Sarı renk hayranı ressam 37. şahsi standının kapılarını açtı

Pinar

Global Mod
Global Mod
ANTALYA (İHA) – Sarı renk hayranı ressam 37. şahsi standının kapılarını açtı

ANTALYA Antalya‘da tuvallerinde kullandığı sarı ve turuncu renklerle tanınan ressam Salih Taraf’ın fırçasından çıkan ve Anadolu’nun hoşluklarının farklı bir şekil ile tuvallere yansıtıldığı “Mu’dan Anadolu’ya, Sirius Işığı Yeni Umutlara Doğarken-1” serisi, 37 adet yağlı boya yapıttan oluşan 37. şahsi fotoğraf standı sanatseverlerle buluştu.

Antalyalı ressam Salih İstikamet, “Mu’dan Anadolu’ya, Sirius Işığı Yeni Umutlara Doğarken-1” isimli 37. şahsi standının 37 yağlı boya kitabından oluştuğunu söylemiş oldu.

Bu ismin 18 yıl boyunca balkondan gözlemlediği Sirius grup yıldızını gözlemlemesinden ortaya çıktığını belirten Taraf, “5 Ocak 2022 tarihinde bu müşahedelerim kararında bir anda standın ismi aklıma geldi. Daha evvelki sergilerim “yaşamımdaki izler Anadolu” idi. Dört seri formunda ve kataloglu olarak bu stantları açtım. Devamında “Anadolu’da yeni umutlara gün doğarken” ismini aldı. En sonunda da “Mu’dan Anadolu’ya Sirius Işığı Yeni Umutlara Doğarken” ismini aldı. Tabi ki bu basamak kademe kendi şuurum yükseldikçe kendi içimdeki bilgiler ışığında bu ismin tesadüf olmadığını anladım. Nihayetinde benim fotoğraflarım kendi sanat ideolojimin ve karakterimin ve içimdeki gelecekten duyduğum umudun ışığını taşıyan fotoğraflardan oluşmaktadır” dedi.

“46 yıldır bugüne kadar müddet gelen bir sanat hayatım oldu”

46 yıllık bir sanat hayatının olduğunu ve tuvallerine hislerini aktardığını söyleyen Taraf, ” Tabi ki sanat benim için bir ömür biçimidir. Hayat ideolojim ise yaşadığım yeri sanat ismine yaşanır hale getirmeye çalışmaktır. yıllardır bulunduğum yerlerde sanatın gelişmesi ve toplumun sanat şuurunun gelişmesi için uğraşlar harcıyorum. Tabi ki bunu her gittiğim yerde yapmaya çalışıyorum” diye konuştu.

“Resimlerim üç ana renkten oluşuyor”

Tablolarına birinci bakıldığı noktada her insanın sarı ve turuncu gördüğüne dikkati çeken İstikamet, “Herkes fotoğraflarıma bakınca sarı ve turuncu görür. halbukiki ben fotoğraflarımı üç ana renkten kendi bulduğum tonlarla yapıyorum ve bu da ne Türkiye’de, ne Avrupa’da ne de Dünya’nın her hangi bir yerinde diğerine benzemeyen bir biçimde ve üslupta oluşan fotoğraflardır. Bu benim içimden gelen ve asla elim, fırçam öteki bir renge gitmeyen benim hayat ideolojim, sanat felsefemdir. Bunlar içimden gelen şeyler ki, fotoğraflarımı rastgele birine özenmeden hiç bir biçimde birinin fotoğrafından etkilenmeyen, öykünme, aşırma intihal yahut bu tıp şeylere başvurmadan, gidip geldiğim yerleri, ayak bastığım, havasını teneffüs ettiğim ve yaşanmışlıkları hissettiğim yerleri, kendi his süzgecimden geçirdikten daha sonra tuallere aktarmaya çalışıyorum” tabirlerini kullandı.

“Değişik hislere kapılıyorsunuz”

Sergiyi ziyaret eden Antalya Barosu eski liderlerinden Av.Cengizhan Gököz, 45 yıldır avukatlık yaptığını, avukatlığının yanı sıra sanatla da ilgili olduğunu söylemiş oldu. Ressam Salih Taraf’ın Antalya Kent Kurulunda Kültür ve Çalışma kümesinde daha evvel başkanlığını yaptığı devirde kendisinin de lider yardımcısı olarak çalıştığını söyleyen Gököz, “Salih Taraf ile birlikte Antalya kültür ve sanatına hizmet verebilmek hedefiyle çalıştık. Ancak Salih İstikamet, fotoğraf sanatında görüldüğü üzere onun hislerini yansıtan bu yapıtlarda fotoğraf sanatına ne kadar ihtimam gösterdiği ve bu sanata hizmet ettiğini epey büyük bir açıklıkla görüyoruz. Sergiyi izlediğimiz vakit hepsi, insanları başka bir hislere gdolayıyor. Kendinizi değişik hislere kaptırıyorsunuz” dedi.

Salih İstikamet Sanat Galerisi’nde açılan yağlı boya fotoğraf standı 23 Mart 2022 tarihine kadar saat 13.00 20.00 saatleri içinde ziyaretçilere açık olacak. İstikamet, sanatseverleri standa davet etti.

İhlas Haber Ajansı / Ayşe Çatlı – Kültür Sanat