Rusya’da cuma namazı sırasında operasyon: 600 kişi gözaltına alındı: Müslümanlardan reaksiyon yağıyor!

odakulebuda

New member
Rusya’da cuma namazı sırasında operasyon: 600 kişi gözaltına alındı: Müslümanlardan reaksiyon yağıyor! Moskova Bölgesi Müslümanları Dini Yönetimi, Rus güvenlik güçlerinin Kotelniki’de bulunan bir mescitte cuma namazı esnasında cemaatten yaklaşık 600 kişiyi gözaltına alması, akabinde kimlik denetimi yaptıktan daha sonra özgür bırakmasına ait açıklama yaptı.

Güvenlik güçlerinin vatandaşların güvenliğini sağlamada üzerine düşen sorumluluğun şuurunda olunduğu belirtilen açıklamada, birebir vakitte dini yönetimin bölgedeki tüm Müslümanlar üzere son derece öfkeli ve “bu tıp laubali yöntemlerle” denetim ve baskınlar yapılmasından rahatsız olduğu vurgulandı.

“Operasyonun öne sürülen sebebi belirtilmedi, cuma namazı bölündü”

Açıklamada, “Söz konusu denetim esnasında güvenlik güçlerince rastgele bir münasebet belirtilmedi. Müslümanların cuma namazı bölündü, yüzlerce Müslüman saatlerce tutuldu ve onlarcası da gözaltına alındı. Olup bitenler bilhassa tehlikeli hatalıların gözaltına alındığı sahneleri hatırlatıyordu” sözleri kullanıldı.

Mescitlerin artan tehlikenin alanları değil, Allah’a ibadet, manevi ve ahlaki eğitim, insanlara merhamet ve yardım yerleri olduğuna dikkati çekilen açıklamada, ülkedeki Müslüman topluluklarının da resmi kayıtlı dini tertipler olduğu, Rusya Federasyonu Anayasası ve maddelerine uygun hareket ettiği vurgulandı.

Açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Güvenlik güçlerini bu çeşit özel operasyonlar yürütürken güç gösterisi yerine Müslümanların haklarını gözetmeye, onlara karşı ince bir tavır sergilemeye ve uygar diyaloğa çağırıyoruz. Müslümanların ibadet yerlerinde bu cins baskınlar inananlar içinde gerginliğe yol açıyor, dini yetkililerin otoritesine ve devletin müsamaha adaletine olan inancını zedeliyor.”

“Müslümanların haklarının ihlal edilmesine sessiz kalınmayacak”

Rusya Müslümanlarının ülkenin maddelerine saygılı ve vatansever beşerler olduğuna işaret edilen açıklamada, anayasa ile garanti altına alınan hakların ve kutsal pahaların ihlal edilmesine sessiz kalınmayacağı söz edildi.

Açıklamada, Moskova Bölgesi Müslümanları Dini Yönetimi Moskova idaresinin, bu biçimdesine “Müslümanların haklarını ayaklar altına alan ve aşağılayıcı biçimde yapılan polis denetimlerinin önlenmesi” için ilgili makamlara müracaatta bulunacağı aktarıldı.

Rusya’nın başşehri Moskova yakınlarında bulunan Kotelniki’de 20 Ağustos’ta bir mescitte güvenlik güçleri cuma namazı esnasında yaklaşık 600 Müslümanı gözaltına almıştı. Güvenlik güçleri, cemaatte bulunan herkesi tek tek kimlik denetimini yaptıktan daha sonra akşam saatlerinde hür bırakmıştı.