Son dakika: ‘Kültürü Savunan Adam, Haluk Dursun’ belgeselinin galası yapıldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
Van’ın Erciş ilçesinde 19 Ağustos 2019’da geçirdiği trafik kazası kararı ömrünü kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun‘un hayatını anlatan ‘Kültürü Savunan Adam, Haluk Dursun’ belgesel sinemasının galası yapıldı.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa, AK Parti Küme Başkanvekili ve eski Kültür Bakanı Mahir Ünal, AK Parti Küme Lider Vekili Bülent Turan, akademisyen ve eski Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ulusal Eğitim Bakan yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, Haluk Dursun’un eşi Gülşen Dursun ve kızı Nilay Dursun, Demirören Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı ve belgesel sinemanın senaristi Ömer Erbil, Kültürü Savunan Adam belgesel sinemasının direktörü Nihal Ağırbaş ile fazlaca sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

“HOCANIN DEĞERLİ ANISI ÖNÜNDE HÜRMETLE EĞİLİYORUM”

Galada konuşan AK Parti Küme Başkanvekili Yetenekli Ünal, “Bazı beşerler kendilerini bekçi üzere görürler. Yaşatılması gerektiğine inandıkları şeylerin savunucusu olarak kendilerini sorumlu görürler. Kültürümüzün bekçisi olan bir değerin hakkını vermek için buradayız. Haluk Hoca, bizim için değerli olan ve yok edilmek istenen aidiyetimize sahip çıkan nadir insanlardan. Bütün bu aidiyetin kodlarını tek tek keşfetmeye ve yaşatarak anlatmaya büyük bir uğraş gösterdi. Bugün, Haluk Hocanın bıraktığı yerden devam ederek gençlere bunu aktarmamız en büyük sorumluluğumuz. Hocanın değerli anısı önünde hürmetle eğiliyorum” dedi.

NE KENDİSİ KİMSEYE BENZERİ NE KİMSE KENDİSİNE

Akademisyen ve eski Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı konuşmasında, “Belgesele emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bugün bizi burada buluşturan Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy’a teşekkürlerimi iletiyorum. Hoca için söylenecek bir fazlaca şey söylendi. ‘Hezar gıbta o devr-i kadim efendisine’ (Ne kendisi kimseye emsal ne kimse kendisine) beyitiyle konuşmamı bitirmek istiyorum” dedi.

“HALUK DURSUN ÖMRÜNÜ KÜLTÜRE ADADI”

‘Kültürü Savunan Adam, Haluk Dursun’ belgesel sinemasına konut sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu anlatan Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, “Kıymetli hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Belgeselin imalinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Haluk Hoca üretken bir insandı. Hocamızın en değerli özelliği kültürü savunan bir insan olmasıdır. Ömrünü kültüre adayan bir tanesiydi. Hocamızın üzerimizde epey emeği vardır. Haluk Hoca tabiatla iç içe olan bir tanesiydi” formunda konuştu.

“HALUK DURSUN’U ANLATMAK BENİM İÇİN ÇOK ZORDU”

Demirören Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı ve Kültürü Savunan Adam belgesel sinemasının senaristi Ömer Erbil ise yaptığı konuşmada, “Haluk Dursun benim hem hocam birebir vakitte abimdi. Kültürü bize öğreten ve sevdiren insandı. Haluk Dursun’u anlatmak benim için epey zordu. Zira epeyce taraflı bir kişiliğe sahipti. Haluk Hoca, hayatı boyunca kültürü savunan bir tanesiydi. Her vakit Türk külçeşidini ön plana çıkaran bir tanesiydi. Belgeselde hocanın kültür istikametini ortaya çıkarmaya çalıştık. Haluk Dursun’u en yalın haliyle anlatmaya çalıştık” tabirlerini kullandı.

“HALUK HOCANIN ÖĞRENCİSİ OLMAK İSTERDİM”

Haluk Dursun’un ömrünü öğrenmeye ve öğretmeye adayan biri olduğunu kaydeden ‘Kültürü Savunan Adam, Haluk Dursun’ belgesel sinemasının direktörü Nihal Ağırbaş, “Çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Senaristimiz Ömer Erbil ile Haluk Hocayı gelecek kuşaklara nasıl aktarabiliriz diye düşünürken bu belgesel fikri ortaya çıktı. Haluk Hoca fazlaca taraflı bir tanesiydi. Belgeselde bu ülkenin külçeşidini gelecek kuşaklara aktarmak için ömrünü adamış olan Haluk Hocayı, anlatmaya karar verdik. Yaklaşık 1,5 sene çalıştık. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü dayanağıyla projemizi hazırladık. Bu proje kapsamında epeyce fazla beşerle konuştuk. Toplanan veriyi altmış dakikaya sığdırmak bizim için epeyce zordu. Belgesele hocanın kızı Nilay Dursun danışmanlık yaptı. Haluk Hocanın öğrencisi olmayı fazlaca isterdim” dedi.

“HALUK DURSUN İLE YAŞAMAK HER DAKİKA BİR ŞEY ÖĞRETİR”

Haluk hocanın anıları, kıssaları ve özgeçmişinin yanı sıra yakın dostları ve öğrencileriyle de röportaj yapıldığını anlatan Haluk Dursun’un kızı ve belgeselin danışmanı Nilay Dursun, “Babamın kızı olarak anlatılan şeyler benim için kâfi değil. hayatına epeyce fazla proje sığdırmış ve fazlaca fazla beşere öğretmenlik yapmış bir kişinin ömrünü anlatmak bizim için fazlaca güç oldu. Umarım babamı yeterli bir biçimde anlatabilmişizdir. Haluk Dursun ile yaşamak her dakika bir şeyler öğretirdi beşere. Babamın kitap projelerine çalışırken bile yeni şeyler öğreniyorum. Babamın vefatından daha sonra kendi planladığı kitaplardan bir tanesi çıkardık” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü takviyesiyle hazırlanan ve direktörlüğünü Nihal Ağırbaş, senaristliğini de Ömer Erbil’in üstlendiği “Kültürü Savunan Adam, Haluk Dursun’ belgesel sineması izlendi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Semra Demir