Sinemanın ustaları ödüllendirildi

Pinar

Global Mod
Global Mod
ADANA’da bu yıl 28’incisi düzenlenen Milletlerarası Altın Koza Sinema Şenliği’nde, Volkan Severcan ve Dolunay Soysert‘in sunumuyla Onur Mükafatları verildi. Onur mükafatlarını Şerif Sezer, Yavuz Turgul ve Haluk Bilginer aldı.

28’inci Uluslararası Adana Altın Koza Sinema Şenliği aktiflikleri kapsamında sinemanın ustaları ödüllendirildi. Düzenlenen merasimde Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, sanatkarları, konukları ve onur mükafatı alan isimleri selamladı. Karalar, “Tarihin, kültürün, sanatın, sinemanın, Karaoğlan’ın, Dadaloğlu’nun, Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in, Yılmaz Güney’in kenti Adana’ya güzel geldiniz” dedi.

KONUKLARA TEŞEKKÜR’Adana’ denilince akıllara sinemanın geldiğini belirten Başkan Karalar, “Adana sinemasında da Türkiye sinemasında da Adana’nın üniversal pahaları olan Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in katkısı vardır. Yaşar Kemal’in Yılmaz Güney’i sinemaya teşvik etmiş olması, sinema sanatına sağladığı bir öteki kıymetli katkıdır. Bu kadar pahalı sanatçıyı yetiştiren bir kentin evladı olmaktan gurur ve onur duyuyorum. Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in, Yılmaz Güney’in ve başka epey bedelli sanatkarların o kadar kıymetli katkısı var ki Adana’ya, tahminen biraz da bu niçinle kentimizin yüzü her zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği üzere aydınlığa dönük olmuştur. Bu yüzden de Adanalı olmaktan büyük memnunluk duyuyorum. Konuklarımıza kentimize geldikleri için bir sefer daha teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.ŞERİF SEZER’E MÜKAFATINI YILMAZ GÜNEY’İN EŞİ VERDİTörende Türk sinemasının usta ismi Şerif Sezer’e mükafatını, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney verdi. Güney, “Bu hoş ve şık arkadaşım bizim ve Türk sineması için fazlaca pahalı. Mükafatı kendisine verdiğim için ayrıyeten epeyce mutluyum” dedi.Ödülünü almak için sahneye gelen Şerif Sezer, tüm konuklar tarafınca ayakta alkışlandı. Sezer, “Ben hayli şanslı bir oyuncuyum. Çok az sinemada oynadım lakin oynadığım tüm sinemalar fazlaca âlâ sinemalar oldu. Yönetmenlerime, yapımcılarıma, bana bu rolleri veren herkese hayli teşekkür ediyorum. Ayrıyeten kaybettiğimiz şenlik yöneticisi Kadir Beycioğlu’nu anmak istiyorum. Altın Koza benim için biraz da Kadir Beycioğlu demekti” dedi. YAVUZ TURGUL KATILAMADIFestivalde Onur Ödülü’nü alan bir öbür isim Yavuz Turgul, sıhhat niçinlerinden dolayı geceye katılamadı. Usta direktörün ödülünü kızı Nisan Turgul, Eşber Yağmurdereli ve Ali Haydar Bozkurt’tan aldı. Nisan Turgul, babasının gönderdiği “Aranızda olmayı, bu geceyi sizlerle paylaşmayı ve bu fazlaca kıymetli mükafatı kendi ellerimle almayı hayli isterdim. Adana Altın Koza Şenliği’nin tüm çalışanlarına, sinemaya ruh katan bu niçinle sinema sevenlerin hala başşehri olan Yılmaz Güney’in kenti Adana’ya beni onurlandırdığı için teşekkürlerimi sunuyorum, var olun” mesajını okudu. Haluk Bilginer de mükafatını Türk sinemasının usta ismi Hale Soygazi ve Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar’ın elinden aldı. Bilginer, 20 önce röportajda söylemiş olduği “Bundan 20 yıl daha sonraki Haluk Bilginer’i fazlaca kıskanıyorum. Kim bilir neler öğrenmiş olacak” sözlerini hatırlatarak, “20 yıl daha sonra buradayım, karşınızdayım. Bir 20 yıl daha sonra neler öğreneceğimi fazlaca merak ediyorum. Hala buradaysam, size kelam veriyorum 20 yıl daha sonra da buraya geleceğim. Buradan Onur Mükafatı almak benim için büyük bir onur. Çok teşekkür ederim. Bu onuru iki epey sevdiğim ustayla paylaşıyor olmak, Yavuz Turgul ve Şerif Sezer ile paylaşıyor olmak benim için büyük bir onur” dedi.

Geceye, sanat ve siyaset dünyasından biroldukca isim katıldı. Ödül merasimi, Ferhat Livaneli ve orkestrasının verdiği konserle bitmiş oldu.