Kaya: “Yeni eğitim-öğretim yılının verimliliği için problemler acilen çözülmelidir”

Ryan

Global Mod
Global Mod
Kaya: “Yeni eğitim-öğretim yılının verimliliği için problemler acilen çözülmelidir”
Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube Lideri ve Memur-Sen İzmir Vilayet Temsilcisi Ali Kaya, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı ve eğitim gündeminde var olan meselelere ait bir bildiri yayımladı.

2021-2022 eğitim-öğretim yılının salgın niçiniyle geleceğe yönelik birtakım amaçların ötelendiği, mevcut meselelere yenilerinin eklendiği bir vakitte başlamış bulunduğu belirten Lider Kaya, geçmiş kayıpların telafi edilebilmesi, geleceğe inançla bakılabilmesi için okulların açık tutulmasının kıymetli bir karar olduğunu vurgularken, eğitimin niteliği ve verimliliği için eğitim çalışanlarının meselelerinin çözülmesinin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu da belirtti. Salgın periyodunda her şeye karşın eğitim-öğretimi devam ettirmek için fedakârlık yapan, inisiyatif kullanan eğitim çalışanlarının beklentilerinin karşılanması, 2023 Vizyon Belgesi’nde yer alan taahhütlerin yerine getirilmesi ve projelerin hayata geçirilmesinin kıymetini vurgulayan Kaya, yeni devirde bütün eğitim çalışanlarına ve öğrencilere sıhhat ve muvaffakiyetler dileyerek eğitimin meseleleri üzerinden değil, sorumluluk sahibi bireylerin tahlile yönelik attığı adımlar üzerinden değerlendirilmesini temenni etti.

Kaya iletisinde şunları kaydetti;

Eğitim çalışanlarına aşı ve PCR testi dayatılmamalıdır

Okulların açılmasının salgınla çaba sürecinde başarılı olunmasına, salgınla gayretin ise aşılama, ara kuralları, toplumsal izolasyon, maske vb. önlemlerin toplum ve fertler nezdinde yerine getirilmesine bağlı olduğuna kuşku yoktur. Lakin salgınla uğraş sürecindeki başka bütün faktörlerin göz arkası edilerek okulların açılmasının, eğitim çalışanlarının aşılanmasına yahut PCR testi zorunluluğuna indirgenmesinin kabulü mümkün değildir.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün, toplumda hadise sayıları artıyor olsa dahi fizikî aralık, maske, el hijyeni ve havalandırma üzere tedbirlerin yaş devirlerine uygun bir biçimde uygulanmasıyla okulların açık kalmasının sağlanabileceği tarafındaki tespiti ortadadır. Buna karşın haftada iki sefer PCR testi mecburiliği getirmek üzere fiilen yürütülmesi neredeyse imkânsız, ruhsal baskı boyutuna varacak, aşılanmayı kişisel bir tercih olmaktan çıkarıp mecburî bir tercih hâline getirecek her cinsten zorlamanın, okulların açık tutulması maksadına hizmet etmekten uzak olduğu bilinmelidir. Türel destekten mahrum, yanılgılı ve yanlış olan eğitim çalışanlarına PCR testi zaruriliği sonucu bir daha ele alınmalı; eğitim kamu hizmetinin yürütülmesini zora koşacak, eğitim çalışanlarının moral, motivasyon ve çalışma azmine ziyan verecek, kurum içi çalışma barışını bozacak bu kusurdan bir an evvelden dönülmelidir.

Eğitim çalışanlarının yeni periyoda kuvvetli motivasyonla, moralli başlaması sağlanmalı ve teşvik dışı uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu için artık somut adımlar atılmalıdır

Resmî yahut özel öğretim kurumu ayrımı yapmaksızın bütün öğretmenleri kapsayacak, öğretmenlik mesleğinin bütün boyutlarını ele alacak Öğretmenlik Meslek Kanunu konusunda ortaya konan irade, somut bir sonuç doğurmamıştır. halbuki öğretmenlik mesleğinin bütün veçhelerini kapsayan sistematik bir düzenleme olmaksızın, epeyce kesimli yapı altında mesleğin statüsünün artırılarak niteliklerinin geliştirilmesinin sağlanmasının mümkün olmadığı, meslek mensuplarının mesleği ifa süreçlerinin sürdürülebilir olmadığı görülmektedir. Öğretmenliğin profesyonel bir meslek olarak kıymetlendirilmesi ve mesleksel standartlara kavuşması isteniyorsa, öğretmene takviye niteliğinde, mesleksel gelişmenini ve özerkliğini sağlayacak bir meslek kanunu acilen çıkarılmalıdır.

Kontratlı istihdam son bulmalıdır

Kontratlı öğretmenliğin günümüzde başlı başına bir mağduriyet kaynağına dönüşmüş olduğu artık alenen ortaya çıkmış durumdadır. Kontratlı öğretmenlerin yer değişikliği hakları konusunda somut birtakım adımlar atılmış olsa da bunun statü ve özlük hakları farklılığını ortadan kaldırmadığı, meseleye son tahlil getirmediği ortadadır. Sorunun kesin tahlili, eğitim-öğretim hizmetlerinin takımlı öğretmenler eliyle gerçekleştirilmesi gerekliliğinin kabulüyle bütün kontratlı öğretmenlerin takıma geçirilmesidir.

Fiyatlı öğretmenlikle emek sömürüsünden vazgeçilmeli, muhtaçlık takımlı öğretmenlerle karşılanmalıdır

Öğretmenin emeğini ucuzlatarak işçi masraflarından kısıntı yapmaya çalışan ve mesleğin prestijini düşüren fiyatlı öğretmenlik uygulamasından vazgeçilmelidir. hiç bir iş garantisi olmayan, taban fiyatın dahi altında bir fiyatla ders saati başına fiyat alan, toplumsal güvenlik haklarından yoksun bırakılan bir mesleğin isminin öğretmenlik olması, bu vazifesi ifa eden şahıslara karşı emek sömürüsüdür, istihdam açısından ise utanç verici bir uygulamadır.

Eğitim çalışanlarının yaz devri yer değişikliği meseleleri çözülmelidir

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın çalışma vaktini eğitimden fazla işçi iş ve süreçlerine hasretmek zorunda kalmasının niçini, sürdürülebilir bir atama ve yer değiştirme siyasetinin geliştirilememiş olmasıdır. Öğretmenlerin, hizmetlilerin, memurların ve şube müdürlerinin vilayet içi, vilayetler ortası ve mazerete dayalı yer değişikliği taleplerinin yerine getirilememesi, motivasyon kaybının yanı sıra mesleksel yabancılaşma, ruhsal rahatsızlık, eğitimin niteliğinin artırılamaması, çalışma barışının bozulması üzere sıkıntılara yol açmaktadır. Atama ve yer değişikliği konusunda, talepleri azami ölçüde karşılayacak, mağduriyetleri önleyecek, adil, hakkaniyete uygun ve sürdürülebilir bir siyasete muhtaçlık vardır.

Memur, hizmetli ve öteki çalışanların mali ve toplumsal hakları iyileştirilmelidir

Ulusal Eğitim Bakanlığı takımlarında Genel Yönetim Hizmetleri Sınıfı, Teknik Hizmetler Sınıfı, Yardımcı Hizmetler Sınıfı ve öbür hizmet sınıflarında çalışanların da eğitim öğretim hizmetinin aksamadan en faal biçimde yürütülmesi için emek sarf ettiği gerçeği unutulmamalıdır.

Eğitim kurumlarında çalışan çalışanın haftalık 40 saati aşan çalışmalarının karşılığı fazla çalışma fiyatı ödenmesi ya da işçi yetersizliği öne sürülen sebebine sığınılmadan fazla çalışma karşılığı müsaade hakkından yaralanmalarının sağlanması istikametinde düzenleme yapılmalıdır.

Memur ve hizmetliler başta olmak üzere, eğitim çalışanlarına yönelik nazaranvde yükselme ve unvan değişikliği imtihanları aşikâr bir takvim dâhilinde periyodik olarak gerçekleştirilmelidir.

