Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen merasimle anıldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
İki yıl evvel geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden tarihçi Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Zeytinburnu Belediyesi tarafınca düzenlenen merasimle anıldı.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki aktiflikte “Kültürü Savunan Adam, Haluk Dursun” belgesel sinemasının gala gösterimi de yapıldı.

Anma programına, Prof. Dr. Dursun’un ailesinin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, AK Parti Küme Başkanvekilleri Yetenekli Ünal ile Bülent Turan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Siyasetleri Heyeti Lider Vekili ve müellif İskender Pala, Ulusal Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, eski bakanlardan Nabi Avcı, Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy ile öğrenciler katıldı.

Dursun’un eski tabirle epeyce velud ve hezarfen bir insan olduğunu anlatan Arısoy, “Herbiçimde belgeselin başlığında geçtiği üzere onu en hayli tabir eden nitelemelerden birisi de ‘Kültürü Savunan Adam’ olacaktır.” dedi.

Arısoy, gençlerle buluşması daha sonrası trafik kazasında ömrünü kaybeden Dursun’un vefatının yaşantısını ortaya koyduğunu ve her geçen gün eksikliğini hissettiklerini kaydetti.

“Dursun’u kültür neferi olarak anlatmak istedik”

Ağırbaş, Dursun’un fazlaca taraflı bir insan olduğuna dikkati çekerek, “Onun hangi istikametini ele almamız gerektiğine karar veremedik. Kültür adamı, akademisyen, tarihçi yahut devlet adamı üzere çeşitli taraflarını tek başına anlatmanın güç olduğuna karar verdik. Nihayetinde bu toprakların külçeşidini gelecek jenerasyonlara aktarmak için ömrünü adamış olan Haluk Dursun’u kültür neferi olarak anlatmak istedik.” diye konuştu.

Sinemanın danışmanlığını ve seslendirmesini üstüne alan Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’un kızı Nilay Dursun, sinemanın babasının kültürel hayata bakışını, edebiyat, sanat, musiki ve tarihiyle bu hayata nasıl baktığını gösteren kısa bir araç olduğunu belirtti.

Dursun, “Yönetmen ve senarist, projeyi bana birinci teklif ettiğinde, babamı o kadar şevkle anlatmışım ki belgeselde de seslendirici olarak benim nazaranv almamı istediler.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Siyasetleri Heyeti Lider Vekili ve müellif Pala, Haluk Dursun’un Türkiye’nin gerçek manada kendisine ilişkin yerli ve ulusal külçeşidinin şahika olarak temsilcisi olduğunu lisana getirdi.

Pala, Dursun isminin ilerleyen bütün nesiller tarafınca hiç durmadan anılacağının altını çizerek, “Emsallerinin çoğalması gerekiyor lakin onun birikimi tahminen de gelecek jenerasyonlara bir kültür adamı nasıl gelişir çizgisinde uygun bir rehber verecektir.” sözlerini kullandı.

AK Parti Küme Başkanvekili Ünal, Haluk Dursun’un kaygılı biri olduğunu kaydederek, şunları söylemiş oldu:

“Haluk hoca bizim kültürümüzde vakit algısını bir daha kurmanın aslında kültürün bir ayağını oluşturduğunu, vakit üzerine konuşmamız gerektiğini ve bu kültürün vakit algısının çizgisel değil döngüsel olduğunu, bunun Kur’an-ı Kerim’den kaynaklandığını uzun uzun anlatır ve o coşkusunu paylaşırdı. Biz, bir değerin hakkını vermek için buradayız. Onun arbedesi, yok edilmek istenen aidiyetimizi anlatarak ve yaşatarak inşa etmekti ve hayatını buna adamıştı.”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan, Dursun ile Beyoğlu Belediye Lideri olduğu senelerdaki tanışma kıssasından bahsetti.

Demircan, “Haluk hocamızla birlikte Beyoğlu’nu gezerdik ve bize işin ruhunu anlatırdı. Galatasaray Lisesi’ndeki Hamidiye Çeşmesi’ni ondan dinlediğimde orası zihnimde bir çeşme olmaktan çıkıp öteki bir şeye evrilmişti.” dedi.

Eski Ulusal Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise belgeselin üretiminde emeği geçenlere teşekkür ederek, Yahya Kemal Beyatlı ve Süleyman Nazif’in kimi mısralarını aktardı.

Gösterimin akabinde Arısoy, Haluk Dursun’un eşi Gülşen Dursun’a çiçek takdim etti.

Dursun’un hayatındaki kıymetli duraklar aktarılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı dayanağı ile çekilen, yapımcılığını Ehli Hayal Sinema’nın üstlendiği belgesel sinemada Haluk Dursun’un biyografisi anlatılıyor.

Sinema, kızı Nilay Dursun’un seslendirmesi ile ve onun gözünden seyirciyle buluşuyor. Eğitim hayatı boyunca yakınında yer alan dostları, mesai arkadaşları ve öğrencileri Dursun’un biyografisinde kıymetli durakları lisana getiriyor.

Çok özel fotoğraf ve imgelerin yer aldığı belgeselde, Dursun’un Galatasaray Lisesi ile rehberlik yaptığı yıllar, Anadolu çeşitleri, Ayasofya ve Topkapı Sarayı yılları ile trafik kazası öncesinde çıktığı Anadolu çeşitleri anlatılıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Salih Erdem