Malatya’da sinema şenliği kapsamında “72. Koğuş” sinemasının gösterimi yapıldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
MALATYA (AA) – 10. Malatya Memleketler arası Sinema Şenliği kapsamında “72. Koğuş” sineması sanatseverlerle buluştu.

Bir alışveriş merkezindeki sinemada, başrolünde oyuncu Kerem Alışık’ın da yer aldığı “72. Koğuş” sinemasının gösterimi yapıldı.

Sinemanın gösterimindilk evvel konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan, 10. Malatya Milletlerarası Sinema Şenliği’nin bu yılki temasının Unesco Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne giren “Arslantepe” olarak belirlendiğini söylemiş oldu.

Sinemanın bireyler ve toplum açısından kıymetli bir etkileşim aracı olduğunu aktaran Gürkan, “Bu etkileşim aracını hakikat yerde ve yanlışsız vakitte kullanmak hayli değerlidir. Biraz daha sonra izleyeceğiniz sinemadaki başroller ve sinemanın içeriği izleyenleri ruh ve gönül dünyasında bir yerlere götürecek. Senaryoların ve icra edilen sinema sinemalarının topluma bir ileti vermesini istiyoruz. Biz 10. Malatya Memleketler arası Sinema Şenliği’nde, sinema şenliklerine format getirmek gerekir dedik.” diye konuştu.

Sanatçı Kerem Alışık ise sinemanın toplumsal problemleri, sıkıntıları ve acıları bir daha topluma aktarma sanatı olduğunu söz etti.

Alışık, şu biçimde konuştu:

“Sanat toplumsal bir efordur, toplumdan gelir, topluma masraf. Bir ekip yanlışsız olan gerçekleri, haksızlıkları yansıtma dileğinden doğar. Ne memnun ki sinema epey yıldır yapılan ve devam eden bir uğraşımız. Malatya sinema şenliği de buna ışık tutan yapıda, bu yıl 10. yılı. İstikrar her vakit muvaffakiyettir diye düşünüyorum. Taşı delen suyun gücü değil, damlaların istikrarı. Bu gayeyle sinema sevgisini arttırabilmek, gençlerimizi yüreklendirebilmek, bu mesleğe gönül verenleri motive edebilmek bu şenlik kapsamındaki değerli kıymetlerden bir tanesi. Ne keyifli ki ben de burada bir mahrumluk, ezilmişlik ve itilmişlik öyküsünün kahramanı olarak da sinemada daima birlikte seyretmenin memnunluğunu yaşıyorum. “

Gürkan, konuşmasının akabinde Alışık’a UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine giren “Arslantepe”nin simgelerinden Kral Tarhunza heykelinin bir kopyasını armağan etti.

AA / Orhan Yoldaş – Son Dakika Haberleri