Teksan ve Topkapı Okulları’ndan mesleksel eğitimi ileriye taşıyacak iş birliği

Ryan

Global Mod
Global Mod
Teksan ve Topkapı Okulları’ndan mesleksel eğitimi ileriye taşıyacak iş birliği
Kesintisiz güç tahlilleri bölümünün en değerli çıkmazlarından biri olan nitelikli eleman meselesinin tahlili için kolları sıvayan Teksan, Topkapı Okulları ile iş birliği yaparak Özel İkitelli OSB Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Bölümü’nde Teksan Teknoloji Sınıfını açtı. 2021-2022 eğitim-öğretim yılında birinci öğrencilerini ağırlayacak Teksan Teknoloji Sınıfı, mesleksel eğitimde ezberleri bozmaya hazırlanıyor. Kesimin gereksinim duyduğu nitelikli elemanları yetiştirecek sınıftan mezun olacak öğrenciler iş bulmakta zorlanmayacak.

Güç bölümünde yenilikçi yaklaşımı ile fark yaratan Teksan, Topkapı Okulları ile mesleksel eğitimi ileriye taşıyacak değerli bir iş birliğine imza attı. Özel İkitelli OSB Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açılan Teksan Teknoloji Sınıfı, gelişmiş eğitim programının yanı sıra sanayi ile iç içe bir tahsil modeli oluşturuyor. Teorik ve pratik dersleri tıpkı anda deneyimleyecek olan Teksan Teknoloji Sınıfı öğrencileri, uygulama atölyeleri ve fabrika ziyaretleri ile eğitimlerini pekiştirecek. Başarılı öğrenciler, Teksan’da staj ve iş imkanlarından da yararlanabilecek.

Güç tahlilleri dalına gereksinim duyduğu nitelikli elemanları kazandırmak fikriyle ortaya çıkan Teksan Teknoloji Sınıfı’nda, 10. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak yapılan imtihanda başarılı olan 30 öğrenci eğitim bakılırsacek.

2021-2022 yeni eğitim öğretim yılının başlangıcı ile bir arada okulda yapılan Açılış Merasimine; Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, Başakşehir İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Ahmet Coşkun, İkitelli OSB İdare Heyeti Lideri Mahmut Mustafa Aydın ve İdare Konseyi Üyeleri, Topkapı Okulları Kurucusu T. Fırat Şuekinci, İkitelli OSB Okul Müdürü Eray Şeker, Teksan Pazarlama Müdürü Rıdvan Öksüz, İkitelli OSB Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Kurdele kısmının akabinde sınıfın birinci ders gününde öğrencilerle bir ortaya gelen Teksan Pazarlama Müdürü Rıdvan Öksüz, öğrencilere Teksan’ın faaliyetleri hakkında bilgi verirken, Teksan Teknoloji Sınıfı ile nasıl bir eğitim hedeflediklerini de anlattı.

Teksan Pazarlamadan Sorumlu İdare Konseyi Üyesi Ebru Cet Tuncer ise Teksan Teknoloji Sınıfı’nın açılışı ile ilgili yaptığı açıklamada, okul sanayi iş birliğinin fazlaca değerli olduğunun altını çizerek şunları söylemiş oldu;“Ülkemizde bir fazlaca bölümde olduğu üzere kesintisiz güç kesiminde de nitelikli eleman bulmak en kıymetli meselelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bilhassa teknik kısımda bu önemli bir sorun… Nitelikli eleman yetiştirme konusunda Mesleksel ve Teknik Liseler büyük kıymet taşıyor. Bu doğrultuda eğitim anlayışıyla örtüştüğümüz Topkapı Okulları ile yaptığımız görüşmeler kararında nitelikli mesleksel eğitime ve öğrencilerimizin gelişimlerine dayanak vermek gayesiyle Teksan Teknoloji Sınıfı’nı kurmaya karar verdik. Eğitim takımının hassasiyeti, öğrencilerimizin potansiyeli ve Teksan olarak uygulamalı eğitim imkanı, makine ve ekipman dayanağımız ile sınıfımızdan mezun olacak öğrencilerimizin endüstrimize değerli katkılar sunacağına inanıyoruz. Öğrencilerimizin mesleksel gelişimleri yanında ferdî gelişimleri ve meslek seyahatlerine da takviye olmayı hedefliyoruz. Ayrıyeten başarılı öğrencilerimiz Teksan bünyesinde staj ve iş imkânına sahip olabilecekler. İlerleyen devirlerde farklı okullarla yapacağımız iş birlikleri ile Türkiye çapında Teksan Teknoloji Sınıflarının sayısını artırmayı planlıyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR