Kapadokya sevdasını taşlara resmetti

Pinar

Global Mod
Global Mod
NEVŞEHİR (İHA) – Kapadokya sevdasını taşlara resmetti

– ‘ Kapadokya‘nın Perileri 2021’ Standı açıldı

NEVŞEHİR – Kapadokya’ya has sembollerle eserler üreten Fotoğraf Sanatkarı Hatice Abalı, bölgeye olan sevgisini taşlara resmetti.

Kapadokya’ya has sembollerle eserler üreten fotoğraf sanatkarı Hatice Abalı’nın ‘Kapadokya’nın Perileri 2021’ ismini verdiği 6. şahsi illüstrasyon standı, Nevşehir’in Uçhisar Kasabası’nda Argos in Capadocia da bulunan müze salonunda kapılarını sanatseverlere kapılarını açtı. Kapadokya’nın tarihi coğrafyasından ilham alan sanatçı Abalı, yapıtlarında senelerca antika pazarlarından topladığı Osmanlıca mecmua kupürlerini, bölgeye mahsus taşların üzerine çocukluğunda duyduğu, gördüğü ve hayal ettiği döngüyü bir etkileşim içine girerek aktarıyor. Standın epeyce etkileyici olduğunu belirten sanatsever İbrahim Doğan Takavut, “Serginin en etkileyici yanı, bu bölgenin öykülerinden türeyen, bu bölgenin taşından türeyen, o taşın üzerinde resmedilen bir öykünün olması. Yapıtlara baktığınızda her bir taşın bir kıssası var. Onu fark edebiliyorsunuz. Taşın bir hareketi var, bir dokusu var, birde üzerine sanatkarın buradaki kıssayı yorumlaması var. Bunların bir ortaya gelmesi fazlaca güzel bir çalışma olmuş” dedi.

Bölgede turist rehberliği yapan Aykut Babadoğan da, “Hatice bayanın sahip olduğu stanttaki eserler çok tesirli. Onun hayal gücünden çıkan, kendi kurguladığı kıssaları resme döktüğünü görüyoruz. Periler üzerine kurguladığı eserler hayli yepyeni. Bölgye ilişkin kaya ile bütünleştirdiği çizimler sahiden epey hoş. Sanatçı stantta bölgeyi temsil eden hoş atlar, balonlar, günün her devinimde ışık ve gölge oyunlarına sahne olan vadi, peribacalarına dayanan merdiven ve güvercin üzere figürleri akrilik suluboya ve kahve teknikleri ile yorumluyor” diye konuştu.

“Yaptığı çalışmaları raş üzerine resmediyorum”

Fotoğraf Sanatkarı Hatice Abalı da, “Çalışmalarımı illüstrasyon üzerine devam ediyorum. Memleketler arası ve Türkiye’de biroldukça stantta bulundum. Yaptığım çalışmaları taş üzerine resmediyorum. Bilhassa geçmişten bu güne gelene kadar bir yaşanmışlığı olması sebebiyle gücü epeyce hoş ve etkileyici. Bu taşlarımız hem de oniks taşı olarak biliniyor. Bu taşlar yüzseneler içerisinde, farklı minarelerle birlikte günümüze kadar ulaşıyor. Doku olarak, renk olarak, stantta bulunan taşların hepsi birbirinden farklı. Süreç içerisinde antikacılardan toparladığım kupürleri, kullandığım gereç ve gereçlerle bu güne taşımak istedim. Taş yaşanmış ve geçmişten gelen bir eser. Bu kupürler devir itibariyle, bayanlara yönelik, haberler, magazin haberler i ve unutulmaya yüz tutmuş, pazarlarda yerlerde satılan dergilerdendi. Bunları biriktiriyordum. Lakin çalışırken yalnızca bu güne taşıma ve ritim olarak resme taşıma gereksinimi duydum. Kaygımı, hislerimi niyetlerimi illüstrasyonla anlatıyorum. Bölge fazlaca varlıklı bir bölge. Küçüklüğümden beri gördüğüm, duyduğum ve anlatılan efsaneler şu anki fotoğraflarımın konusu oldu” biçiminde konuştu.

Birinci fotoğrafını ilkokulda çizdiğini söyleyen Abalı, “Çok farklı bir müddetçti. Çalışmamı öğretmenim fotoğraf yarışına gönderdi. O resmi ben yaparken hiç beğenmediğini söylemiş oldu. Gök yüzünün niye mor olduğunu sormuştu. Bende moru epeyce seviyorum demiştim. Hatta azar bile işitmiştim bu yüzden. Ama o fotoğrafla birinci olmuştum. İlkokuldan beri fotoğraf yapıyorum. birinci vakit içinderda taş üzerine o yıl taş üzerine bir deney yapmıştım. O süreçte taşın gücünü epey beğendiğim için taş üzerinde ilerlemeye karar verdim. Kapadokyalıyım, Uçhisarlıyım. Yaşadığım bölgeye aşığım. Aşkımı taşlara yansıttım” tabirlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Asım Çapacı – Son Dakika Haberleri