Tahıl, bitkisel eserler ve meyve üretiminde bu yıl artış bekleniyor

bencede

New member
Tahıl, bitkisel eserler ve meyve üretiminde bu yıl artış bekleniyor Investing.com – Tarım mamüllerinin üretim ölçülerindeki varsayımını açıklayan TÜİK, bu yıl tahıllar ve öbür bitkisel eserler ile meyvelerin bundan evvelki yıla nazaran artacağını öngörüyor.

Bugün açıklanan yıl içi ikinci kestirimlere göre üretim ölçülerindeki beklentiler:

• Tahıllar ve başka bitkisel mamüllerin (yem bitkileri hariç) geçen yıla göre %14,3 artacağı,
  • Meyveler, içecek ve baharat bitkilerinin %3,8 oranında artacağı,
  • Üretim ölçülerinin 2022 yılında yaklaşık olarak tahıllar ve öteki bitkisel eserlerde 70 milyon ton,
  • Sebzelerde 31,7 milyon ton,
  • Meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde 25,8 milyon ton olarak gerçekleşeceği varsayım ediliyor.
Ürün bazında beklentiler şu biçimde:

• Tahıl eserleri üretim ölçülerinin 2022 yılında bundan evvelki yıla bakılırsa %20,7 oranında artarak yaklaşık 38,5 milyon ton olması,
  • bundan evvelki yıla göre, buğday üretiminin %11,9 oranında artarak 19,8 milyon ton,
  • Mısır üretiminin %23 oranında artarak 8,3 milyon ton,
  • Arpa üretiminin %47,8 oranında artarak 8,5 milyon ton,
  • Çavdar üretiminin %36,5 oranında artarak 273 bin ton,
  • Yulaf üretiminin %32,2 oranında artarak 365 bin ton,
  • Nohutun %22,1 oranında artarak 580 bin ton,
  • Kırmızı mercimeğin %75,4 oranında artarak 400 bin ton,
  • Yumru bitkilerden patatesin ise %2 oranında artarak 5,2 milyon ton,
  • Ayçiçeği üretiminin %5,6 oranında artarak yaklaşık 2,6 milyon ton,
  • Tütün üretiminin %15 oranında artarak 82,3 bin ton,
  • Şeker pancarı üretiminin ise %6,9 oranında artarak 19 milyon ton olması bekleniyor.
  • Kuru fasulyenin %11,5 oranında azalarak 270 bin ton ve yağlı tohumlardan soya üretiminin %14,8 oranında azalarak 155 bin tona düşmesi bekleniyor.
Meyvede artış beklenirken zerzevat üretiminde değişim beklenmiyor

• Sebze eserleri üretim ölçüsünün 2022 yılında bundan evvelki yıla bakılırsa değişim göstermeyerek yaklaşık 31,7 milyon ton olacağı varsayım ediliyor.
  • Sebzeler kümesinin değerli mamüllerinden hıyarda %2,8, havuçta %33,3 ve beyaz lahanada %19 oranında artış olması beklenirken domateste %0,7, karpuzda %1,5 ve kuru soğanda %6 oranında azalış olacağı kestirim ediliyor.
  • Meyveler, içecek ve baharat bitkileri üretim ölçüsünün 2022 yılında bundan evvelki yıla bakılırsa %3,8 oranında artarak yaklaşık 25,8 milyon ton olması bekleniyor.
  • Meyveler ortasında kıymetli mamüllerin üretim ölçülerine bakıldığında, bundan evvelki yıla nazaran elmada %5,2, üzümde %13,5, şeftali ve nektarin toplamında %12,5, erikte %8,5, çilekte %8,7 ve zeytinde %71,2 oranında artış olacağı öngörülüyor.
  • Turunçgil meyvelerinden mandalinada %17,7, portakalda %31,3, limonda %32,5 oranında azalış öngörüldü. Sert kabuklu meyvelerden fındıkta %11,8 oranında, Antep fıstığında %100,5 oranında artış olacağı varsayım edildi.
  • İncirde %9,4, muzda ise %12,9 oranında artış olacağı öngörülüyor.
Yazar: Necdet Erginsoy