Tohum Otizm Vakfı Sınıf Donanımı Projesi Kapsamında, 122. Özel Eğitim Sınıfı Bursa’da Açıldı!

Ryan

Global Mod
Global Mod
Tohum Otizm Vakfı Sınıf Donanımı Projesi Kapsamında, 122. Özel Eğitim Sınıfı Bursa’da Açıldı!
Kuehne+Nagel’in takviyesi ile otizmli çocukların muhtaçlıklarını karşılayacak özel eğitim malzemeleri ile donatılan sınıfın açılışı gerçekleşti.

Tohum Otizm Vakfı tarafınca Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı olan çocuklar ve gençlerin, tek devaları olan eğitime ulaşmalarını sağlamak, çağdaş toplum şartlarında ömürlerini sürdürebilmelerine yönelik ihtiyaçlarını karşılamak ve muhtaçlığı olan devlet okullarına gereç dayanağı sunmak gayesiyle yürütülen Sınıf Donanımı Projesi kapsamında gereç donatılan 122. özel eğitim sınıf açılışı Bursa’da Kuehne+Nagel takviyesiyle Kayapa Şehit Jandarma Er Eyüp Gürsoy Ortaokulu’nda gerçekleşti.

Kuehne+Nagel
takviyesi ve Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen özel sınıfın açılış merasimine, Nilüfer İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Mustafa Sakarya, Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Sibel Özer, Nilüfer İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Ahmet Gültekin, Kuehne+Nagel Genel Müdürü Sinan Memnun ve Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Suat Kardaş katıldı.

Otizmin günümüzde bilinen tek devası, erken teşhis ve daima, ağır, özel eğitimdir.

Doğuştan gelen ve ekseriyetle hayatın birinci üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizmin görülme sıklığının 54’te 1’e yükseldiğini vurgulayan Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Suat Kardaş, “Türkiye’de 0-19 yaş içinde 434.010 otizmli çocuk – genç var ve bunların yalnızca 10’u eğitime erişebiliyor. Otizmin günümüzde bilinen tek dermanı olan erken teşhis ve daima ağır eğitim ile çocukların yaklaşık yüzde 50’sinde otizmin belirtileri denetim altına alınabilmekte ve gelişim sağlanabilmektedir. Tohum Otizm Vakfı olarak Sınıf Donanımı Projesiyle otizmli çocukların ve onların öğretmenlerinin nitelikli eğitim imkanlarına erişimi için gayret gösteriyoruz. ” diye konuştu.

Tohum Otizm Vakfı tarafınca özel eğitim sınıflarının ülkü hale getirilmesi hedefiyle hayata geçirilen Sınıf Donanımı Projesi kapsamında bugüne kadar; İstanbul, Diyarbakır, Batman, Mardin, Artvin, Antalya, Balıkesir, Muş, Van, Bursa, Ankara, Ardahan, Manisa, Şanlıurfa, Muğla ve Konya üzere Türkiye’nin dört bir yanındaki vilayetlerde 122 özel eğitim sınıfı açılmış, ayrıyeten ailelere ve öğretmenlere yönelik özel eğitimler verilmiştir.

Tohum Otizm Vakfı Hakkında:

Tohum Türkiye Otizm Erken Teşhis ve Eğitim Vakfı, “Otizm Spektrum Bozukluğu” olan çocukların erken teşhisinin konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması gayesiyle, kar gayesi gütmeyen ve kamu faydasını gözeten bir sıhhat ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR