Son dakika haber: DEAŞ’ın ömrünü kararttığı Suriyeli Fatma, açtığı dernekle yeni hayatlara dokunuyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
KİLİS (AA) – Kilis‘te, 5 yıl evvel terör örgütü Deaş tarafınca atılan roketin konutlarına isabet etmesi kararı 3 çocuğu hayatını yitiren Suriyeli Fatma Cüneyt, açtığı dernekte “ailem” dediği 130 çocuk ve yetişkine takviye oluyor.

Eşi Suriye’de iç savaşın başladığı devirde Esed güçlerince tutuklandıktan daha sonra 4 çocuğuyla Türkiye’ye sığınan ve Kilis’e yerleşen Fatma Cüneyt, 18 Nisan 2016’da DEAŞ tarafınca atılan roketin kaldıkları konuta düşmesi kararı 3 çocuğunu kaybetti.

Hayatta kalan 14 yaşındaki oğlu Ahmed ile teselli bulmaya çalışan Cüneyt, sivil toplum kuruluşlarının verdiği psikososyal takviyelerle hayata tutundu.

Eylül 2020’de “Yarının Umudu Derneği”ni kuran Cüneyt, istekli öğretmenlerle fiyatsız dersler vererek yüklü Suriyeli aileler olmak üzere çocukların ve yetişkinlerin hayatına dokunuyor.

Kur’an-ı Kerim öğreticisi Fatma Cüneyt, AA muhabirine, çocuklarını kaybettikten daha sonra annelik hissini kaybetmemek için dernek açtığını söylemiş oldu.

Çocuklar Kur’an, bayanlar el işi, Türkçe, mozaik, fotoğraf yapmayı öğreniyor

Derneğe gelen çocuklara anne olarak baktığını anlatan Cüneyt, “Çocuklarım şehit olduktan daha sonra bana Türkiye Cumhuriyeti tarafınca bir ölçü para verildi ve o parayla burayı kurdum. Çocuklar buraya fotoğraf yapmaya geliyor. Kur’an-ı Kerim öğreniyorlar. Müzik söylüyor. Bayanlar da el işi ve Türkçe öğrenmeye geliyor. Geri dönüşüm gereçlerinden süs eşyaları yapıyorlar. Biroldukca genç de buraya gelerek mozaik, fotoğraf yapmayı öğreniyor.” dedi.

“Kocaman bir ailem oldu”

İstekli öğretmenlerle 130 şahsa eğitim verdiklerini lisana getiren Cüneyt, çocukları da sokaktaki makûs alışkanlıklardan muhafazayı hedeflediklerini söylemiş oldu.

Tek başına derneğin masraflarını karşılamaya çalıştığını, sivil toplum kuruluşlarından dayanak beklediklerini söz eden Cüneyt, şu biçimde devam etti:

“Dernekte bu kadar genç, bayan ve çocukları gördükten daha sonra çocuklarımın yerine kocaman bir ailem oldu. Güya Allah benden çocuklarımı alırken yerine fazlaca büyük bir aile verdi. Bu ailem konutuma de gelir sarfiyat. Konutum artık boş kalmıyor. bir arada bir yerlere gidiyoruz, birlikte bir şeyler yapıyoruz. Hayatta kalan tek oğlum Ahmed de derneği kurduktan daha sonra çocuklarla birlikte vakit geçiriyor. Artık kendini daha güzel hissediyor. Onlarla sosyalleşip bağ kuruyor. Hem benim için birebir vakitte oğlum için fazlaca uygun tesirleri oldu.”

“Çocuklarımın mezarları burada olduğu için buradan ayrılamıyorum”

Eğitime gelen bayanlarla küçük bir atölye açarak derneğe katkı sağlamayı hedeflediklerine değinen Cüneyt, şu biçimde konuştu:

“Derneğin haricinde açacağımız atölyede dikiş makinalarıyla örtü, yorgan üzere eserler dikerek elde edeceğimiz gelirle buranın kirasını ödeyeceğiz. Avrupa’ya gitmek için Birleşmiş Milletler bana hak tanıdı. Lakin benim çocuklarımın mezarları burada olduğu için buradan ayrılamıyorum. Bu yüzden bu yer ve Kilis benim için fazlaca özel.”

ömrün bir umut olduğunu aktaran Cüneyt, çocuklarını kaybettikten daha sonra kendisini hayata tutan şeyin umut olduğunu lisana getirdi.

Cüneyt, Suriyelilere sunduğu katkı ve verdiği dayanaktan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve öteki yetkililere teşekkür etti.