Son dakika kültür sanat: Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Antalya Müzesindeki Ukraynaca sesli rehberin açılışına katıldı Açıklaması

Pinar

Global Mod
Global Mod
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Antalya‘ya gelen Ukraynalı turist sayısının artarak devam etmesini beklediklerini söylemiş oldu.

Anadolu Ajansının “Global İrtibat Ortağı” olduğu Antalya Diplomasi Forumu’na katılmak için kente gelen Kuleba, Antalya Müzesini ziyaret etti ve Müzede hizmete sunulan Ukraynaca sesli rehber sisteminin açılışına katıldı.

Kuleba, Ukraynaca sesli rehber aracılığıyla bilgi almanın memnuniyet verici olacağını lisana getirdi.

Antalya’da şu anda en çok Ukraynalı turistlerin bulunduğu istikametinde bilgi aldığını belirten Kuleba, “Sesli rehber yardımıyla Ukraynalı turistler hem buranın keyfini sürebilecek birebir vakitte Türkiye’nin sahip olduğu kadim tarihi epey yakından keşfetme fırsatını yakalayacak. Antalya’da, Türkiye’de bugüne kadar var olan çeşitli kültürlerin karışımını nazaranbiliyoruz. Ukraynalı turistler için bunlar sesli rehber yardımıyla daha da erişilebilir olacak.” diye konuştu.

“Ukraynalı turistleri Antalya’ya gelmeye davet ediyorum”

Dışişleri Bakanı Kuleba, dünyanın dört bir köşesindeki Ukraynalı diplomatların çeşitli müzelerde Ukraynaca sesli rehberleri açtığını ve açılmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

Antalya Müzesinin yanı sıra eş vakitli olarak Demre Müzesinde de buna benzeri bir rehberin faaliyete geçtiğini aktaran Kuleba, “Ukraynalı turistleri Antalya’ya gelmeye davet ediyorum. Buraya gelenler denizin keyfini çıkarırken hem de buranın külçeşidini, tarihini öğrenebilir. Bunun için bir müzeye geldiklerinde kesinlikle Ukraynaca sesli rehberi rica etmelerini öneriyoruz.” dedi.

Kuleba, gazetecilerin Antalya’ya ne kadar Ukraynalı turist geleceği tarafındaki sorusunu, “Ne kadar fazlaca Ukraynalı aşı olursa ve geliş kuralları kısıtlanmazsa o kadar fazlaca Ukraynalı turist Antalya’ya gelecek. Bence bu yazın sonuna kadar buraya gelen Ukraynalı turist sayısı açısından üste gerçek giden bir dinamiğe tanıklık edeceğiz.” diye yanıtladı.

Kuleba ve birlikteindeki heyet, sonrasındasında sesli rehber eşliğinde Antalya Müzesini gezdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Sinan Özmüş