SOCAR Türkiye ve EÇEV iş birliğiyle çocuklar, ‘sürdürülebilirliği’ konuştular

Ryan

Global Mod
Global Mod
SOCAR Türkiye ve EÇEV iş birliğiyle çocuklar, ‘sürdürülebilirliği’ konuştular
Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV)’nın SOCAR Türkiye’nin takviyesiyle düzenlediği ‘2021 Yaz Okulu Oyun Tabanlı Sürdürülebilirlik Atölyeleri’ tamamlandı. Çevrimiçi olarak düzenlenen atölyelere katılan 50 ilkokul öğrencisi, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı konuştu.

Etraf ve doğal kaynaklara hassas sürdürülebilir üretimi, faaliyetlerinin odağına alan SOCAR Türkiye, sürdürülebilirlik konusunda farkındalığın artması ve gelecek jenerasyonların bilinçlendirilmesi ismine kıymetli bir çalışmaya daha dayanak oldu. SOCAR Türkiye’nin katkılarıyla Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) tarafınca düzenlenen “Dünyanın Geleceği Oyun Tabanlı Sürdürülebilirlik Atölyesi” ağır geçen bir programla tamamlandı.

6 BAŞLIKTA 17 GAYE, OYUNLAŞTIRMA METODUYLA İŞLENDİ

BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı oyunlaştırma sistemiyle anlatarak çocuklara, çevresel, toplumsal ve ekonomik meseleleri manaya ve tahlil geliştirme şuurunu aşılamayı amaçlayan atölyeler çevrimiçi olarak düzenlendi. İklim ve Ekosistem, Sürdürülebilir Kent ve Topluluklar, Sıhhat ve Refah, İnsan Odaklı Hayat ve Nitelikli Eğitim, Yoksullukla Uğraş, Güvenli ve Adil Bir Hayat başlıklarındaki 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın çocuklara benimsetilmesine odaklanan atölyeler toplam 5 hafta sürdü. Atölyelere katılan çocuklar, konuşma çemberleri oluşturarak husus edilen sürdürülebilirlik başlıkları hakkında bilgi edinip kendi fikirlerini tabir ettiler, tahlil tekliflerini tartıştılar. İlkokul 2, 3 ve 4.sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen atölyelere katılan çocuklara sürdürülebilirlik eğitimi iştirak sertifikaları verildi. Programı tamamlayan çocuklara ayrıyeten SOCAR Türkiye tarafınca ‘Dünyanın Geleceği’ isimli kutu oyunu da armağan edildi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ŞUURUNA DAHA ÇOK KATKI SUNMAK İSTİYORUZ”

Gerçekleştirilen atölye çalışmalarını pahalandıran SOCAR Türkiye İrtibat ve Kamu Bağları Lideri Mikayil Yusifov, “Sürdürülebilirlik, insanlığın geleceği ismine bugün tüm dünyanın odaklandığı temel konulardan biri. Sürdürülebilirlik şuurunun toplum genelinde yaygınlaşmasını ve bu husustaki farkındalığın artmasına katkı sunmayı epey önemsiyoruz. Bu farkındalığı erken yaşlarda kazanmanın değerli olduğu kanısıyla, sürdürülebilirlik kavramlarını dünyanın geleceğini emanet edeceğimiz çocuklarımıza anlatmak istedik. Çocuklarımızın yeryüzünde hayatın bir kesimi oldukları şuuruna erişmeleri ve gezegenimizin geleceğinde değerli sorumlulukları olduğunu kavramaları maksadıyla Ege Çağdaş Eğitim Vakfı ile iş birliği yaparak oyun tabanlı atölye programları düzenledik. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı çocuklara oyunlaştırarak kavratmayı hedefleyen bu atölyelerin çocuklarımız için başarılı bir deneyimleme ve bilgilenme alanı sunduğuna inanıyoruz. Projeyi koordine eden EÇEV ve atölyeleri yürüten uzman eğitimciler başta olmak üzere katkısı bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm insanlık ismine daha parlak bir gelecek için bilgi ve tecrübelerini ortaya koyan, tahliller öneren, bedel yaratan her oluşumu desteklemeye, bu mevzuda elimizden gelen katkıyı sunmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR