Marksist ideoloji ne demek ?

Ryan

Global Mod
Global Mod
Marksist ideoloji, Karl Marx tarafndan ortaya atlan ve kapitalizme kars bir sosyal devrim savunan dusunce sistemidir. Bu ideoloji, insanlar arasndaki sosyal iliskileri, uretim araclarnn kontrolunu ve sosyal degisimin yonetimini hedefler. Marx, bu ideolojiyi olusturmak icin bir cok calsma yapms ve cevresindeki insanlarn boyle bir ideolojiye ihtiyac olduguna inanmstr.

Marksizm'in Temel Ilkeleri

Marksizm, insanlarn her zaman ekonomik snfnn kontrolunde oldugu, uretim araclarnn kontrolunun ekonomik snf tarafndan yapldg ve toplumsal konumlarnn ekonomik snflardan kaynaklandg gibi temel ilkeleri vardr. Marx, uretim araclarnn zaman icinde degistigini, fakat toplumsal iliskilerin degismedigini ve degismesi gerektigini ileri surmustur.

Marksizm ve Toplumsal Degisim

Marksizm, toplumsal degisiminin ekonomik snflardan kaynaklandgn savunur. Marx, toplumsal degisimin yalnzca ekonomik snflar arasndaki uyumsuzluklarn cozumlenmesi ile gerceklesebilecegini ileri surmustur. Marx, sosyal devrim yoluyla toplumsal uyumsuzluklarn cozumlenecegini ve bu degisimin sadece ekonomik snflar arasndaki uyumsuzluklarn cozumlenmesi ile mumkun olacagn savunmustur.

Marksizmin Sosyal Etkisi

Marksizm, insanlarn arasndaki sosyal iliskileri degistirmek icin kullanlan bir ideoloji olmustur. Marksizm, insanlar arasndaki kapitalist snf iliskilerini degistirmek icin savas acms ve kapitalist snflarn somurusunu sona erdirmek icin cok sayda sosyal devrim baslatmstr.

Marksizm, kapitalizme kars bir sosyal devrim savunan ve insanlar arasndaki uretim araclarnn kontrolunu ve sosyal degisimin yonetimini hedefleyen bir ideoloji olarak kabul edilir. Bu ideoloji, Karl Marx tarafndan ortaya atlms ve zaman icinde toplumsal degisimin ekonomik snflardan kaynaklandgn, ekonomik snflar arasndaki uyumsuzluklarn cozumlenmesi ile gerceklesebilecegini savunmustur.