var” halinde konuştu.

İş ahlakının kıymetini anlatan ve gençlere israf yapmamaları, sabretmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan son kalaycı Baranlıoğlu, “Ben yaptığım işi beğenmediğimde onu da müşterime vermem. Zira onu yanılgılı yaparsam çoluma çocuğuma haram olur. Ben onu hoş kalaylarsam aldığım para epeyce tatlı olur. Kanaat her şeyden bereketlidir. Dünyadaki yaşantımızın en hoşu sabırladır. İsraf yapma, sabret mesleğini de sev, korkma Allah’ın müsaadesiyle. Geleceğin fazlaca parlak olur her vakit için” sözlerini kaydetti” tabirlerini kullandı.

“Hep bilek gücüyle, göz gücüyle yapılıyor bu meslek”

Ankara’ya birinci geldiği senelerda resmi kurumların yemekhanelerinde bakır tabaklar kullandığını, bu niçinle iş bulma zorluğu yaşamadığını, lakin artık çelik tencere ve tabakların kullanılmaya başlamasıyla birlikte kalay işi olmadığını söyleyen Baranlıoğlu, “Perişanlık da çektik, yokluk da çektik, samanlıkta da yattık. Mesleğin zorluğu hayli lakin yaptıktan daha sonraki olay fazlaca hoş. Daima eziyet, daima güç, bilek gücüyle, göz gücüyle yapılıyor bu meslek. Seversen kolay, sevmezsen zor” sözlerini kullandı.