Mahkumlar, eğitim merkezine dönüştürülen eski koğuş binasında meslek öğrenecek

Pinar

Global Mod
Global Mod
Başta tarım ve hayvancılık olmak üzere yaklaşık 30 iş kolunda faaliyet gösteren Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunun iş gücüne takviye veren mahkumlar, eski koğuş binasında açılan eğitim merkezinde meslek sahibi olacak.

Yaklaşık 7 bin 300 dekarda heyeti Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda, Adalet Bakanlığı İşyurtları Daire Başkanlığı onayıyla açılan hayvancılık, et ve süt sürece, tarım, mobilya, demir döşeme üzere 30 iş kolunda üretim yapılıyor.

Adalet ile Ulusal Eğitim bakanlıkları içinde imzalanan protokol kapsamında eski koğuş binasında açılan Şehit Abit Tüber Mesleksel Eğitim Merkezinde de mahkumlara, inşaat, metal, besin, moda tasarım ile motorlu araçlar teknolojileri, hayvan yöneticiliği ve sıhhati ile tarım branşlarında eğitim verilecek.

Mahkumlar teorik eğitimlerin akabinde ustalık, çıraklık kalfalık üzere dokümanların yanı sıra meslek lisesi diploması alabilecek.

Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Hasan Torun, AA muhabirine, kurumun Türkiye’nin en büyük açık cezaevlerinden olduğunu söylemiş oldu.

Başta tarım ve hayvancılık olmak üzere birfazlaca atölyede yaklaşık 1500 mahkumun iş imkanına kavuştuğunu lisana getiren Torun, şunları kaydetti:

“Atölyelerde çalışan hükümlülerimiz, hem de çeşitli kurslara katılıyor. Geçmişte bu kursları Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla sertifikaya dönüştürmeye çalışıyorduk. Son vakit içinderda atölyelerde yapılan sertifikalandırma çalışmaları, Adalet ile Ulusal Eğitim bakanlıkları içinde imzalanan ‘Eğitim ve Öğretim İş Birliği Protokolü’ kapsamında mesleksel eğitim merkezlerine dönüştürüldü. Cumhuriyet Başsavcılığının teşebbüsleriyle, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Vilayet Özel Yönetiminin bir ortaya gelmesiyle, koğuş olarak kullanılan atıl binayı tadilattan geçirerek 11 derslikli mesleksel eğitim merkezine dönüştürdük.”

Torun, eğitim merkezine, kurumda Mart 2009’da şehit edilen infaz muhafaza başmemuru Abit Tüber’in ismini verdiklerini anlattı.

“Elimizden gelen mesleksel eğitim altyapısını sunuyoruz”

Merkezin Kurucu Müdürü Türker Yavuzer ise suça bir biçimde karışmış şahısların ustalık, çıraklık ve kalfalık üzere dokümanlarla tahliye olabileceğini, hatta cezai müeyyideleri 4 yıl ve üstündekilerin meslek lisesi diploması alabileceğini belirtti.

Eski çıraklık ve yeni mesleksel eğitim mevzuatıyla 81 alanda ve 123 alt alanda kurs açabileceklerine değinen Yavuzer, şöyleki konuştu:

“Hükümlülerimiz, mesleksel eğitim, çıraklık, ustalık, kalfalık diplomasını alabilmelerinin yanında hobi gayeli meslek edinebilecek. Hükümlülerimizin tahliye olduktan daha sonra girişimcilik ve sosyoekonomik istikametini artırmak için çalışmalar yürüteceğiz. Bir biçimde suça karışmış arkadaşlarımızın tahliye olduktan daha sonra tekrar suça bulaşmaması için birebir zamandavlet memuru birebir vakitte vatandaşlık görevi olarak elimizden gelen mesleksel eğitim altyapısını sunuyoruz. bahsetmiş olduğumiz 81 alanda tıpkı özel okuldan eğitim alıyormuş üzere şahsi gelişim, hobi yahut işe girme emelli sertifikalandırma çalışmaları yapılacak.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Abdullah Özkul