Ülkeyi terk eden Afganlara davet: Geri dönün

odakulebuda

New member
Ülkeyi terk eden Afganlara davet: Geri dönün Afganistan Yüksek Öğretim Bakanı Abdülbaki Hakkani Yeni Şafak’a konuştu. Ülkede büyük bir dönüşüm yaşandığını ve bundan eğitimin etkilenmemesinin mümkün olmadığını kaydeden Hakkani, bilhassa altyapı noktasında Türkiye’den dayanak istedi. Hakkani, “Bazıları istiyor ki burada eğitim bitsin. Afganistan’ın kendi ayakları üzerinde durabilmesi için takviyeye muhtaçlığı var” dedi.

Taha Hüseyin Karagöz – Abdulbaki Hakkani

ÜLKENİZİ İMAR EDİN

Ülkeden ağır bir çıkış olduğunu, bu bireylerin geri dönmesi için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Hakkani, yurt haricinde okuyanların eğitimine kendi ülkelerinde devam edebileceklerini bildirdi. Afganistan’ın bir daha imarı için nerede, hangi ülkede olurlarsa olsun tüm Afganlara ülkelerine dönmeleri davetinde bulunan Hakkani, “Yabancıların değil, bilhassa Afganların gelip kendi memleketlerini imar etmelerini bekliyoruz” biçiminde konuştu.

KADIN-ERKEK AYRIMI YOK

Bayanların eğitim imkanı hakkında da açıklama yapan Afgan Bakan, şunları söylemiş oldu: “Kadın-erkek iki kanatlı bir kuştur. Şayet bir kanadı şayet olmazsa oburu işe yaramaz. İslam’da ayrımcılık, kadın-erkek ayrımı yok. Her birinin hakları var. Eğitim, mesken hayatı, iş hayatı… Burası İslami bir ülke. Tek fark; her ne var ise İslami adaba bakılırsa yapılacak. Bayanlara dönük hizmet alanları da, bütün hayat alanları da İslami çerçevede olacak. Eğitim almak isteyen eğitimini alacak.”