Sebzelerle ritim tutarak yeni konserlere hazırlanıyorlar

Pinar

Global Mod
Global Mod
BURSA (AA) – Bursa‘da bir küme müzik eğitmeninden oluşan Nilüfer Zerzevat Orkestrası, çeşitli yiyeceklerle ritim tutarak sağlıklı besin üretim ve tüketimine dikkati çekiyor.

Nilüfer Belediyesi, sağlıklı ve sağlam besine erişimi kolaylaştırma konusunda farkındalık oluşturmak için 2021’i “Gıda Yılı” ilan etti.

“Gıda Yılı” çalışmalarından ilham alan Belediye Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğünde vazifeli ritim eğitmeni Akın Togay öncülüğünde mart ayında Nilüfer Zerzevat Orkestrası kuruldu. Orkestra, Togay’ın yanı sıra Sinan Turhan, Elif Aydın, Zeynep Özmelek, Hatice Çeliktaş ve İrem Kaya Temel’den oluşuyor.

Su kabağı, pırasa, havuç, turp, patlıcan, biber ve bakliyatla çeşitli enstrümanların seslerini çıkaran orkestra, ilkbahar ve yaz aylarında gerçekleştirilen Nilüfer 6. Tohum Takas Şenliği ile Nilüfer Caz Tatili etkinliklerinde sahne aldı.

İzleyenlerin beğenisini kazanan orkestra, yeni konserler için çalışmalarını Yüzüncüyıl Eğitim ve Sanat Merkezi’nde sürdürüyor.

Akın Togay, AA muhabirine, Kovid-19 sürecinde yüz yüze müzik eğitimi olmadığı için alışılmadık bir proje oluşturmaya karar verdiklerini söylemiş oldu.

Daha evvel farklı yaş kümeleriyle kova, plastik bardak üzere farklı ekipmanlarla çalıştığını belirten Togay, “Sebzelerle niye olmasın?” fikrinden hareketle sağlıklı besin konusunda farkındalık oluşturmayı da amaçladıklarını lisana getirdi.

“Ekip arkadaşlarımızla bir ortaya geldikten daha sonra provalara başladık. Küçük ritim kompozisyonlarına birtakım kelamlı müzikler ekledik. Elimizden geldiğince sebzelerle müzik yapmaya başladık. Geçtiğimiz mart ayında da orkestrayı kurduktan daha sonra sahne almaya başladık ve insanlardan aldığımız olumlu reaksiyonlarla gücümüz arttı. İnsanların ilgisini çekiyor. ‘Sebzelere vuruyorlar, maksatları nedir?’ diyenler oluyor. Gülenler, beğenenler, oynayanlar oluyor. Bu durum bizim gücümüzü artırıyor.”

“Pırasayı keman, lahanayı trampet üzere kullanıyoruz”

Togay, orkestra için pazardan zerzevat seçerken insanların şaşkın bakışlarına maruz kaldığını anlattı.

Zerzevat orkestrasını kurduktan daha sonra pazardaki algısının değiştiğini kaydeden Togay, “kimi vakit bal kabaklarına vuruyorum, yanımdaki teyze ‘ne yapıyorum’ diye bana bakıyor.” dedi.

Mevsimine nazaran sebzelerden alabilecekleri sesleri araştırıp ona göre konserlere hazırlandıklarını belirten Togay, kullandıkları sebzelerle ilgili şu ayrıntıları paylaştı:

“Tabii ki keman sesi direkt çıkmaz lakin pırasayı keman üzere kullanıyoruz. Oyup içini boşaltarak ya da birtakım delikler açarak havuçtan flüt yapabiliyoruz. Patlıcanı alkış ya da kastanyet enstrümanına benzetmeye çalışıyoruz. Su kabaklarını rastgele bir vurmalı çalgı, enginar yahut pırasayı baget üzere düşünebiliriz. Lahanayı da bir trampet üzere kullanabiliyoruz.”

Orkestra üyelerinden İrem Kaya Temel de daha evvel bu biçimde bir projede yer almadığını lisana getirdi.

Temel, “hiç birimiz daha evvel zerzevat çalmadık. Akın hocamız bu hususta bizi bilgilendirdi. Nilüfer Belediyesinin bu yılı ‘Gıda Yılı’ ilan etmesi sebebiyle bizim için de manalı bir proje oldu.” dedi.

Hatice Çeliktaş ise zerzevat orkestrasında yer almaktan memnunluk duyduğunu söz ederek, “Daha evvel dünyada örneklerini izlemiştim lakin bizde de bu biçimde bir örnek olması ve bunun bir üyesi, bunun bir modülü olmak arkadaşlarım üzere beni de heyecanlandırdı. Birfazlaca çalgıyı denedik. Nasıl daha düzgün sesler çıkarabiliriz diye uzun uzun provalar yaptık. Geliştirmeye de devam ediyoruz. Önümüzde farklı konser projelerimiz de olacak.” diye konuştu.

AA / Fatih Çapkın – Son Dakika Haberleri