Taliban’dan Kabil Havalimanı açıklaması: Türkiye ile görüşmelerimiz yakın vakitte sonuçlanabilir

odakulebuda

New member
Taliban’dan Kabil Havalimanı açıklaması: Türkiye ile görüşmelerimiz yakın vakitte sonuçlanabilir Taliban süreksiz hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, başşehir Kabil’de Dışişleri Bakanlığı toplantı salonunda birinci kere düzenlediği basın toplantısında, öteki ülkelerle olduğu üzere Türkiye ile de uygun bağlantılar kurmak istediklerini belirtti.

Türk makamlarıyla irtibat halinde olduklarını lisana getiren Muttaki, ”Türkiye’den beklentimiz Afganistan halkının yanında olması ve Afganistan’ın altyapı çalışmalarına, bilhassa Kabil havalimanının bir daha inşa edilmesi konusunda yardım etmesi. Bu konularda Türkiye ile irtibat halindeyiz. En yakın vakitte görüşmelerimiz sonuçlanabilir.” diye konuştu.

Muttaki, Türkiye’nin uygun bir hükümete sahip olduğunu kaydetti.

Afganistan’a 1 milyar dolar yardım kelamı

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen “Afganistan’daki İnsani Durum” temalı milletlerarası konferansa değinen Muttaki, bu konferansta Afganistan’a 1,1 milyar dolardan fazla bağış kelamı verilmesini olumlu karşıladıklarını belirterek teşekkür etti.

Muttaki, Taliban’ın, bağış yapan ülkelerle iş birliği yapacağını ve bu yardımların şeffaf bir biçimde dağıtılacağını vurguladı.

Ayrıyeten Asya Kalkınma Bankası ve İslam Kalkınma Bankasını, Afganistan’ın kalkınması için yardım etmeye çağıran Muttaki, “Afganistan’a ilişkin paraların ABD tarafında bloke edilmesi acımasız bir harekettir. İnsani sıkıntılar siyasetle ilişkilendirilmemesi gerekiyor.” dedi.

ABD birliklerinin inançlı bir biçimde Afganistan’dan çekilmesini sağladıklarını lisana getiren Emirhan Muttaki, fakat ABD’nin kendilerine teşekkür etmek yerine Afganistan’ın rezervlerini dondurduğunu bildirdi.

Muttaki, ABD dahil tüm ülkelerle âlâ ikili bağlantılar kurmak istediklerini, ABD’nin Afganistan’a baskı yapmaması gerektiğini vurguladı.

Taliban’ın, ülkenin ekonomik durumunu güzelleştirmek için Afganistan’daki yatırım fırsatlarını artıracağını söz eden Muttaki, bu mevzuda çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Muttaki, Taliban süreksiz hükümetinin kurulması konusunda birçok ülkenin olumlu reaksiyon verdiğini fakat az sayıda ülkeden olumsuz reaksiyon geldiğini kelamlarına ekledi.