Öğrencileri için daima kendini geliştiren Keziban öğretmene “Küresel Öğretmen Ödülü”

Pinar

Global Mod
Global Mod
Çorum‘da Bilge Kağan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Keziban Kodaz, aldığı 50’den çok uzmanlık ve şahsi gelişim sertifikasının yanı sıra 34 meslek dersi için müfredat hazırlaması, 5 ders kitabı yazması yardımıyla “Küresel Öğretmen Ödülleri”(Global Teacher Awards) müsabakasında birinci 100’e girmeyi başardı.

Kodaz, Sungurlu ilçesindeki meslek lisesinden okul birincisi olarak mezun olduktan daha sonra, öğretmen olma gayesiyle Gazi Üniversitesinde lisans eğitimi aldı.

Diyarbakır’da muhasebe ve finansman öğretmeni olarak mesleğe başlayan, yurdun çeşitli bölgelerinde vazife yaptıktan daha sonra memleketi Çorum’a dönen Kodaz, Bilge Kağan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde çalışmaya devam ediyor.

Kodaz, öğrencilerine mesleksel bilgi ve birikimlerini aktarmanın yanı sıra yurt genelindeki mesleksel ve teknik anadolu liselerinde okutulmak üzere “Mesleki Matematik”, “Genel Muhasebe”, “Tek Sistem Muhasebe Sistemi”, “Bilgisayarlı Muhasebe” ve “Finansal Okuryazarlık” ismiyle 5 ders kitabının hazırlanmasında müellif ve alan uzmanı olarak nazaranv aldı.

Türkiye’de birinci sefer okutulacak “finansal okuryazarlık” dersinin eğitim programını da tasarlayan Kodaz, çeşitli kurumlarda bağlantı, vücut lisanı, sahne hakimiyeti, imtihan tasası, öfke idaresi, finansal okuryazarlık, kurum içi bağlantı, tesirli sunum teknikleri, gerilim ve çatışma idaresi ve eğitim koçluğu üzere konularda 3 bine yakın bireye eğitim verdi.

TÜBİTAK ve Avrupa Birliğinin hibe programlarıyla fazlaca sayıda memleketler arası projeye imza atan Kodaz, çalışma azmi ve muvaffakiyetleri niçiniyle 2018’de Ulusal Eğitim Bakanlığınca “81 Vilayet 81 Uygun Örnek” programında “yılın öğretmeni” olarak Çorum’u temsil etti.

Kodaz, projelerini İngilizceye çevirerek, Hindistan merkezli AKS Education tarafınca organize edilen, 110 ülkeden binlerce eğitimcinin katıldığı “Küresel Öğretmen Ödülleri” (Global Teacher Awards) müsabakasına başvurdu.

Değerlendirmelerin akabinde bu alanda dünyadaki birinci 100 öğretmen ortasına giren Kodaz, mükafatını 10 Ekim’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ötürüsıyla çevrim içi düzenlenecek merasimle alacak.

“Türkiye’yi muvaffakiyetle temsil etmenin gururunu yaşıyorum”

Kodaz, AA muhabirine, meslek lisesi öğretmeni olarak memleketler arası bir tertipte Türkiye’yi muvaffakiyetle temsil etmenin gururunu yaşadığını söylemiş oldu.

Mesleğine başladığı günden beri kendisini eğitime adadığını belirten Kodaz, “Öğrencilerime daha fazla bilgi aktarmak, daha epey şey paylaşmak hedefiyle arayışlara girdim ve drama, izcilik, NLP, eğitim koçluğu, ömür koçluğu, müze eğitici eğitmenliği, finansal okuryazarlık üzere birfazlaca farklı alanda kendimi geliştirici 50’den çok eğitim aldım. Bu sayede alanım ya da alanım dışı ulusal ve memleketler arası çalışmalarım oldu. Ulusal Eğitim Bakanlığında öğretim programlarının güncellenmesi çalışmalarında 34 dersin dizaynında nazaranv aldım. Ders kitapları yazdım. Beni bu mükafata götüren bu üzere çalışmalarım oldu.” dedi.

Kodaz, çalışmalarında öğrencilerinden ilham aldığını lisana getirerek, “Yaptığım bütün çalışmalara baktığımda, gerisinde öğrencilerimi görüyorum. Onların bitmek bilmeyen güçleri beni her vakit kendimi geliştirmeye, onlara ilham olmaya itti. Öğrencilerimin dünyasında bir mana yaratmak istiyorum. Ona hangi tohumları ekersem gelecekte keyifli bir birey bulunmasına katkı sağlayabileceğim konusundaki gayretimle bu muvaffakiyetler geldi.” diye konuştu.

“Bilimin ışığında rehber olmak için çalıştım”

Birinci günden beri her öğrencisinin dünyasına yeni mana katmayı gaye olarak belirlediğinin altını çizen Kodaz, şöyleki devam etti:

“Meslek liselerinin bana bakılırsa şöyleki bir özelliği var, öğrenci meslek lisesine geldiğinde, o mesleği sizin duruşunuzdan, konuşmanızdan, sözünüzden, yaşama bakış açınızdan, yani büsbütün sizden görüyor. Her insan bilgiyi unutabilir ancak sizin ona hissettirdiğiniz duyguyu unutamaz. Atatürk’ün bize olduğu üzere ben de onlara ilham olmak, bilimin ışığında rehber olmak için çalıştım.”

Kodaz, mesleksel eğitimin kıymetine de dikkati çekerek, “Hem ekonomik kalkınma hem nitelikli insan gücü yetiştirilmesinde meslek liseleri değerli. Bu manada aldığım mükafatın hem okuluma tıpkı vakitte mesleksel eğitimdeki bütün meslektaşlarıma ilham vermesini temenni ediyorum.” tabirini kullandı.

Üniversiteyi ailenizin yanında mı okumayı tercih edersiniz öteki bir kentte mi?

— Haberler.com (@Haberler) September 16, 2021