Son dakika haber: ‘Bigalı Mehmet Çavuş’ belgeselinin galası Çanakkale’de ‘yapıldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
Bigalı Mehmet Çavuş‘ belgeselinin galası Çanakkale‘de ‘yapıldı

ÇANAKKALE – Çanakkale Savaşları’nda kahramanlık destanı yazan Mehmet Çavuş’un ömrünü anlatan belgeselin galası Biga ilçesine yapıldı.

Biga Belediyesi tarafınca hazırlanan, direktör ve üretimci Gökhan Tarkan Karaman, tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, senarist Cem Yoksul ile belgesel danışmanı Ömer Arslan ve büyük bir grup tarafınca tamamlanan “Çanakkale Fedakarı Bigalı Mehmet Çavuş” belgeselinin galası Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Galaya Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Belediye Lideri Bülent Erdoğan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Lider İsmail Kaşdemir, Biga Cumhuriyet Başsavcısı Eren Öztaş, Gümüşçay Belediye Lideri Adnan Pastırmacı, Karabiga Belediye Lideri Ahmet Elbi, Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Lideri Necdet Özer, Mehmet Çavuş’u canlandıran oyuncu Orhan Kılıç, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Çanakkale kahramanlarını unutturmayacaklarını söyleyen Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Lideri İsmail Kaşdemir, “Türk milletinin tarih seyahatinde abideleşmiş kişiselyetler vardır. Vatanın ve milletin geleceği için nazaranvi düştüğü anda hiçbir adım geri atmadan, görev aşkıyla vatan, millet ve kutsal pahalara olan bağlılığıyla vefata giden ve bu uğurda canını ortaya koyan büyük beşerler vardır. İşte Türk milletinin bu tarih seyahatinde abideleşmiş bir kişiselyet olarak Türk milletinin gönlünde müstesna yeri almış şahıslardan biri de Bigalı Mehmet Çavuş’tur. Alışılmış ki bu milletin bu toprakları yurt yapma, vatan yapma gayretinde biroldukca şehitler verdik, gazilerimiz oldu. Hala da devam ediyor ve biliyoruz ki bu topraklarda var olmanın en büyük maksatlarından bir tanesi kuvvetli olmak bir ve birlikte olmak ve misyon düştüğü anda da hiç bir vakit çekinmeden göreve atılmaktır. Mehmet Çavuş’ta şiddetli koşullar altında göreve koşuyor. Çanakkale’de destan yazıyor. Atatürk tarafınca şahsen ödüllendirilmesi için yazı yazılıyor ve periyodun Genelkurmay Lideri tarafınca da göğsüne madalya takılıyor. Bigalı Mehmet Çavuş Derneğimizi, Bahçeli köyü halkını ve belgesele sahiplenen Biga Belediye Liderimiz Bülent Erdoğan’a ve emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. Çanakkale kahramanlarımızı unutmadığımızı ve fazlaca sevdiğimizi bu çalışmalarla ortaya koyacağız” diye konuştu.

Mehmet Çavuş’un örnek hayatını gelecek jenerasyonlara anlatmanın vatani bir nazaranv olduğunu söyleyen Biga Belediye Lideri Bülent Erdoğan ise “Türk tarihinin parlak zafer sayfalarından birisi olan Çanakkale Kara ve Deniz Muharebelerinde düşmanın son teknoloji savaş araçlarına karşı canla başla bir çaba verildi. Çanakkale destanı, bir milletin kıymetleriyle ve inancıyla tüm imkansızlıklara karşın vatan için çarpan yüreğiyle yazıldı. İşte bu tarih sahnesinde Mehmetçiğin İsim Babası Bigalı Mehmet Çavuşumuz da silah arkadaşlarıyla bir arada düşman askerine karşı omuz omuza çarpışarak Seddülbahir Kalesi’nde eşine az rastlanır bir mevt kalım gayreti verdi. Savaş senelerında olsun daha sonrasında olsun kahramanımızın hayatı ise büyük bir yokluk, zorluk ve fedakarlık ortasında geçti. Atatürk’ün gümüş saat ve katman ile ödüllendirdiği, Enver Paşa’nın imtiyaz madalyası taktığı kahramanımız, “Bir yürek bir de kürek yeter’ diyerek, istihkam küreği ve taşla düşmanı püskürttü. Çarpışmada yaralanıp tedavisinin akabinde hava değişimi için gittiği köyünde, “Arkadaşlarım cephede savaşırken ben burada yatamam” diyecek kadar fedakar; savaştan daha sonra kendisine teklif edilen maddi yardımlara, “Ben vatanım için savaştım, para için savaşmadım” diyecek kadar da vatansever ve adanmış bir ruhtur. Bu örnek hayatı gelecek jenerasyonlara anlatmanın ve her Bigalının hatırlamasının misyonu olduğuna inandık. Geçmişini unutan milletler yok olmaya mahkumdur anlayışıyla bizler geçmişimizi unutmayacak ve unutturmayacağız dedik. Mehmet Çavuş’umuzun bu kahramanlığını ve örnek ömrünü gelecek kuşaklara aktarmak, günümüzde onu daha düzgün anlamak ve anlatmak için Biga Belediyesi olarak çalışmalar başlattık. Bugün bu belgesel ortaya çıktı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” biçiminde konuştu.

Konuşmaların akabinde belgeselin gösterimi yapıldı. İkram ve çiçek takdiminin akabinde toplu fotoğraf çekimi ile program bitmiş oldu. Davetliler, program sonunda Mehmet Çavuş’u canlandıran ünlü oyuncu Orhan Kılıç ile fotoğraf çektirdi. Biga Belediyesi tarafınca basımı gerçekleşen ve galada davetlilere ikram edilen Çanakkale Fedakarı Bigalı Mehmet Çavuş kitabı da müellif Ömer Arslan tarafınca imzalandı.