Okulların ödenek gereksinimi karşılanmalı, okul asıllı bütçeleme uygulaması getirilmelidir

İlköğretim kurumlarının Bakanlık’tan ya da mahalli yönetimlerden direkt ödenek alamamaları; okul idarelerini kamu kaynakları ve bu kaynakları harekete geçirme sistemlerinin yetersiz kalmasıyla karşı karşıya getirmektedir. Buna ilaveten okul idarelerinin bir yandan okullara bağış konusunda daima olarak kamuoyu ve yönetim baskısı altında ve soruşturma tehdidi karşısında bırakılması, öbür yandan zarurî cari harcamalar için kaynak bulma yükümlülüğüne sokulması, hem eğitim-öğretime ziyan verip bu sorunu okullar ortası muvaffakiyet farklılığının bir ögesi hâline dönüştürmekte hem okul yöneticilerine yönelik hukuksuz, haksız ve adaletsiz uygulamalara ve mağduriyetlere kapı aralamakta birebir vakitte yönetici/öğretmen ile öğrenci velilerini karşı karşıya getirerek okul iklimini ve okul-veli iş birliğini zehirlemektedir. Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş rastgele bir ödenekleri olmadığı dikkate alındığında, mecburilik arz eden mal ve hizmet alımlarının ne biçimde karşılanacağı sorunu hala izaha muhtaç olup tahlil beklemektedir. Bu niçinle, okul bazlı ödenek tahsisi yapılmalı, işçi dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin direkt okul yönetimleri tarafınca kullanılması sağlanmalıdır.

Eğitimcilerin motivasyonunu artıracak bir meslek sistemi oluşturulmalıdır

Anayasa Mahkemesi’nin Öğretmenlik Meslek Basamaklarında Yükselme uygulamasına yönelik olarak verdiği iptal sonucu ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun mahkeme sonucuyla meslek basamağı unvanı elde edilemeyeceği noktasındaki içtihadı daha sonrasında meslek basamakları sürecinin yasal belliliğe kavuşturulmaması, adeta unutulmaya terk edilmesi, bir hayli hak kaybına niçiniyet vermiştir.

Anayasa Mahkemesi sonucundan bu yana öğretmen meslek basamaklarına ait rastgele bir uygulama yapılmamıştır. Öğretmenler haklı bir beklenti içerisindedir. Meslek basamakları uygulamasının yürürlükte olduğu vakit diliminde yapılan bilimsel çalışmalar, öğretmenlik meslek basamakları uygulamasının öğretmenleri toplumsal, kültürel ve sportif faaliyetlere teşvik etmenin yanı sıra kendilerini geliştirmelerine ve meslek basamaklarında ilerlemek için lisansüstü eğitim yapmaya teşvik ettiğini, bu sonuçlar doğrultusunda eğitimde kalitenin artırılmasında kıymetli bir faktör olduğunu, öğretmenlerin kendini yenilemesi, alanındaki gelişmeleri takip etmesi bakımından olumlu sonuçlar doğurduğunu ortaya koymaktadır. Meslek basamakları sistemine bir daha işlerlik kazandırılmalıdır. Bu çerçevede paydaşların görüşleri ve talepleri doğrultusunda her insanın yararlanmasına açık, özgün, yalnızca imtihan odaklı olmayan, süreç ve ferdi efor odaklı, maddi ve manevi açıdan tatminkâr bir meslek sistemi acilen hayata geçirilmelidir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, yeni eğitim-öğretim yılının tüm eğitim çalışanlarına, öğrencilerimize, velilerimize ve milletimize güzel olmasını; eğitimin bir an evvel sıkıntılardan arındırılmasını diliyor, umut dolu gelişmelere ve vaatleri yerine getirecek somut adımların atılmasına vesile olmasını temenni ediyor, Bakanlıktan beklentileri karşılayacak adımlar atmasını, kalıcı eğitim siyasetleri geliştirmesini ve uygulamasını istiyoruz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR