Şanghay’daki binalar yeşil çitlerle çevrildi

odakulebuda

New member
Şanghay’daki binalar yeşil çitlerle çevrildi Şanghay’daki bir sakin, BBC’ye üç gün evvel hiç bir açıklama yapmadan kilitli konutunun ortasında yeşil bir çit göründüğünü söylemiş oldu. Yetkililer kentin bugüne kadarki en makus Kovid dalgalanmasını denetim altına almaya çalışırken, Şanghay’ın 25 milyonluk nüfusu haftalarca konutlarına kapatıldı.

Son günlerde Çin toplumsal medyasında beyaz tehlikeli husus giysili personellerin kentin konut bloklarına girişleri mühürlediği ve sokakları yeşil çitlerle kapattığı imajları yayıldı.

Yaklaşık iki metre yüksekliğindeki çitlerin birden fazla, en az bir kişinin Kovid-19 için olumlu test ettiği “mühürlü alanlar” olarak belirlenen binaların etrafına kuruldu ve mühürlü bir alanda yaşayan her insanın, virüsü olsun ya da olmasın meskenlerinin dışına ayak basmasının yasak olduğu ortaya çıktı.

Yetkililerin niye çitleri inşa etmeye başladığı çabucak muhakkak değildi lakin bir sakinin çevrimiçi olarak paylaştığı 23 Nisan tarihindeki bir bildiri, birtakım bölgelerde “zorla karantina” uyguladığını ortaya çıkardı.

BBC bu imajları doğrulayamadı fakat Şanghay’da yaşayan bir yabancıyla görüştü ve mesken sahibi üç gün evvel kendi konutunda yeşil çitlerin göründüğünü söylemiş oldu. Kimliğinin açıklanmasını istemeyen sakin, üç hafta evvel komşularından birinin virüs testinin müspet çıktığını düşündükten daha sonra konutunun ana kapısının zincirlendiğini söylemiş oldu lakin perşembe günü, personellerin rastgele bir ikazda bulunmadan yeni bir bariyer kurduğunu belirtti.

Telefonda konuşan sakin “Yerleşkemizde uzun bir koridor var ve uzun koridorun içine üç gün evvel diğer bir yeşil çit örmüşler.” dedi. “Kimse bize niye kurulduğunu söylemedi. Kimse dışarı çıkamaz. Çaresiz hissediyorum. Karantinanın ne vakit sona ereceğini bilmiyorsunuz. Bölgeniz çitle çevriliyse, ya bir yangın çıkarsa? Aklı başında hiç kimsenin insanların konutlarını mühürleyebileceğini sanmıyorum.” dedi.