Öğrenciler salgının eksik bıraktığı eğitimlerini “Telafide Ben de Varım” kurslarıyla tamamlayacak

Pinar

Global Mod
Global Mod
Erzurum’da ilkokul ve ortaokul öğrencileri için hayata geçirilen “Telafide Ben de Varım” kurslarında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını niçiniyle okullarından uzun mühlet farklı kalan öğrencilere toplumsal, kültürel, akademik, sportif alanlarında telafi eğitimleri verilecek.

Ulusal Eğitim Bakanlığınca başlatılan program kapsamında, Erzurum Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünce sürecin faal ve verimli yürütülmesi için Vilayet Uyum Heyeti ve ilçe koordinatörleri belirlendi.

Yaklaşık 2 bin 100 öğretmenin istekli olarak bakılırsav yapacağı “Telafide Ben de Varım” aktifliğine şimdiye kadar 35 bin 800 öğrenci çeşitli faaliyetlerde kurs görmek için başvurdu.

Öğrencilerin okul idaresine bildireceği aktiflik faaliyetlerinin müracaatları, 2 Temmuz Cuma günü daha sonra erecek.

Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, program kapsamında okul müdürleri ve öğretmenlerin okulların muhtaçlık duyduğu alanlar ile öğrencilerin muhtaçlık duyduğu toplumsal, kültürel, akademik ve sportif üzere alanları tespit ettiğini söylemiş oldu.

Kaygusuz, bu faaliyetlerin 1,5 yıl süreceğini belirterek, bu müddette öğrencilerin muhtaçlık duyduğu alanlarda okullarda telafi eğitimi bakılırsaceklerini aktardı.

Klasik el sanatları, Anadolu çocuk oyunları, ferdi ve kadro sporları, etraf seyahatleri, tabiat yürüyüşü, Kuran-ı Kerim öğrenme, drama ve müzik aktifliği, enstrüman eğitimleri, halk oyunları, robotik kodlama, zeka oyunları üzere faaliyetlere ağır müracaat yapıldığını anlatan Kaygusuz, şöyleki devam etti:

“Müdürlüğümüz, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Müdürlüğünün imkanlarını kullanarak talep edilen faaliyetlerle ilgili ‘Telafide Ben de Varım” kurslarımızı açtık. Güç yıl geçirdik, pandemi süreci eğitim kesimini ve çocukları etkiledi. Uzaktan eğitimle önlem aldık fakat ister istemez çocuklarda toplumsal ve sportif manada, akademik muvaffakiyet ve gelişim manasında eksiklikler oldu. Bu eksikliklerin giderilmesi için de bu çeşit faaliyetler fırsat.”

Kaygusuz, velilerin de bu süreci fırsat olarak görmelerini isteyerek, kentteki tüm öğrenci ve velileri kelam konusu programa katılmaya davet etti.

Salgın niçiniyle çocukların uzun mühlet okul ve arkadaş ortamından uzak kaldığını ve bu cins faaliyetler ile öğrencilerin arkadaşlarıyla sosyalleşeceklerini lisana getiren Kaygusuz, faaliyetleri eğitim öğretim sürecinden farklı saatler ve günlerde planlayacaklarını lisana getirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / İlhami Erkılıç