Karagöz ve Hacivat’la tanıştığı müzede “en genç hayali” unvanıyla oyunlarını sahneliyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
BURSA (AA) – Bursa‘da Karagöz sanatçılığı yapan ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı unvanını alan 21 yaşındaki Hasan Mert Karakaş, çocukken Karagöz ve Hacivat’la tanıştığı müzede oyunlarını sahneliyor.

Aldığı eğitimlerin akabinde Karagöz sanatkarı olmaya hak kazanan Karakaş, bununla birlikte UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı unvanını da elde etti. Kentteki Karagöz Müzesinde bakılırsav yapan Karakaş, haftanın 3 günü oyunlarını izleyiciyle buluşturuyor.

Karakaş, AA muhabirine, gölge oyunlarıyla 9 yaşındayken geldiği Karagöz Müzesinde tanıştığını anlattı.

daha sonrasında müzeye daima geldiğini ve ustalarla tanıştığını lisana getiren Karakaş, “Buradaki ustalardan dersler almaya başladım. çabucak sonrasında Bursa Büyükşehir Belediyesinin açtığı tasvir üretim ve oynatım kurslarına katıldım. Bu kurslardan hayali olarak çıkan tek kişi benim ve bu sanatı devam ettiriyorum.” dedi.

Katıldığı kursların sona ermesinin akabinde tekrar Karagöz sanatkarı ustalarından ders almaya başladığını Karakaş, şu biçimde konuştu:

“Oyun yazmak ve oyun oynatmak, daha hayli profesyonelliğe geçiş basamağıydı benim için. Ustalarım Tayfun Özeren ve Osman Ezgi’den, Karagöz tasvir imali, oynatımı ve oyun yazma dersleri aldım. Bunun haricinde müzisyenliğe yöneldim zira aslında bu sanat biroldukca kısmı ortasında bulunduruyor. Bunun ortasında tiyatro, müzik, dram üzere bir hayli sanatı ortasında bulundurduğundan dolayı bir Karagözcü bununla birlikte müzisyendir, beraberinde muharrirdir, direktördür zira bütün oyunda her şeyi tek kişi yapar. Karagöz sanatı haricinde müzisyenlik ve müelliflik, yaptığım şeyler içinde.”

“Sadece gençlere, çocuklara değil, yetişkinlere yönelik de bildiriler veriyoruz”

Karakaş, Karagöz Müzesinde çalıştığını ve oyunlarını sergilediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Oyunların hususları aslında büsbütün hayal. aslına bakarsanız bizim unvanımız ‘hayali’, Karagöz sanatkarlarına hayali derler. ‘Hayal eden’ demektir. Oyun büsbütün hayal eseridir. Bir Karagöz sanatkarı yazdığı oyunu evvelinde hayal eder, bunu bir metne döker. sonrasındasındasında perdeye uyarlar. Kurgusunu yapar, ışıklarını bulur, müziğini uyarlar ve oyunu çıkarır. Oyunumuzda biroldukca ileti veriyoruz. Yalnızca gençlere, çocuklara değil, yetişkinlere yönelik de iletiler veriyoruz. Çocuklar burada büyük bir ders alıyor ve Karagöz oyununu izleyen çocuklar, hayatlarının bir noktasına kesinlikle değindiğimiz için hayatlarına daha düzgün bir insan yada ders almış bir biçimde devam ediyorlar.”

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı unvanını 2021 yılında aldığını anımsatan Karakaş, “Şu anda kendime ‘hayali’ diyebiliyorum. Daha evvelce bir daha profesyonel devam ediyordum ama devlet tarafınca verilen bir tescilim yoktu. Artık bu tescili de aldım ve yoluma daha profesyonel, üstüne koyarak devam ediyorum.” diye konuştu.

Türkiye’nin en genç Karagöz sanatkarı olduğunu lisana getiren Karakaş, “Benim yaşımda bu unvanı alan sanatçı yok, esasen benim yaşımda Karagöz sanatkarı yok. Genelde 30 yaş ve üzeri ustalarımız var. Karagöz ve Hacivat’ı fazlaca seviyorum. Bu epey istikametli bir sanat. Beni aslında çeken tarafı buydu. Ben içeride bir tiyatro oyunu sergilemiyorum. Hem tiyatro oyunu sergiliyorum hem direktörlük hem müelliflik hem müzisyenlik yapıyorum. Tek kişilik bir dev takım var aslında geride. Bir de eski tabirde ‘koluna bilezik taktın’ derler. Ben bu bileziği koluma taktığıma inanıyorum ve ben istesem de o beni bırakmayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Şu an burada sahne almak benim için epey gurur ve onur verici bir şey”

Oyununda kullandığı tüm tasvirleri de kendisinin ürettiğine değinen Karakaş, Karagöz Müzesinde oyun sergilemenin en büyük hayali olduğunu belirterek, “Ustalarımı daima burada izledim, daima burada dersler aldım ve şu an burada sahne almak benim için epeyce gurur ve onur verici bir şey. Bir ustanın usta olabilmesi için çırak yetiştirmesi lazım. Çırağının onu geçmesi lazım ki usta olsun. Ben şu an hayli gencim. Çıraklar yetiştireceğim ve çıraklarım beni geçtikten daha sonra ben bu biçimde usta olacağım.” kelamlarına yer verdi.

AA / Elif Hasret Çelikler – Kültür Sanat

Hasan Mert, Karagöz, oyunlar, Bursa, Kültür Sanat, Haberler