Türkiye’nin pehlivan develeri kozlarını Koçarlı’da paylaştı

Pinar

Global Mod
Global Mod
AYDIN (İHA) – Türkiye‘nin pehlivan develeri kozlarını Koçarlı‘da paylaştı

Koçarlı Deve Güreşi Arenası birinci güreşine konut sahipliği yaptı

AYDIN – Ege‘nin en kıymetli kış cümbüşleri içinde yer alan ve asırlardır klasik olarak sürdürülen deve güreşleri bu hafta Koçarlı’da yapıldı. Aydın başta olmak üzere Ege ve Marmara bölgesindeki değişik vilayetlerden gelen 140 pehlivan deve havaların soğuması ile bir arada kozlarını Koçarlı Yeniköy Arenası’nda paylaştı. çok renkli geçen ve güreşlerde binlerce kişi areneda birebir zamandavelerin kıran kırana geçen güreşlerini izlemenin birebir vakitte bahardan kalma bir günde piknik yapmanın keyfini yaşadı.

Koçarlı’nın en büyük mahallelerinden biri olan Yeniköy’de, Koçarlı Belediye Lideri Nedim Kaplan tarafınca hayata geçirilen deve güreşi alanı bu dönem birinci defa kapılarını açtı. 7. Koçarlı Deve Güreşi Şenliği’ne yetiştirilen yeni arenada develer kıran kırana çaba etti. Koçarlı Belediyesi öncülüğünde gerçekleşen güreşlerde pehlivan develer arenada maharetlerini sergiledi. Aydın başta olmak üzere, çeşitli vilayetlerden gelen 140 deve Koçarlı Arenası’nda kıyasıya güreşti. Sabah saatlerinde başlayan güreşler akşama kadar devam ederken, bilhassa pandemi niçini ile verilen 1 yıl ortanın akabinde güreşlere vatandaşların ve devecilerin ilgisi ağır oldu. Gerek Aydın’da yetiştirilen gerekse İran’dan getirilen develer vakit zaman çırpma, vakit zaman da sağ ve sol teklerini gösterdi. Baştan sona dostluk karşılaşmaları biçiminde devam eden güreşlerde renkli manzaralar de ortaya çıktı.

Birinci sefer develere kapılarını açan arena için belediye personellerinin fedakarca çalıştığını vurgulayan Koçarlı Belediye Lideri Nedim Kaplan; “Bu yıl yedincisini düzenlediğimiz Deve Güreşi Şenliğimizi fazlaca coşkulu bir biçimde gerçekleştiriyoruz. Dün akşam Rabbim rahmetini verdi ve sabaha karşı yağmur dindi. Bugün de güneşli bir havada mükemmel bir ortam oluştu. Pamuk dönemi bitti. Vatandaşımız, çiftçilerimiz bir dinlenme fırsatı yakaladı. Bu deve güreşi arenasının yetiştirilmesi için belediye çalışanlarımız 2 ay can siperane çalıştılar. Tahminen tezli olabilir ancak Ege Bölgesi’nin en hoş bir kaç deve güreşi arenasından birini Koçarlımıza kazandırdık. Eksiklerimiz var. Bunları düzelteceğiz. Uzaktan yakından gelen epey sayıda konuklarımız geldi. Bizi yalnız bırakmayan tüm güreşseverlere epey teşekkür ediyorum. Coşkulu bir kalabalık ve kusursuz bir ortam var. Önümüzdeki senelerda daha da hoş ortamlarda tekrar kavuşmak dileğiyle. Rabbim şenliğimizin onuncusunu yapmayı nasip etsin” dedi.

Güreşlerde coşkulu bir kalabalığın olduğunu kelamlarına ekleyen Lider Kaplan; “Bugün 140 devemiz güreşmekte, 70 çatım var. Kaymakamlık, belediye başkanlığı ve değişik odaların kupalarını takdim ettik. Kıran kırana bir güreş var. Ege’nin, Marmara’nın değişik bölgelerinden gelen develerimiz güreş tutuyorlar. bayanımız, çoluğumuz, çocuğumuz, yaşlımız, gencimiz herkes burada. Dışarıdan ve Koçarlı’dan güreşe gelen halkımız mutlu olmuştur diye düşünüyorum” dedi.

Ağır iştirakin olduğu güreşleri, vatandaşların yanı sıra Koçarlı Belediye Lideri Nedim Kaplan, İncirliova Belediye Lideri Aytekin Kaya ve Buharkent Belediye Lideri Mehmet Erol da yakından takip etti. Bu ortada güreşlere adamların yanı sıra bayanların da ağır ilgi gösterdiği görüldü.

İhlas Haber Ajansı / Uğur Eser – Son Dakika Haberleri