Posalı Tarçınlı Kek Tanımı

Merwe

Global Mod
Global Mod
Posalı Tarçınlı Kek Nasıl Yapılır?

1. Gereçler:
  2. 2 yumurta
  3. 2 çay bardağı toz şeker (ben kulplu büyük çay bardağı kullandım)
  4. 1,5 çay bardağı süt
  5. 1 çay bardağı sıvı yağ
  6. 4 çay bardağı silme un
  7. 1 tatlı kaşığı tarçın
  8. 2-3 yemek kaşığı portakal-havuç posası (katı meyve sıkacağından portakal ve havucun sularını sıktıktan sonra artan o posaları kullandım)
  9. 2 paket hamur kabartma tozu
  10. 1 paket şekerli vanilin
  11. 2 yemek kaşığı kakao
  12. 1 yemek kaşığı su
  13. YAPILIŞI:
  14. Keki yapmaya başlamadan evvel fırınımızı 200 derecede ısıtalım.
  15. 2 yumurta ve 2 çay bardağı toz şekeri beyazlayıp köpürünceye dek yüksek devranda 4-5 dk. çırpalım. İçine kakao ve su hariç başka gereçleri ekleyelim. Kek hamurunu düzgünce karıştırdıktan sonra evvelce yağladığımız bir kek kalıbına hamurun üçte ikisini düzgünce dökelim. Kalan kek hamuruna 2 yemek kaşığı kakao ve 1 yemek kaşığı suyu ekleyip düzgünce karıştıralım. Bu kakaolu kek hamurunu da öbür hamurun üstüne istediğimiz üzere dökelim. Bir kaşık yahut çatal yardımıyla kalıptakli iki renk kek hamurunun istediğimiz hale gelmesi için hamurda alttan başlayıp üste yanlışsız daireler çizelim.
  16. Isınan fırına kekimizi koyalım. Fırınınızın pişirme suratına nazaran sürenizi belirleyin. Ben 40 dk üzere bir vakitte pişirdim. Kekin pişip pişmediğini kürdan batırarak anlayabilirsiniz. Fakat kürdanı batırırken keki fırının dışına çıkarmamaya uğraş gösterin. Yoksa kekiniz söner. Keki fırına attıktan sonra 20-25 dk. boyunca fırının kapağını açmayın. Yoksa kekiniz yeniden söner.
  17. Kek piştikten sonra bir kenara soğuması için bırakalım. Keki kalıptan çıkarmadan evvel kesinlikle soğumasını beklememiz lazım. Yoksa kek parçalanarak çıkar. Kalıptan çıkardıktan sonra üzerine istediğiniz bir sos kullanarak yahut sade bir formda servis edebilirsiniz. (Ben çikolata sosu kullandım. Çikolataya aşığım da…) :)))
  18. Afiyet olsun!