Ümraniye’de ‘7. Hamsi ve Horon Şenliği’nde 10 ton hamsi dağıtıldı

Pinar

Global Mod
Global Mod
ÜMRANİYE, İSTANBUL (İHA) – Ümraniye‘de ‘7. Hamsi ve Horon Şenliği’nde 10 ton hamsi dağıtıldı

Ümraniye‘de Karadeniz rüzgarı esti

İSTANBUL – Ümraniye Belediyesi ve Ümraniye Rizeliler Derneği’nin işbirliğince düzenlenen ‘7. Hamsi ve Horon Şenliği’nde vatandaşlara 10 ton hamsi dağıtıldı.

Ümraniye Belediyesi ve Ümraniye Rizeliler Derneği’nin bu yıl ortaklaşa düzenlediği “7. Hamsi ve Kültür Festivali” ile Ümraniye’de Karadeniz rüzgarı esti. Karadeniz külçeşidinin tanıtıldığı şenliğe, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ümraniye Kaymakamı Cengiz Ünsal, Ümraniye Belediye Lideri İsmet Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Poyraz, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı, AK Parti Ümraniye İlçe Lideri Mahmut Eminmollaoğlu ve binlerce vatandaş katıldı. Ağır iştirakin olduğu şenlikte İstanbullulara fiyatsız 10 ton hamsi dağıtıldı. Fiyatsız hamsi ikramından yaralanmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Hamsi yeme müsabakası da renkli imgelere sahne oldu. Yarışta bayanlar içinde 1. Emine Keleş olurken erkeklerde ise 1. Ahmet Kılı oldu. Öte yandan, alana kurulan çadırda Karadeniz’in yöresel doğal lezzetleri de satışa sunuldu. Düzenlenen konserler ve etkinlikler ile vatandaşlara kemençe, tulum ve horon eşliğinde müzik şöleni yaşatıldı.

Türkiye, ulusal gemisini yapan 10 ülkeden biridir”

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hayati Yazıcı, “Dünyanın en hoş ülkesine sahibiz, bakın dünya coğrafyasını merkezinde bir Türkiye var. Cetlerimiz, şehitlerimiz kanlarıyla yoğurmuş bize emanet etmiş. Bu 3 kıtanın merkezinde, Asya, Avrupa, Afrika, kavşak bir yerdeyiz. Bu hoş yurdumuzun çıkarlarını korumak için kim gece gündüz koşturuyor, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, önderimiz, Recep Tayyip Erdoğan öncülüğündeki cumhuriyet hükümeti bununla meşgul. 3 tarafımız denizde çevrili. Hakimiyetimizi daha da güçlendirmek için Türkiye’nin ulusal imkanlarıyla inşa ettiği geminin açılış merasimine katıldık. Türkiye, Dünyada Deniz Kuvvetleri bakımından kendi içine yeten ulusal gemisini yapan 10 ülkeden bir tanesidir” dedi.

“Hamsi deyince herkes koşuyor”

Hamsi Şenliği hakkında konuşan Ümraniye Belediye Lideri İsmet Yıldırım, “Ümraniye’nin klasik Hamsi Şenliği, Ümraniye Belediye’miz ve Rize Derneğimizle birlikte her sene ocak, aralık ayında gerçekleştiriyoruz. Bu sene ocak ayına nasip oldu. Hamsi yalnızca Karadeniz’in değil, 81 vilayetin balı değil mi, hamsiyi yemeyen var mıdır yoktur. Ulusal balıktır. Onun için bu şenliği yapmamak olmazdı. Bizim Karadeniz’in tanıtımına da muhtaçlık yok. Hamsi deyince herkes koşuyor. Bakın burada tahminen yarısı Karadeniz’in haricindeki kardeşlerimizle birlikte. Bu hem kardeşliğimizi pekiştiriyor” sözlerini kullandı.

“Balık yemeye geldik”

Hamsi kuyruğunda bekleyen Muharrem Kadazoğlu, “Ben Orduluyum, burada şenlik olduğunu duydum. Hamsi yemeye geldik. Çok hoş bir aktiflik birtakım yerlerde her sene düzenleniyor, hiç birini kaçırmıyorum. Karadeniz’in bütün aktifliği burada canlı yaşanıyor” dedi. Vatandaşlardan Nazlı Cefazefe ise “Bende Azerbaycan’lıyım lakin uzun vakittir İstanbul’da yaşıyorum. Bu Karadeniz yemeklerine daima bayılırım. Onun için sabahın köründe kalktım, balık yemeye buraya geldim” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Mustafa Ayabakan – Son Dakika Haberleri