Myanmar’da 1 milyon kişi yardıma muhtaç

odakulebuda

New member
Myanmar’da 1 milyon kişi yardıma muhtaç Birleşmiş Miletler (BM), askeri darbenin akabinde Myanmar’da ordu ile darbe zıddı kümeler içinde süren çatışmalar ve ekonomik meseleler niçiniyle 1 milyon kişinin yardıma muhtaç duruma düştüğünü deklare etti.

BM İnsani Yardım Uyum Ofisinin hazırladığı raporda, 1 Şubat’taki askeri darbeden bu yana Myanmar’da çatışmalardan etkilenen bölgelerdeki son duruma dair bilgiler paylaşıldı.

Raporda Myanmar’ın güneydoğu eyaletlerinde şimdiye kadar 160 bin 400 sivilin çatışmalar niçiniyle meskenini terk ettiği ve bu sayının 100 binini, Kayah eyaletinde yerinden edilen sivillerin oluşturduğu kaydedildi.

Bu bölgelerde ormanlık ve dağlık alanlara sığınan sivillere insani yardımın, güvenlik telaşları niçiniyle ulaştırılamadığına işaret edildi.

Çatışmanın yaşandığı öbür eyaletlerden Kachin’de 11 bin 654, Shan’da 15 bin 271 ve Chin eyaletinde ise 19 bin 500 kişinin Myanmar ordusunun akınlarından ötürü yerinden edildiği bilgisi paylaşıldı.

Raporda, askeri darbeden bu yana ülkedeki siyasi istikrarsızlık, çatışmalar ve darbenin ülke iktisadına olumsuz tesirlerinden ötürü yaklaşık 1 milyon kişinin yardıma muhtaç hale geldiği vurgulandı.

Myanmar’da gereksinim sahipleri için BM’nin başlatmış olduğu yardım kapsamında 944 bin bireye toplam 276 milyon ABD doları insani yardım ulaştırılmasının planlandığı fakat şimdiye kadar 49 milyon dolar toplandığı bilgisi verildi.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı argümanlarının ortaya atılması ve ülkede siyasi tansiyonun yükselmesinin akabinde 1 Şubat’ta idareye el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili önderi ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere bir fazlaca yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe zıtlarına müdahalesi kararı 865 kişi ömrünü kaybetti.

Ülkede geniş iştirakli şovlar sürerken, gözaltındaki üst seviye hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.