Son dakika haber… Azeri muharrir şehitler için yazdığı 28 kitabı vilayet il gezerek kütüphanelere bırakıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Azeri müellif şehitler için yazdığı 28 kitabı vilayet il gezerek kütüphanelere bırakıyor

İSTANBUL – Azeri Muharrir Gülsüm Adilgızı, 1900 yılından günümüze kadar Azerbaycan‘ın özgürlük çabasında şehit olan askerleri ve Hocalı katliamını anlatan 28 kitap yazdı. Yazdıkları kitapları Türkiye’de vilayet il dolaşarak kütüphanelere bırakan Adilgızı, “Şehitlerimiz ile ilgili yazdığım kitapları Türkiye’de vilayet il gezerek bu kitapları devlet kütüphanelerine koymak istiyorum. Iğdır’dan başlayan seyahatimde Çanakkale’de olmak üzere İstanbul’a kadar geldim. Bundan daha sonrada kalan bütün vilayetlere gitmek istiyorum” dedi.

Azeri Muharrir Gülsüm Adilgızı, Ermenilerin Azerbaycan ile yapmış olduğu savaşlarda şehit olan askerlerin ve Hocalı Katliamında hayatını kaybedenlerin anılarını kitaplaştırdı. Azeri Muharrir Gülsüm Adilgızı, Azerbaycan’da farklı devirlerde savaşarak ömrünü kaybeden 17 Kütahyalı Türk’ün hayatını kaleme aldı. Şehitlerin anısına 28 kitap yazan Azeri muharrir yazdığı kitapları Türkiye’ye getirerek, vilayet il dağıtmaya başladı. Ziyaret ettiği vilayetlerdeki bulunan kütüphanelere kendisinin kaleme aldığı kitaplarını bırakan Azeri müellif gördüğü ilgiden şad kaldığını vurguladı.

“Yazdığım kitapları Türkiye’de vilayet gezerek devlet kütüphanelerine koymak istiyorum”

Bugüne kadar 28 kitap yazdığını söyleyen Azeri müellif Gülsüm Adilgızı, “Bu kitapları Azerbaycan’da bulunan bütün devlet kütüphanelerine koyduk. Benim Türkiye’ye asıl geliş niçinim şehitlerimiz ile ilgili yazdığım kitapları Türkiye’de vilayet gezerek bu kitapları devlet kütüphanelerine koymak istiyorum. Iğdır’dan başlayan seyahatimde Çanakkale’de olmak üzere İstanbul’a kadar geldim. Gittiğim yerlerde kitapları devlet kütüphanelerine, vilayet valiliklerine, belediye başkanlıklarına, okullara ve şehit ve gazi ailelerine uğrayarak geldim. Bu kadarıyla işim bitmiyor. Benim yolum devam ediyor. Bundan daha sonrada kalan bütün vilayetlere gitmek istiyorum” dedi.

“Kimse bizim birliğimizi bozamayacak”

Yazdığı kitaplarda Türk şehitleri ile Azerbaycan şehitlerini anlatmak istediğini kaydeden Azeri Müellif Gülsüm Adilgızı, “Görüştüğüm her insan bu işten epey mutlu kaldıklarını söylemiş oldu. Azerbaycan 30 yıldır Ermenistan işgalinde kaldı. Artık bu işgal bitmiş oldu. Geçen yıl başlayan vatan muharebesi şunu gösterdi ki; Azerbaycan’ın değerli oğulları var. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e minnettarız. Karabağ topraklarının işgalden kurtulması için elinden geleni yaptı. Bu yüzden bizler Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan minnettarız. Türk devleti her vakit Azerbaycan Devletinin yanında oldu. Her vakit Türk devleti ile bir ortada oldu. Bir millet 2 devlet olarak birbirimizin yanında olduk. Yaz aylarında Türkiye’de yanan ormanlar değil de güya biz Azerbaycanlıların yüreğiydi. Azerbaycan hükümeti de bu yangında ellerinden geleni yaptı. Biz bundan daha sonra daima bir ortada olacağız. Kimse bizim birliğimizi bozamayacak” biçiminde konuştu.

“Çanakkale’deki ziyaretimi hiç unutmayacağım, ben çok hüzünlendim”

2 gün evvel Çanakkale’de olduğunu ve şehitlik alayını ziyaret ettiğini aktaran Gülsüm Adilgızı, “Çanakkale’deki ziyaretimde gördüklerimi hiç unutmayacağım. Ben çok hüzünlendim. niye buraya bu kadar geç geldim. Çanakkale’de epeyce hoş bir gündü. Çanakkale’de askerlerin korunması için yağmurda yağan sel suları o hendeklerden geçerek şehitlerimizin kemiklerine kadar inmiştir. Çanakkale o kadar kutsal bir yer ki ben Medine bildim. Bana en epeyce etki eden 57. Alayın düşmesiydi. Şu an 57. Alay diye bir alay yok. Zira onların hepsi 1915 yılında Çanakkale’de şehit düştü. 56. Alay ve 58. Alay var fakat 57. Alay yok. Onların sadece anısı olan abideleri var. Onları orada görmekten hayli gurur duydum. Atatürk’ün ömrünü kurtaran o kol saatini gördüm. Orada Atatürk’ün büyüklüğünü gördüm. Orada düşmana bile mezar kazdırmış. Atatürk bu biçimde bir büyük insan. Ondan okuduklarımız ve öğrendiklerimiz bitmez. Bugün hepimiz Atatürk ile gurur duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

İhlas Haber Ajansı / Selim Bayraktar – Son Dakika Haberleri