Sancaktepe’de bayanlar gününe özel açılışlar gerçekleşti

Pinar

Global Mod
Global Mod
SANCAKTEPE, İSTANBUL (İHA) – Sancaktepe‘de bayanlar gününe özel açılışlar gerçekleşti

İSTANBUL Sancaktepe Belediyesi 8 Mart Bayanlar Gününe özel açılışlar gerçekleştirdi. Sancaktepe Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafınca kurulan ve 8 Martta açılışı yapılan Tasarım ve Üretim Merkezi, bayanlara dayanak olarak aile iktisadına katkı sağlamalarına imkan sunmayı hedefliyor. Açılışa Sancaktepe Belediye Lideri Şeyma Döğücü ve Ak Parti İstanbul Vilayet Bayan Kolları Lideri Rabia İlhan katıldı.

Sancaktepe Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafınca açılışı gerçekleştirilen Tasarım ve Üretim Merkezi, birinci etapta Giysi Üretim Teknolojileri ve Dokumacılık alanında eğitim vererek bayanlara iş imkanı sağlayacak. Merkez, öncelikli emeli olarak istihdama yönelik mesleksel gelişim sağlamayı ve iş hayatında bayan istihdamının arttırılmasını hedefliyor. Merkeze, bu alanlarda eğitim almış kursiyerlerlerin müracaat yapabileceği ve bu bireyler içerisinden imtihan ve mülakatta muvaffakiyet gösteren kursiyerlerin projede yer alabileceği vurgulandı. Kursiyerlere öğretmen nezaretinde hem ileri seviye eğitim verilecek birebir vakitte mevcut bilgi, marifet ve vizyonlarını dalın beklentilerine nazaran çalışma yaparak deneyimlerini arttırmaları sağlanacak. Üretim alanlarında deneyim kazanarak yeni ve özgün fikirler geliştirebilmelerini sağlamak gayesi ile kurulan tasarım üretim merkezinde bayan kursiyerlerin ülke ve aile iktisadına katkı sunması hedeflenmekte.

Teşebbüsçü bayanlara tam dayanak

Açılışı gerçekleştirilen Tasarım üretim merkezinde, bayanlara verilecek eğitimler kararında kursiyerler harcadıkları emek karşılığında sistemli gelir elde etme imkanına sahip olacağı vurgulandı. Tasarım merkezinde kursiyerler ürettikleri eserleri nitelikli eser haline getirerek çeşitli yerlerde de satış yapma imkanı bulacak. İlerleyen vakit içinderda, gelen siparişleri alarak kursiyerlerin maddi yarar elde etmesi, profesyonel iş ömrüne atılmaları ve meslek sahibi olma yolunda tüm iş prosesleri öğretilecek. Ayrıyeten, mesleksel alanlarına bakılırsa kursiyerler firmalarda istihdam edilebilecek.

“Hem üretecekler hem ekonomik manada konutlarına, ailelerine katkıda bulunacaklar”

Açılışta konuşan Sancaktepe Belediye Lideri Şeyma Döğücü, “Bugün 8 Mart Dünya bayanlar günü. Biz de 8 Mart’ta üreten işçi bayanlarımıza katkı vermek ismine, bayanlarımıza ilçemizde yapmış olduğumuz aktifliklerin bir yenisini ekliyoruz. Açılışını yaptığımız yer tarz tasarım ve üretim merkezimiz. Burada hanımefendiler sahiden kalitesi çok yüksek özel tasarlanmış, hem bireye özel hem tadarlanmış hem bir daha çeyiz manasında kendilerinin tasarladığı eserleri bir sanat yapıtı halinde ortaya koyacaklar. ve bunları kendilerinin belirlediği pahaya göre satışını yapacaklar. Hem üretecekler hem ekonomik manada meskenlerine, ailelerine katkıda bulunacaklar. Bu vesileyle tüm bayanlarımızın 8 Mart Dünya Bayanlar Gününü kutluyorum. Kadınlarımızla el ele kaç hoş günlere.” Dedi.

Bayanlar gününe özel bir öteki açılış gerçekleşti

8 Mart Bayanlar Gününe özel temel atma merasimine ait konuşan Şeyma Döğücü, “Hanımeli kafede de bir daha bayanlarımızın kendi yaptıkları yemekleri, kurabiyeleri, pasta çeşidi mamülleri kendileri orada yapacaklar ve bir kafe ortamında bir daha sunacaklar. Çok hoş bir kafenin temelini atıyoruz. İnşallah önümüzdeki bir kaç ay ortasında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.” Biçiminde konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Emre Sertdemir – Kültür Sanat