Kocaeli İtfaiyesi adeta bir okul oldu

Ryan

Global Mod
Global Mod
Kocaeli İtfaiyesi adeta bir okul oldu
Adeta bir eğitim okulu üzere faaliyet gösteren Kocaeli İtfaiyesi son olarak gelen talep üzerine Hatay’daki İSDEMİR firmasının itfaiye çalışanına eğitim verdi

İtfaiyecilik alanında ulusal ve memleketler arası platformda kentimizi muvaffakiyetle temsil eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Tedbire ve Eğitim Şube Müdürlüğü Eğitim Ünitesi (KOBİTEM) eğitim faaliyetlerinde sürat kesmeden devam ediyor. Büyükşehir İtfaiyesi son olarak Hatay’da bulunan İSDEMİR firmasındaki itfaiye teşkilatına eğitim verdi.

HATAY İSDEMİR’DEN EĞİTİM TALEBİ

Gelen eğitim talepleri doğrultusunda hem Kocaeli’de tıpkı vakitte vilayet haricindeki kurum ve kuruluşlara eğitim hizmeti veren Büyükşehir İtfaiyesi, Hatay’da heyeti bulunan İSDEMİR (İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.) firmasından gelen eğitim talebine istinaden, firma bünyesindeki İtfaiye Teşkilatına eğitim verdi. İtfaiye Dairesi Başkanlığı Tedbire ve Eğitim Şube Müdürlüğü Eğitim Ünitesi (KOBİTEM) eğitmenleri, program için Hatay’a gitti.

TEORİK VE PRATİK UYGULAMALAR

KOBİTEM eğitmenleri tarafınca İSDEMİR firmasının kendisine ilişkin itfaiye eğitim alanı da bulunan Hatay’daki tesislerinde gerçekleştirilen eğitimlerde Yangına Müdahale, Yüksek Açı Kurtarma, Trafik Kazalarında Kurtarma ve Çökmüş Yapılarda Arama Kurtarma ana başlıklarında teorik ve pratik bilgiler aktarıldı. Ayrıntılı mesleksel ayrıntıların sunulduğu eğitimler yüklü olarak uygulamalı biçimde gerçekleşti.

VERİLEN EĞİTİMLER

6 gün süren programda şu eğitimlere yer verildi; Yangın Davranışı, Duman Yapısı ve Riskleri, şahsi Korunma Donanımları, Kapalı ve Dumanlı Ortamlarda İlerleme, Yangına Müdahalede Kullanılan Akımlar, Yangın Ortamında Kazazede Aranması ve Kurtarılması, Yaralı İtfaiyeci Kurtarma ve Birinci Müdahale, İpler ve Düğümler, Yüksekte Çalışma Donanımları, Yüksekte Kurtarma Operasyonlarında İstasyon Suramı ve Güvenlik Sistemleri, İple İniş ve Çıkış, Yatay Çizgi Heyetimi, Yatay ve Dikey Çizgi Geçişleri, Kuyulardan ve Dar Alanlardan Kurtarma Operasyonları, Yüksekte Kurtarma Operasyonlarında Kazazede Nakli, Araç Yapısı ve Güvenlik Sistemleri, Trafik Kazalarında Kurtarma Operasyonlarının İşleyişi, Trafik Kazalarında Müdahalede Güvenlik Sistem ve Kademeleri, Trafik Kazalarında Müdahalede Grup Tertibi, Kazazedeye Erişimin Sağlanması, Kazazedenin Çıkartılması Etapları, Yapı Çökme Modelleri, Çökmüş Yapılarda Grup Yaklaşımı, Çökmüş Yapılarda Kazazede Aranması, Milletlerarası İşaretleme formları, Çökmüş Yapılarda Kurtarma Operasyonlarında Kullanılan Araç Gereç ve Ekipman, Çökmüş Yapılarda Destekleme (Tahkimat).

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR