Mehmet usta, 8 metrekarelik dükkanda birinci günkü üzere ayakkabılara “hayat” veriyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
KONYA (AA) – Konya‘da 8 metrelik dükkanda müşterilerine hizmet veren ayakkabı tamircisi Mehmet Sayan, mesleğine birinci günkü heyecanla devam ediyor.

Babasının tavsiyesiyle 10 yaşında bir ayakkabı ustasının yanında mesleği öğrenmeye başlayan Sayan, yıllar ortasında kendisini geliştirerek kentin aranan ustalarından oldu.

İşine 2011’de 8 metrelik kendi dükkanını açarak devam eden Sayan, emekli bulunmasına karşın boş durmamak için sabahın erken saatlerinde yola düşüyor.

Müşterilerinin dükkandan şad ayrılmasını en büyük memnunluğu olarak nazarann Sayan, sıhhati ve ömrü yettiğince mesleğine devam etmek istiyor.

“İşimi severek yaptığım için muvaffakiyete ulaştım”

Sayan, AA muhabirine, mesleğe birinci başladığı vakit 6 ay boyunca yalnızca çivi doğrulttuğunu ve ustasını izlediğini anlattı.

Bakarak ve tavsiyelere uyarak mesleği öğrendiğini aktaran Sayan, ustasının hastalandığı gün yaptığı işlerin büyük takdir topladığını lisana getirdi.

Sayan, ustasının o gün yaptığı tamiratlara inanamadığını belirterek şu biçimde konuştu:

“Ayakkabısını tamir ettiğim müşterinin memnuniyetiyle ustama da kendimi kanıtlamış oldum. O günden daha sonra ustam tamir işlerini daima bana yaptırmaya başladı. Bu işte kendimi epey ilerlettiğimi düşünüyorum. Bir işte başarıyı yakalamak için o işi sevmek gerekiyor. Gönülden severek yaptığın her iş daha tatlı oluyor. İşimi severek yaptığım için muvaffakiyete ulaştım. Allah dar yerde bol rızık veriyor. 4 çocuğumu evlendirdim. Artık torunlarımı keyifli etmeye çalışıyorum. Pak para kazanırsan, meskende huzur olur. Evdekilere de huzur verirsen hayat hoş olur. İnsanın dünyada en büyük memnunluğu meskeninde memnun olması. Yorgunluğumu konutta atıyorum. O hoş muhabbet bizi dinlendiriyor.”

ömrü boyunca çalıştığı için boş durmayı hiç sevmediğini vurgulayan Sayan, telefon ve bıçak kılıfı, çanta, börk üzere yaptığı mamüllerin de ilgi gördüğünü tabir etti.

AA / Havva Dereağzı – Kültür Sanat

Mehmet Sayan, Emekli, Konya, Kültür Sanat, Haberler