KAYMEK’in 0-8 Yaş Bebek ve Çocuk Birinci Yardım Kursu Başladı

Ryan

Global Mod
Global Mod
KAYMEK’in 0-8 Yaş Bebek ve Çocuk Birinci Yardım Kursu Başladı
Büyükşehir Belediyesi Kayseri Mesleksel Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) eğitim ve kursları ile birincilere imza atmaya devam ediyor. Birinci yardım konusunda biroldukca sefer eğitim ve kurslar veren KAYMEK’in birinci kere düzenlediği 0-8 Yaş Bebek ve Çocuk Birinci Yardım Kursu başladı.

KAYMEK A.Ş. el sanatlarından müziğe, lisan kurslarından işaret lisanına kadar onlarca farklı alanda binlerce vatandaşın katıldığı kurs ve eğitimler düzenliyor. Çalışmalarında sürat kesmeyerek Türkiye’de örnek gösterilecek bir projeye daha imza atan KAYMEK bir birincisi gerçekleştirerek ‘0-8 Yaş Bebek ve Çocuk Birinci Yardım Kursu’ düzenledi. Kurs açılışında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk’ün yanı sıra İşletmeler ve İştirakler Daire Lideri Oğuzhan Postallı, Afet ve Acil Durum (AFAD) Vilayet Müdürü Osman Atsız, KAYMEK Müdürü Denizhan Burhan da yer aldı.

TÜRKİYE’DE BİR BİRİNCİ ÇALIŞMA DAHA KAYMEK

kursunu ziyaret ederek kursiyerlerle bir ortaya gelen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, Lider Büyükkılıç’ın selamlarını ileterek i, kursiyerlerle birlikte olmaktan memnunluk duyduklarını tabir etti ve Türkiye’de bir birincisi gerçekleştirdiklerini söylemiş oldu. Öztürk, “Kimler istek ederse, 7’den 70’e diye tabir ettiğimiz kurs merkezlerimizde sizlerle bir ortaya geliyoruz, sizlerle birlikte olmaktan memnunuz. Biz birinci yardım manasında biroldukça kurslar düzenliyoruz. Bizim modüllerimiz içinde var ama bebek ve çocuk birinci yardımı manasında bu bir birinci olacak. İnşallah bu da bir örnek çalışma. Türkiye genelinde de bunun örnek alınmasını dilek ediyoruz” diye konuştu.

“DOKTOR BELEDİYE LİDERİ OLMASI niçinİYLE MANALI KURSLAR”

Konuşmasında, Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Memduh Büyükkılıç’ın, tabip olması niçiniyle bu biçimde manalı ve farklı kurslara yöneldiklerini belirten Öztürk şunları lisana getirdi:

“AFAD ve Sıhhat Müdürlüğü ile hastanelerimizde, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde çalışma yapan bir belediyeyiz. Daima bir arada bu hizmetleri sizlere sunmaktan memnunluk duymaktayız. Burada 0-1 yaş bebek birinci yardımı ve bununla birlikte da 0-8 yaş içinde bebek ve çocuk birinci yardımı manasında kurslar düzenlemekteyiz. İnşallah bunun hayli faydalı olacağına inanıyorum. Kursumuz 24 saat olarak planlanmış durumda. 18 saati bu türlü ders ve 6 saati de uygulamalı olacak. Bu kurslarımızda temek birinci yardım bilgisi, teneffüs yolu tıkanma birinci yardım bebek, çocuk, yetişkin bunlarla, hepsiyle alakalı bir kursumuz olacak. Burada kanamalarda birinci yardım, epilepsi krizinde birinci yardım, şuur bozuklularında birinci yardım olacak. Tabi bunların hepsinin bir açılımı var. Havalede, hayvan ısırmalarına, faydalanmalarda, zehirlenmelerde, yanıklarda, donmalarda birinci yardım, temel ömür takviyesi, kırıklarda birinci yardım, göğüs ağrılarında birinci yardım, göze, kulağa, buruna yabancı bir cisim kaçması durumunda birinci yardım üzere epey farklı, hoş eğitimler alacağız. Bunun en değerli tarafı bebek ve çocuklar için birinci sefer yapılıyor olmasıdır.”

“BİZ İNSANLARIN MUTLULUKLARINDAN BESLENEN KİŞİLERİZ”

Birinci yardım kurslarına katılarak, sertifika aldığını ve daha evvel bir çocuğa birinci yardım müdahalesinde bulunduğunu anlatan Öztürk, “Biz insanların mutluluklarından beslenen bireyleriz. Ben de birinci yardım kursları almış ve birinci yardım sertifikası almış birisiyim ancak tabi ki bebek olunca birazcık daha hassas bir husus oluyor. Kendimin de yaşadığım bir olayı anlatayım. Birinci yardım kursu aldıktan daha sonra markette çocuğun birisinin öksürdüğünü gördüm annesi yanında. Annesi telaşlandı. Biz de bir hafta 10 gün kadar olmuştu yani bu kursu alalı. Onun rahatlığı ile temel eğitimleri de almış olmanın rahatlığı ile çabucak ‘bir saniye hanımefendi, merak etmeyin’ deyip çocuğu aldım. Öğrenmiş olduğum teknikler ile çocuğumuzu tutup ağız üstü yatırıp sırtına beline müdahaleler yapmak suretiyle çocuğun o öksürmesine vesile olan oradan ağzına atmış oldu bir cisim olduğunu gördük, ağzından çıktı. Anne ağlıyor tabi, bu ortada fazlaca rahatladı, çocuk da rahatladı, bize teşekkür etti. Bu da bir hayat kurtarma oldu bizim için. Bu eğitimin, bir cana, bir külfetli beşere el atma manasında da yararı olsa bizleri bunlar memnun eder. Biz insanların mutluluklarından beslenen şahıslarız. Birilerini biz memnun edebilirsek bizler keyifli oluruz. O manada kursları önemsiyoruz” diye konuştu.

Afet ve Acil Durum Vilayet Müdürü Osman Atsız ise kursiyerleri birinci yardım ve AFAD faaliyetleri konusunda bilgilendirerek, eğitimin fazlaca büyük katkı sağlayacağını söz etti.

Kurs açılışında tesiste sınıfları gezen, kursiyerlerle sohbet edip, taleplerini dinleyen Öztürk, iştirakçilere ve takviye olan bütün kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR