Şanlıurfa’da istekli öğretmen ve öğrenciler okul binalarını boyayarak güzelleştiriyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
ŞANLIURFA (AA) – Şanlıurfa‘nın Siverek ilçesinde bir küme öğretmen ve öğrenci, paklığını yaptığı kırsaldaki okul binalarını boyayarak güzelleştiriyor.

“Eğitim ve yaşam” toplumsal sorumluluk projesi kapsamında bir ortaya gelen bir küme öğretmen ve öğrenci, kırsaldaki dış cephesi makus durumda olan okul binaları için çalışma başlattı.

Bu kapsamda Siverek İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğüne başvuran öğretmenler, boya gereksinimi olan ortalarında anaokullarının da olduğu binaları tespit etti.

Bir yıl içerisinde 10 okulu boyayarak farklı hale dönüştüren gönüllüler, son olarak ilçeye 17 kilometre uzaklıktaki Kaynakbaşı İlkokulu’nu ellerine fırçaları alıp boyadı.

Binanın boyanmasının yanı sıra sınıfta paklık de yapan öğretmenler ve öğrenciler, okul bahçesinde de oyun alanları hazırladı.

Öğretmen Doğan Ahmer, AA muhabirine, proje kapsamında her ay bir okul belirleyip boyadıklarını söylemiş oldu.

Gayelerinin öğretmen ve öğrencilerin uygun bir ortamda eğitim öğretim yapmasını sağlamak olduğunu belirten Ahmer, “Bu köy okulumuzun boyanması talebi bize öğrencilerimizden geldi. Dediler ki, ‘hocam bir köy okulu bulalım, onarıp boyayalım ve kardeşlerimiz hoş bir eğitim ortamına sahip olsunlar.’ Biz de öğrencilerimiz ile geldik ve çalışıyoruz. Şu an okulumuzun boyalarını yapıyoruz. Hedefimiz köylerdeki çocuklarımızın da biraz daha yaşanılabilir ve eğitim görülebilir bir ortamda çalışmasıdır.” dedi.

“Bu kadar süratli gelip boyayacaklarını beklemiyordum”

Kaynakbaşı İlkokulu öğretmeni Feyza Gürci ise gönüllüler yardımıyla okullarının yesyeni bir yüze kavuştuğunu belirtti.

Okul binasının daha ince dış cephesinin hayli makûs durumda olduğunu anlatan Gürci, “Biz de durumu bu çeşit projelerle ilgilenen öğretmen arkadaşlarımıza ilettik. Öğretmenlerimiz sağ olsun yakından ilgilendi ve takviye verdi. Ben bu kadar süratli gelişmesini beklemiyordum lakin epey çabuk bir biçimde geldiler ve öğrencileriyle birlikte okulumuzun dış cephesini onarıp boyadılar. Her şey için epeyce teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

hayatının en memnun günlerinden birini yaşadığını söz eden istekli öğrencilerden Helin Arjen Şengül de bu biçimde bir toplumsal projede yer alma hayalinin bulunduğunu, bu hayalini arkadaş ve öğretmenleriyle gerçekleştirdiğini lisana getirdi.

Okulun öğrencileri Sinem Yıldız ve Mahmut Dik de okulu boyayarak güzelleştiren gönüllülere teşekkür etti.