Kent rehberi Visitİzmir uygulaması İstanbul’da tanıtıldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
Gastronomi Turizmi Fuarı ve Konferansı GastroShow kapsamında İstanbul‘da olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı Lideri Tunç Soyer, dijital turizm altyapısı Visitİzmir taşınabilir uygulamasını İstanbul Kongre Merkezi’nde tanıttı. Uygulamanın dijital turizm ansiklopedisi olduğunu söyleyen Soyer, İzmir turizminin gerçek potansiyeline kavuşacağını lisana getirdi.

İzmir Vakfı uyumunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı ve Sun Express’in iştirakinde hayata geçirilen Visitİzmir, 30 ilçeyi kapsayan 11 kategori ve 2 bin 300’den çok noktaya ait bilgi sunuyor.

Uygulamanın 3 temel işlevi olduğunu aktaran Soyer, “Türkiye’de birinci kere bir kentin turizm destinasyonlarının tamamı kuvvetli bir envanter çalışmasıyla 11 başlıkta 30 ilçede 12 aya yayılacak biçimde tıpkı web sayfası ortasında toplanmış oldu. Uygulama 3 temel işlev taşıyor. Birincisi harita vazifesi görüyor, ikincisi ortasında bulunan 2 bin 300 turistik nokta beşerler ‘aslında hepsi tıpkı şehirdeymiş’ dedirtecek. olağanüstü büyük zenginlik ve mirasa web sayfası üzerinden erişilebilecek. Üçüncüsü ise interaktif bir sayfa yani uygulamaya girdiğiniz anda size ‘İzmir dostu’ diyoruz” diye konuştu.

YAZA İZMİR’LE BAŞLAMANIZI TAVSİYE EDİYORUM

Visitİzmir uygulaması ile İzmir’in, Türkiye’de dijital turizm altyapısını tamamlayan birinci kent olduğunu söyleyen Soyer, “Dünyada fazlaca az kentte gördüğümüz bu çalışma İzmir’in, Akdeniz ve dünya genelinde farklı bir destinasyon olarak ortaya çıkmasına büyük katkı sağlayacak. Pandeminin hayatımızdan uzaklaştığı bu vakitte birfazlaca şeye, biroldukca yerde bir daha başlayacağız. 15 aylık bu inanılmaz deneyimin akabinde önümüzdeki yaza İzmir’le başlamanızı tavsiye ediyorum. İzmir’le bir daha başlamak isteyen herkesi Visitİzmir’i cep telefonlarına indirerek kullanmaya ve bir İzmir elçisi olmaya davet ediyorum” dedi.

GAYEMİZ TURİZMİ 12 AYA YAYMAK

TÜM BİLGİLER TEK UYGULAMADA

İzmir Kalkınma Ajansı’nın finansal dayanağıyla ve 40’tan fazla uzmanın çalışmasıyla 11 farklı başlıkta, 2 binden çok turistik noktaya dair bilgi ve görselin bir ortaya getirildiğini tabir eden Soyer, “Tarih ve kültür, tabiat, inanç, somut olmayan kültürel miras, konaklama, gastronomi üzere 11 farklı başlıkta yapılan bu çalışmayla bu noktalara dair tıpkı zamandataylı metinsel bilgiler tıpkı vakitte görsel ve görüntü havuzu oluşturuldu. Pozisyon ayrıntıları, irtibat ayrıntıları, noktaların idaresinde yetkili kurum ve kuruluş detaylarıne kadar ayrıntılı bir çalışma hayata geçti. Bergamalı son sepet ustası Mustafa Pancar’dan Çeşme’deki lüks otellere, İzmir’in 8 bin 500 yıl öncesine uzanan birinci yerleşim yeri Yeşilova Höyüğü’nden müze ve sanat galerilerine ya da az bilinen tabiat alanlarına ve bu alanlardaki canlılara kadar tüm noktalara dair ayrıntılı bilgilere uygulama üzerinden ulaşılabiliyor” tabirlerini kullandı.

“HERKESİ İZMİR ELÇİSİ OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Her kullanıcının Visitİzmir’e üye olduğunda ‘İzmir Dostu’ etiketine de sahip olacağını belirten Soyer, “Her etkileşim, yorum yapma, beğenme kullanıcılara puan kazandırıyor. 8 bin 500 puanı toplayan kullanıcılar ‘İzmir Elçisi’ oluyor. İlerleyen süreçte İzmir elçilerimize farklı avantajlar sağlayacağız. Otel ve restoranlarda indirim aklımızdakilerden birkaçı. Visitİzmir aplikasyonu ile dünyanın neresinden olursa olsun rastgele bir gezgin, İzmir’in en ücra köşesindeki turizm destinasyonuna erişim konusunda her türlü bilgiye epeyce süratli bir biçimde erişebilecek. Pandemi şartlarının ortadan kalktığı periyotta İzmir için gayemiz kentimizin nüfusu kadar yani 4 milyon ve üzerinde yerli ve yabancı turist ağırlamak. Turizme yönelik attığımız her adımda, gücümüzü, kentteki tüm paydaşlarımızla ortak hareket etme kapasitemizden alıyoruz. Bu doğrultuda, önümüzdeki periyotta, İzmir turizminin gerçek potansiyeline ulaşacağına inancımız tam. Yaza İzmir’le başlamanızı tavsiye ediyorum. İzmir’le bir daha başlamak isteyen herkesi, Visitİzmir’i cep telefonlarına indirerek kullanmaya ve bir İzmir Elçisi olmaya davet ediyorum” dedi.

BİREBİR VAKİTTE TOPLUMSAL MEDYA PLATFORMU

Uygulamanın hem de bir toplumsal medya platformu ve tanıtım mecrası olarak tasarlandığını aktaran Soyer, “Kullanıcılar, İzmir’in turistik kıymetlerine dair yorum yapabiliyor, fikirlerini başka kullanıcılarla paylaşabiliyor. Bunun yanı sıra kendi turizm noktalarını beğenip, favorilerine ekleyebiliyor ve yesyeni noktalar önerebiliyor. Duran, statik bir yazılım değil etkileşim halinde daima gelişen ve büyüyen bir altyapı olarak daima güncelleniyor. Kentteki aktüel aktiflikleri ve yenilikleri kullanıcılarına ulaştıran Visitİzmir, İzmir’in tanıtım mecrası olarak da fonksiyon görüyor” diye konuştu.

VİSİTİZMİR’E ALTIN ÖRÜMCEK’TEN ÖDÜL

Visitİzmir uygulaması, birinci mükafatını Türkiye’nin bağımsız web mükafatları tertibi Altın Örümcek Müsabakası’nda ‘Kamu Kurumu’ kategorisinde aldı. Soyer, konuşmasının sonunda bu haberi de paylaşarak “Bir kent vizyonu iştirakiyle kente kazandırdığımız bu projede emeği geçen tüm paydaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

HAYATIN HER ALANINDA TURİZME HAZIRIZ

YERLİ YAZILIM KULLANILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yazılım şirketi İzmir Teknoloji tarafınca tümüyle yerli yazılımla gerçekleştirilen kent rehberi niteliğindeki Visitİzmir, hem taşınabilir uygulama tıpkı vakitte internet sitesi üzerinden hizmet veriyor. Tüm içeriğe uygulamanın internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Google Play ve App Store’dan fiyatsız indirilebilen uygulamanın Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki lisan seçeneği bulunuyor.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı