Tekerlekli sandalyesinde el işi üretip belediyenin dayanağıyla satıyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
BİLECİK (AA) – Bilecik‘in Osmaneli ilçesinde yaşayan bedensel engelli 50 yaşındaki Nurten Yüksel, meskeninde amigurumi tekniğiyle bez bebekler, banyo lifi ve takılar yaparak belediyenin takviyesiyle satışa sunuyor.

Genç yaşta geçirdiği kas rahatsızlığı niçiniyle tekerlekli sandalyeye bağımlı hale gelen Yüksel, hastalığına karşın orta verdiği ortaokul ve lise eğitimini tamamlamayı başardı.

Annesi ve babasıyla yaşayan ve yaklaşık 30 yıldır engelli bulunan Yüksel, vaktini yeterli pahalandırmak emeliyle farklı el işi eserleri yapmaya karar verdi.

İnternetten izlediği görüntülerle yaklaşık 3 yıl evvel çeşitli el emeği eserler ortaya koymaya başlayan Yüksel, amigurumi oyuncaklar, banyo lifleri ve takılar yaparak el beceresini geliştirdi. Bu eserler, Osmaneli Belediyesinin Yüksel’e sağladığı imkan çerçevesinde tarihi konakların yer aldığı alandaki Lefke Han Sanat Atölyelerinde satılıyor.

Nurten Yüksel, AA muhabirine, el işi mamüllerini internette gördüğünü ve yapmaya karar verdiğini söylemiş oldu.

Örgü işini 2-3 yıldır yaptığını belirten Yüksel, “Amigurumi oyuncak, örme lifler, takılar üzere el işleri eserlerde yapabildiğim kadar çeşit yapıyorum. Satışları fazlaca fazla yapamıyorum. kimi vakit yakınlarıma ikram ediyorum. kimi vakit de arkadaşlar vasıtasıyla satıyorum. Kardeşim dayanak oluyor. Belediyemiz de yeni yeni imkanlar tanıdı.” dedi.

Yüksel, el işi yaparken kendini daha güzel hissettiğini vurguladı.

Evvelden boş vaktinin hayli olduğunu anlatan Yüksel, “Dışarıya fazla çıkamıyorum. İmkanlarım kısıtlı. Buralarda fazlaca fazla gezecek yer de yok. Bu işi yapmak beni memnun ediyor.” sözünü kullandı.

“Kadınlar bu eserlere hayli ilgi gösteriyor”

Osmaneli Belediye Lideri Münür Şahin ise Yüksel’in yaptığı mamüllerin büsbütün el emeğine yönelik olduğunu aktardı.

Yüksel’in mamüllerinin geçmişten gelen biroldukça el işi cinsini içerdiğini bildiren Şahin, şöyleki konuştu:

“Bu, her Anadolu kasabasında olduğu üzere Osmaneli için de fazlaca değerli bir sanat. Kaybolmakta olan bir sanat. Nurten kardeşimiz yardımıyla bu sanatı ön plana çıkardık. Lefke Han Sanat Atölyeleri’mizi ziyaret eden bayanlar bu eserlere fazlaca ilgi gösteriyor. Fular üzere eşarp üzere kullanıyorlar. Engelli kardeşimiz de bu işten gelir elde ediyor. En kıymetlisi kaybolmakta olan bir sanatı icra ederken kendine olan inancını kazanarak toplumda saygın yerini koruyor.”

AA / Yavuz Emrah Sever – Son Dakika Haberleri