Rusya’dan Muğla’nın tanıtımı için gelen konuklar bölgeye hayran kaldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
Muğla‘nın tanıtımı için düzenlenen tertip kapsamında Rusya‘dan gelen küme, bölgenin hoşluklarına hayran kaldı.

Muğla’nın deniz, kum, güneş üçlemesinin yanı sıra doğal hoşlukları ve tarihi dokusuyla ön plana çıkması ve daha fazla Rus turist çekmesi için yürütülen tanıtım çalışmaları sürüyor.

Kente Rusya’dan gelen blogger (blog yazarı) ve toplumsal medya fenomenlerinden oluşan küme, labirent görünümlü Dalyan Kanalı, Kaunos Antik Kenti, Avrupa’nın en düzgün korunan açık alanları içinde gösterilen İztuzu Plajı ile Marmaris, Köyceğiz Sultaniye Kaplıcaları, nar bahçeleri, butik otelleri, görüntüsüyle ünlü Ölüdeniz ve Göcek koylarını gezdi.

İztuzu Plajı ve 2 bin 400 yıllık kaya mezarları önünde fotoğraf çektiren konuklar, tabiat mükemmeli koylarda kano yapıp denize girerek dinlenme imkanı buldu.

Gruptakiler, Dalyan Mahallesi’ndeki nar bahçelerini gezerek burada hasat yapan bayanlarla eserleri toplayıp fotoğraf ve görüntü paylaştı.

Kısa müddette fazlaca sayıda beğeni alan paylaşımlarla bölgenin tanıtımına katkı sunulması amaçlanıyor.

Bölgesel tanıtım için çalışacaklar

YDA Dalaman Havalimanı İdare Konseyi Üyesi Hamdi Güvenç, AA muhabirine, Rusya pazarında aktif bir tanıtım yapmak için uzun vakittir çalışma yürüttüklerini söylemiş oldu.

Salgın devrinde Rusya ve Ukrayna’dan bölgeye turistlerin geldiğini anlatan Güvenç, Muğla’nın ana pazarı İngiltere’de bu dönemin açılmadığını, İngiliz turistlerin bölgeye gelemediğini belirtti.

Güvenç, Dalaman bölgesini bilhassa Rusya ve Ukrayna’da daha geniş kitlelere tanıtmak için program hazırladıklarını kaydederek, şu biçimde konuştu:

“Bunlardan biri de dijital marketing konusunda atak yapmaktı. Yaklaşık 4 aydır üzerinde çalıştığımız bir projeydi. Türkiye’ye en çok ikinci yolcu gönderen Rusya’nın en kıymetli havalimanının idaresiyle iş birliği yaparak Rusya’da hayli aktif, 1 milyondan fazla takipçisi olan, çeşitli kategorik kitlelere hitap eden bloggerları seçmeye çalıştık. Bu çalışmayı yürütürken Kültür ve Turizm Bakanlığına da başvurduk. Bakanlığın takviyesini aldık. Tanıtma Genel Müdürlüğü, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajans bu mevzuda büyük takviye vererek bloggerların seçilmesinden kriterlerin oluşturulmasına kadar tüm planlamaları yaptı. Yapılan seçimlerin akabinde bloggerlar hazırlıklı ve koreografik düzenlemelerle geldi. 5 gün kalacak takım, bölgesel tanıtım için çalışacak. Kendilerinden beklentimiz büyük.”

“Burası epeyce güzel”

Rusya’da fazlaca sayıda takipçisi bulunan Tatiyana Bederiva, Muğla’nın hoşluklarını keşfetmek için geldiğini söylemiş oldu.

Daha evvel Antalya, Alanya ve Kemer’i gezdiğini fakat Muğla’yı görmediğini anlatan Bederiva, şunları kaydetti:

“Bu bölgede hayli fazla aktivite çeşitliliği olduğunu gördük. ömrümde birinci sefer narın nasıl yetiştiğini gördüm. Türkiye’ye birinci sefer geliyor olmamamıza karşın yeni yerleri keşfetmek beni fazlaca memnun etti. Takipçilerime buranın hoşluklarını göstererek tavsiye ediyorum. Bunun sonucunda buraya gelenlerin sayısı kesinlikle artacaktır. tekrar buraya ailem ve çocuklarımla geleceğim. Çocuklarım, ‘Bizi niye götürmedin’ diye sitem etti. tekrar katiyetle geleceğim. Burası fazlaca hoş. Dalyan’ın görünümü, yemekleri, tabiatı ve misafirperverliği beni epey etkiledi.”

“Bölgenin doğal hoşluklarına hayran kaldım”

Konuklardan Aminna Biserov ise maksatlarının bölgenin doğal hoşlukları, kültürü ve insanını keşfetmek ve tanıtmak olduğunu lisana getirdi.

Çeşide eşiyle katıldığını belirten Biserov, “Bölgenin doğal hoşluklarına hayran kaldım. Tüm takipçilerime bu bölgenin en hoş yerlerini paylaşacağım. Herkesi buraya davet edeceğim. Buraya gelirken iklimini, denizini ve tatil çeşidini merak ettim. daha sonrasında geri gelip gelmeyeceğime karar verecektim lakin ikinci günde çabucak sonucumı verdim ve katılıkta tekrar buraya geleceğim.” diye konuştu.

Kisenye Motkova ise Dalyan Kanalı ve sazlıklarını “harika” bir manzara olarak kıymetlendirdi.

Tatil için bölgenin ülkü bir yer olduğunu vurgulayan Motkova, “Burada tabiat mükemmel. Tatil için aradığınız her şey var. Program bittikten daha sonra hiç vakit kaybetmeden erkek arkadaşımla da buraya geleceğim. Denizi ve ormanları epeyce seviyorum. Burada ziyadesiyle var.” dedi.