Taliban’dan açılım

odakulebuda

New member
Taliban’dan açılım Afganistan’da idaresi büyük oranda ele geçiren Taliban’dan sürpriz adımlar gelmeye başladı. 1996-2001 yılları içindeki idaresinde bayanlara yönelik adımları niçiniyle eleştirilen Taliban, bu sefer tıpkı tavrı sergilemedi. Daha evvel bayanların idarede olmasına müsaade vermeyen Taliban evvelki gün düzenlenen eğitim toplantısına bayan Ulusal Eğitim Bakan Vekili Rengine Hamidi’yi de davet etti.

BAŞKANLARIN YANINA OTURDU

Toplantıya katılan Rengine Hamidi, Taliban başkanlarının sağ tarafına oturtuldu. görüşmeden yansıyan bu imgeye dünya basını da ağır ilgi gösterdi. görüşmede kızların eğitim konusu da masaya yatırıldı. görüşmede kızların okumasına müsaade verilmesi kararlaştırıldı.

BAYAN MEMURLARA DAVET

Eğitim için burka giyme zaruriliği da kaldırıldı lakin kızların eğitime İslami tesettürle devam edebilecekleri açıklandı. Kunduz’da da Taliban yetkilileri, ailelere kızların 1. sınıftan yükseköğrenime kadar okumalarına müsaade verildiğini bildiri etti. Bayan memurlara da misyonunuza dönün daveti yapıldı. Fakat Afgan bayanların bu davete aralı yaklaştığı açıklandı.

EĞİTİME DEVAM EDEBİLİRLER

Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin de Avrupalı birtakım basın yayın kuruluşlarına yaptığı açıklamada bayanların eğitimlerine devam edebileceğini söylemiş oldu. Sözcü, “Politikamız açık; eğitim ve işe erişimleri olabilir. Onlar (kadınlar) durumlara gelebilir lakin bu konumlar İslami idarenin ışığında olmalı, yani genel bir çerçeve var” dedi. Şahin, bayanların üniversitelerde eğitim görmeye devam edeceğini, bunun siyasetlerinin bir modülü olduğunu vurguladı.

Bariyerler kalktı

Başşehir Kabil’de olağanlaşma adımları da devam ediyor. Kent merkezinde bakanlıklar ve kamu binaları önünde bulunan devasa beton bariyerler kaldırılmaya başlandı. Ülkenin işlek güzergahlarından birisi olan Kabil-Kandahar yolu da Taliban tarafınca asfaltlanmaya başladı. Ayrıyeten Kabil’in alınması sırasında el konulan araçların da sahiplerine iletileceği aktarıldı.