Kitap okuma tutkusuyla biriktirdiği 10 bin kitapla sahaf oldu

Pinar

Global Mod
Global Mod
İSTANBUL (AA) – Bayburt‘ta çocukluğunda kazandığı okuma alışkanlığı yardımıyla 10 bin kitap biriktiren 45 yaşındaki Ruhlar Çetin, sahaf dükkanı açtı.

Eski kitap, mecmua ve eşyalara olan merakını tutkuya dönüştüren Çetin, çocukluk ve gençlik senelerından itibaren İstanbul‘da sahafları dolaşarak kitap biriktirmeye başladı. Yaklaşık 35 yılda binlerce kitabı okuyup biriktiren Çetin, kızının da tavsiyesi üzerine memleketi Bayburt’ta sahaf dükkanı açmaya karar verdi.

Yakın etrafında kitaplara olan merakıyla bilinen Çetin, Kadızade Mahallesi Nevzat Karaoğlu Caddesi’ndeki tarihi bir konağı kiralayarak açtığı sahafta ilgililerin ikinci el kitapla buluşmasını sağlıyor.

Kitapları satmaktan fazlaca satın almayı seven Çetin, mesai saatlerinde de kitap okumaktan vazgeçemiyor. Dükkanda senelerca biriktirdiği antika eşyaları da sergileyen Çetin, müşterilerine hem de çay ve kahve eşliğinde otantik ortamda kitap okuma keyfi sunuyor.

“Kitap sayısını artıracağız, inşallah 100 bin sayısına ulaşacağız”

Ruhlar Çetin, AA muhabirine, dedesinin okuma merakından etkilenerek yeterli bir okuyucu olma serüveninin başladığını söylemiş oldu.

çabucak hemen ilkokul çağındayken kütüphane oluşturmaya başladığını anlatan Çetin, “O yaşlardayken yaklaşık 1500 kitaplık bir kütüphanem olmuştu. Ardından farklı insanlardan, sahaflardan farklı kitaplar edindim. Şu anda 10 bin kitaplık bir sahaf burası. Kitap sayısını artıracağız, inşallah 100 bin sayısına ulaşacağız.” dedi.

Kızının “kitaplara nefes aldıralım” tavsiyesi üzerine sahaf dükkanı açmaya karar verdiğini lisana getiren Çetin, şunları kaydetti:

“Kızımın fikriyle birlikte harekete geçtim. Bayburt’ta istediğiniz kitaba ulaşabileceğiniz bir yer yoktu. Aktüel kitaplara ulaşmanız biraz kolay lakin biraz daha eski, basımı azalmış kitaplara ulaşmanız fazlaca güç. İnternetten sipariş üzerine genelde vatandaşlar kitaba ulaşım sağlıyor lakin bunda da vakit ve kargo konusunda kasvetler yaşanabiliyor. Bunları da göz önünde bulundurarak bu dükkanı açtım. pek hayli kaynağa buradan ulaşabilirler. Okurların bulmak istediği biroldukça kitap şu anda burada mevcut.”

Çetin, kitapların yanı sıra senelerca biriktirdiği ve antika olarak da nitelendirilebilecek, yaşanmışlığı bulunan 200 eşyayı da dükkanda sergilediğini aktardı.

Dükkanın bulunduğu binanın yaklaşık 130 yıllık geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Çetin, “İnsanlar içeri girdiği vakit Bayburt’ta dedesinin nasıl yaşadığını, hangi eşyalarla neleri yapabildiğini bakılırsabilecekleri bir yer burası. Yaklaşık 40-50 tane de Bayburt’u anlatan, bu kentin tarihiyle ilgili kitap bulunuyor. Benim yaklaşık 35 yıllık birikimim var. ötürüsıyla buradaki birtakım kitapların maddi kıymeti fazlaca olmasa da benim şayet olmazsa olmazım. Onları yalnızca burada okuyabilecekleri bir kısmım var.” tabirlerini kullandı.

Ruhlar Çetin, senelerca biriktirdiği kitaplarla insanlara hizmet sunmanın memnunluğunu yaşadığını belirterek, şöyleki devam etti:

“İnsanlar kitaba ulaşmak için epeyce zahmetli yollardan geçip, maddi manada önemli paralar harcıyor. Lakin burada gelip istediği kitabı bulup okuduğu vakit, araştırma yaptığı vakit ona yardımcı olabilmek bizi ayrıyeten keyifli ediyor. Tabi buraya kitapseverlerin gelmesi, onlardan bir şeyler öğrenmemiz de bizi ayrıyeten hoşnut ediyor.”

AA / Beşir Kelleci – Son Dakika Haberleri