Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev olayların yaşandığı Almatı’da incelemelerde bulundu

odakulebuda

New member
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev olayların yaşandığı Almatı’da incelemelerde bulundu Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, görüşmede yaptığı konuşmada, ülkesinin en büyük kentine yapılan terör saldırısının sonuçlarını kendi gözüyle görmek için Almatı’ya geldiğini söylemiş oldu.

Hükümete kentteki devlet binaları dahil tüm kurumların altyapı tesislerini en kısa müddette onarılması talimatını verdiğini belirten Tokayev, “Almatı, benim memleketim. Burada doğdum ve okudum. Artık bu kenti mümkün olan en kısa müddette bir daha inşa etme nazaranviyle karşı karşıyayız. Bu, bir cumhurbaşkanı ve bir vatandaş olarak benim için onur sorunudur. Hükümetin vazifesi ise kenti eskisinden daha yeterli hale getirmek.” dedi.

“KGAÖ barış gücünün organize bir biçimde geri çekilmesi yarın başlıyor”

Tokayev, Kolektif Güvenlik Muahedesi Örgütü (KGAÖ) barış gücünün ülkesindeki durumun istikrara kavuşturulması açısından epey değerli bir rol oynadığını lisana getirerek, şunları kaydetti:

“KGAÖ barış gücünün organize bir biçimde geri çekilmesi yarın başlıyor. İlgili devletlerin önderleriyle görüştüm. Bu vesileyle, bu birkaç gün ortasında yapılan çalışmalar için birliğin komutanlığına teşekkür ediyorum. şüphesiz bu, teröristlerin ve haydutların saldırganlığını püskürtmek için büyük ruhsal ehemmiyete sahipti. Başarılı bir misyon olarak kıymetlendirilebilir.”

Cumhurbaşkanı Tokayev, sonrasındasında Almatı’daki olaylarda şehit olan güvenlik güçleri bakılırsavlilerinin aileleriyle bir ortaya geldi.

Tokayev, acılı ailelere başsağlığı dileğinde bulunarak “Tüm kahraman yiğitlerimizin ailelerinin ilgisiz bırakılmayacağına kelam veriyorum. Konut olsun, çocuklarının eğitimi olsun daima yardım sağlayacağız.” diye konuştu.