Memleket hasreti müzik hocasını ressama dönüştürdü

Pinar

Global Mod
Global Mod
Memleket hasreti müzik hocasını ressama dönüştürdü

ESKİŞEHİR – Eskişehir‘de yaşayan öğretim bakılırsavlisi ve müzik hocası Tuncay Dağlı, yıllar evvel nazaranv için gittiği Elazığ‘da, memleketi Eskişehir’e duyduğu hasreti fotoğraflarla anlattığını söylemiş oldu.

Küçüklüğünden beri müzik ve resme ilgisi olduğunu anlatan Bilecik Pir Edebali Üniversitesi öğretim vazifelisi Tuncay Dağlı, fotoğraf üzerine rastgele bir eğitim almadığını, lakin ünlü ressam Ahmet Yakupoğlu ile tanıştıktan daha sonra bu ilgisinin üzerine gittiğini aktardı. Dağlı, “Bizim topraklarımızda her türlü periyottan eserler mevcut. Bütün periyotların kendine has bir hoşluğu var. Bunlar ilham veriyor bana” diyerek eline aldığı fırçasıyla küçük boyutlarda onlarca tarihi yer resmetti.

Ünlü ressam Ahmet Yakupoğlu yardımıyla resme olan ilgisini bir daha keşfetti

Fotoğrafla olan seyahatini anlatan Dağlı, “Ortaokul senelerımda müziğe karşı merakım uyandı, fakat bu biçimdelar aslına bakarsanız fotoğraf de yapıyordum. Bu mevzuda rastgele bir eğitim almamıştım, kendi kendime merak ediyordum. Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi kısmında okurken Kütahyalı ünlü ressam Ahmet Yakupoğlu ile tanıştım. Aslında tanışmamız müzik vasıtasıyla oldu, lakin fotoğrafla sonuçlandı. Resme ilgim vardı, lakin hoca yardımıyla onun fotoğraflarını ve çalışmalarını gördükten daha sonra bir şeyleri kavramaya başladığımı anladım” diyerek resme başlamasına ilham kaynağı olan Ahmet Yakupoğlu’nu andı.

“Elazığ’dayken memleketime duyduğum hasret ve aşkla bu yapıtları verdim”

bakılırsav için ayrıldığı Eskişehir’e büyük hasret duyduğundan bu periyot birfazlaca eser verdiğini söyleyen öğretim bakılırsavlisi Tuncay Dağlı, artık uzun yıllardır fotoğraf yapmadığını, lakin kızının teşvikleri yardımıyla yeniden eline fırça aldığını lisana getirdi. Eskişehir’in biroldukca ilçesinden tarihi yapıtı resmettiğine değinen Dağlı, “Ahmet Yakupoğlu Hoca ile çalışmaya başladıktan daha sonra birinci nazaranv yerim Elazığ’da iken kendi memleketime bin kilometre uzakta yaşarken Eskişehir ve babamın memleketi Söğüt’e büyük hasret duydum. Hatta birinci fotoğrafım Eskişehir’in Seyitgazi Kümbet yapıtıydı. Elazığ’da bu hasret ve aşkla bu yapıtları verdim diyebilirim. sonrasındasında ortaya hayli uzun bir vakit girdi, 9 yıl elime hiç fırça almadım. Son yıllarde birkaç yapıtım oldu. Artık kızım beni teşvik ediyor. Resme epey meraklı, daima fotoğraf yapıyor ve bana da yaptırıyor. Bu yüzden yeniden başladım. Eskişehir’in Han ilçesinden, Frig anıtlarından tutun da Osmanlı ve Cumhuriyet Devri’ne kadar birfazlaca tarihi yeri resmettim” dedi.

“Güzel reaksiyonlar alıyorum, ressamlıkla ilgili rastgele bir tezim yok”

Fotoğraflarının kendi etrafından beğeni topladığını aktaran müzik hocası Dağlı, “Resimlerime satın almak için talip olanlar oldu, ancak ben hiç kıyamadım. Kimi fotoğraflarım de koyduğum yerde rutubet olması sebebiyle hasar gördü ve buna epey üzüldüm. Nasıl korunacağını da bilmiyorum rastgele bir kurumda daimi olarak saklanabilse benim için epey daha düzgün olacak. Şahıslara dağıldığında nereye gideceklerini bilmediğimden vermek istemedim. Hoş reaksiyonlar alıyorum. Fotoğraf hocaları arkadaşlarımız da beğeniyorlar. Benim bir tezim yok onu söylemeliyim. Ahmet Hoca’dan aldığım feyz ile kendi hislerimi yoğurup yapıyorum resimlerimi” diye konuştu.

“Bütün periyotların kendine has olan hoşlukları bana ilham verdi”

Fotoğraflarına ilham olan tarihi yapıtların kendisi için ne mana söz ettiğini aktaran öğretim bakılırsavlisi Tuncay Dağlı, şu sözlerle devam etti:

“Tarihi yapıtlara merakım vardı. Yüksek lisansımı Türk İslam Tarihi ve Sanatları üzerine yaptım. hem de da mimari yapıtları yüklü olarak inceledik. Bunun da verdiği şevkle Söğüt, Bilecik, Bilecik’in başka ilçeleri ve Eskişehir olmak üzere tarihi yapıtları resmetmeyi düşündüm. Acısıyla tatlısıyla, sevinciyle hüznüyle bize bahşedilen belli bir süre içerisinde bir hayat yaşıyoruz. Biroldukça insan bu hayatı yaşayıp gitti ve onlardan kalan bu eserler, her şey bitiyor lakin sanat kalıyor geriye. Bizim topraklarımızda her türlü periyottan eserler mevcut. Bütün periyotların kendine has bir hoşluğu var. Bunlar ilham veriyor bana.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mısra Ezginur Göçer