Kuzey Kore’den tansiyonu artıracak adım: Füzeler peş peşe ateşlendi

odakulebuda

New member
Kuzey Kore’den tansiyonu artıracak adım: Füzeler peş peşe ateşlendi ABD ve Güney Kore, nükleer çatışma tehdidini arttıran Kuzey Kore’ye karşı önümüzdeki hafta son yılların en büyük askeri tatbikatını gerçekleştirmek için geri sayıma geçti.

Washington ve Seul tatbikatı ‘savunma’ olarak nitelendirirken, bunu ‘işgal provası’ olarak tanımlayan ve nükleer silah ile füze denemelerini yasal kılmaya çalışan Kuzey Kore’den beklenen adım geldi.

AFP’de yer alan son dakika gelişmesine nazaran, Kuzey Kore sabahın erken saatlerinde batı kıyısı açıklarında denize hakikat iki seyir füzesi ateşledi. Haber Güney Koreli askeri yetkililere dayandırılırken bu gelişme daha sonrası bölgedeki tansiyon bir daha tepe yaptı.

‘FÜZE DENEMELERİ MEŞRU’

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir fikir kuruluşu olan Silahsızlanma ve Barış Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Choe Jin, 22 Temmuz’da yaptığı açıklamada şu tabirlere yer vermişti; “ABD ve müttefikleri bizimle askeri bir çatışmaya girmeyi seçerlerse güvenlik açısından gibisi görülmemiş bir istikrarsızlıkla karşı karşıya kalacaklar.”

22 Ağustos-1 Eylül içinde Güney Kore’de “Ulchi Özgürlük Kalkanı” ismi altında düzenlenecek olan yaz tatbikatında uçak, savaş gemileri, tanklar ve on binlerce askerin yer alacağı belirtiliyor. Choe, Kuzey Kore’nin füze testlerinin ülkeyi savunmak için yasal olduğunu tabir ederek ABD ve Güney Kore’nin füze testlerini ‘çifte standart’ olarak nitelendirmişti.

KİM’DEN ABD VE G. KORE’YE NÜKLEER TEHDİT

Ülkeyi demir yumruk ile yöneten Kuzey Kore önderi Kim Jong-un da geçtiğimiz haftalarda dünyaya meydan okumuştu. Kim, Güney Kore ve ABD kaynaklı bir tehdit karşısında ülkesinin Nükleer savaş caydırıcılığını harekete geçirmeye ve askeri taarruzlara karşı koymaya hazır olduğunu vurgulamıştı.